Artykuł sponsorowany

W 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał akt przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Od tego historycznego momentu minęło właśnie dokładnie 18 lat. Przez ten czas Polska wraz z pozostałymi państwami członkowskimi skutecznie działała na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

12 marca 1999 roku Polska przystąpiła do NATO. Przez 18 lat obecności w Sojuszu nasz kraj aktywnie uczestniczył w międzynarodowych wysiłkach na rzecz stabilizowania obszarów konfliktowych oraz przywracania pokoju na świecie. Polska znalazła się w wąskim gronie państw delegujących personel do misji organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Była też jednym z pierwszych krajów tej części Europy, które to wydzieliło swój kontyngent (930 żołnierzy) do sił IFOR (Bośnia i Hercegowina) w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju. Polski batalion (800 wojskowych) pojawił się również w Kosowie. Nasi mundurowi uczestniczyli także w szeregu operacji ad hoc jak na przykład ochrona chemiczna letniej olimpiady w Atenach (2004) oraz szczytu NATO w Rydze (2006).

Udział Polaków w operacjach stabilizacyjnych realizowanych pod egidą NATO znacząco przełożył się na wyposażenie oraz wyedukowanie naszych żołnierzy. Przez 18 lat Polska zwiększyła swoje możliwości bojowe, przez co powoli pretenduje do roli filaru NATO. Regularnie uczestniczmy w ćwiczeniach Paktu, polscy lotnicy są cenionymi i oczekiwanymi gośćmi na zagranicznych pokazach, nie tylko z uwagi na posiadaną wiedzę i praktyczne umiejętności, ale i sprzęt.

8 -9 lipca 2016 r. Warszawa była gospodarzem największego w historii szczytu państw NATO (2 tysiące delegatów, 18 prezydentów, 21 premierów, 39 ministrów obrony). Podczas spotkania przyjęto tzw. Warszawską Deklarację o Bezpieczeństwie Transatlantyckim, opisującą utrzymujące się negatywne tendencje we współczesnym świecie. Zgodnie z decyzjami szczytu, w Polsce utworzone będzie także sojusznicze Wielonarodowe Dowództwo Dywizyjne, które koordynować będzie cztery sojusznicze grupy batalionowe rozmieszczone w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce. Dowództwo mieścić się będzie w Elblągu, gdzie stacjonuje 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Grupę batalionową w naszym kraju ustanowią żołnierze amerykańscy, wzmocnieni przez żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

*Sojusz Północnoatlantycki (NATO, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego) jest to międzynarodowa organizacja polityczno - obronna powstała w 1949 r. Z siedzibą w Brukseli. Obecnie liczy 28 członków. O obecność w Sojuszu ubiegają się: Bośnia i Hercegowina, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Czarnogóra oraz Gruzja. Głównym organem decyzyjnym NATO jest Rada Północnoatlantycka, na czele której stoi sekretarz generalny, Jens Stoltenberg (od 2014 r.).
Głównym zadaniem Paktu jest utrzymanie pokoju oraz zapewnienie bezpieczeństwa na świecie. NATO działa na podstawie Traktatu waszyngtońskiego. Fundamentalny zapis Traktatu stanowi art. 5, który jest podstawą tzw. kolektywnej obrony.

Oficjalny hasztag kampanii promującej rocznicę w Internecie #PL18NATO

Wiadomości