Wiceprezydent Szczepan Lewna stanie przed sądem

Autor: Darek Janowski

2006-06-01, Aktualizacja: 2006-05-31 22:00 źródło: Naszemiasto.pl

Wiceprezydent Gdańska Szczepan Lewna będzie sądzony za popełnienie tzw. przestępstwa urzędniczego. Taką decyzję - po proteście jego obrońcy - podjął wczoraj gdański Sąd Rejonowy.

Wiceprezydent Gdańska Szczepan Lewna będzie sądzony za popełnienie tzw. przestępstwa urzędniczego. Taką decyzję - po proteście jego obrońcy - podjął wczoraj gdański Sąd Rejonowy.


Czy w związku z procesem Lewna zrezygnuje ze stanowiska? - Nie podjąłem jeszcze decyzji - powiedział wczoraj. - Nie chcę tego robić pod wpływem emocji, ale jakąś decyzję będę musiał podjąć. To dla mnie trudne znaleźć się na ławie oskarżonych pierwszy raz w życiu.
O co jest oskarżony wiceprezydent Lewna? W listopadzie 2004 roku podjął decyzję o zajęciu lokalu restauratora Sławomira S., który prowadził przy ul. Długiej restaurację ,Karczma Staropolska". Lokal, zdaniem urzędników, był opuszczony, nieogrzewany, zaniedbany iÉ zadłużony. S. winny był gminie 142 tys. zł plus odsetki. Zadłużenie wobec gminy to nie jedyny "grzeszek" restauratora. Urzędnicy ustalili też, że od trzech lat nielegalnie sprzedawał w restauracji alkohol, a w sezonie letnim bez zgody magistratu prowadził przy lokalu ogródek gastronomiczny.
Prokuratura uważa jednak, że wiceprezydent Lewna dopuścił się przekroczenia uprawnień jako funkcjonariusz publiczny - mówi o tym art. 231 kodeksu karnego. Zdaniem oskarżenia, decyzję wprawdzie podjął w interesie miasta, ale bez prawomocnego nakazu sądowego.
Więcej na temat: 

Sonda

Czy popierasz pikietę stoczniowców pod domem premiera?

  • nie (67%)
  • tak (29%)
  • nie wiem (5%)

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.