Zaproszenie do Pażęc z całego świata na zlot rodziny Kiedrowskich

Autor: Krystyna Paszkowska

2006-08-04, Aktualizacja: 2006-08-04 10:30

Dotychczas udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne do 1670 roku. Od 2000 roku latem spotykają się w Pażęcach, na Kaszubach. Czy w tym roku uda się odnaleźć jakichś "nowych" członków rodu Kiedrowskich? ...

Dotychczas udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne do 1670 roku. Od 2000 roku latem spotykają się w Pażęcach, na Kaszubach. Czy w tym roku uda się odnaleźć jakichś "nowych" członków rodu Kiedrowskich?


Organizatorzy VI Spotkania Rodu Kiedrowskich na Pażęcach koło Stężycy mają nadzieję, że tak się stanie i tym razem. Członków rodu można spotkać nie tylko w różnych zakątkach kraju, ale i w Norwegii, Niemczech, czy USA.
- Pod Narwikiem walczył jeden ze stryjecznych dziadków - mówi Ludwik Kiedrowski z Tczewa. - Po wojnie pozostał w Norwegii.
W ubiegłym roku w zjeździe uczestniczyło około 150 osób. Przeważająca większość nosiła nazwisko Kiedrowski.
- Nasz rodzinny zjazd odbędzie się 26 i 27 sierpnia - mówi Ludwik Kiedrowski. - Wszyscy zainteresowani udziałem w spotkaniu powinni się skontaktować telefonicznie pod numerami 504 073-418 lub 058 684-60-36 z Franciszkiem Kiedrowskim. Swój udział można też zgłosić drogą elektroniczną pod adresem e-mail: damroka5@wp.pl


Najstarszym przodkiem, o którym wiadomo współcześnie żyjącym członkom tego rodu był Martin Lew-Kiedrowski. Urodził się on w 1670 roku.
- Kiedrowice wraz z tytułem szlacheckim nasi przodkowie otrzymali w podzięce za dzielne stawanie w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku - mówi Ludwik Kiedrowski. - Ustalony też wówczas został herb rodu - Lew. Dlaczego akurat Lew? Bo silny, dzielny jest. Niektórzy kuzyni z Pażęc i Bytowa oficjalnie mają wpisane w dowodach osobistych, że nazywają się Lew-Kiedrowski.
Podczas zjazdu rodzinnego organizowane są rozgrywki sportowe, jak choćby Mistrzostwa Świata Rodu Kiedrowskich w ujeżdżaniu koni, strzelaniu z wiatrówki, siatkówce, czy też rzucie 8-kilogramowym kamieniem na odległość. Chociaż mistrzem świata w wieloboju w 2005 roku został przedstawiciel Kiedrowskich z Ręboszewa koło Kartuz, to tytuł wicemistrza zgarnął już Kociewiak Ludwik Kiedrowski.
A jak to w tym roku będzie?
- Tradycyjnie będzie msza święta, którą również odprawi ksiądz Kiedrowski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni - mówi tczewianin. - Będzie też wspólna fota rodu i prezentacja gałęzi rodu oraz uzupełnianie drzewa genealogicznego. To fajna i ważna sprawa.

Sonda

Czy popierasz pikietę stoczniowców pod domem premiera?

  • nie (67%)
  • tak (29%)
  • nie wiem (5%)

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.