Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Łapiszewo: Parafia pomocą płynąca

Ewa Macholla
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest jedną z młodszych parafii w Starogardzie Gdańskim. Przed dwoma laty obchodzono jubileusz 25-lecia jej istnienia.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest jedną z młodszych parafii w Starogardzie Gdańskim. Przed dwoma laty obchodzono jubileusz 25-lecia jej istnienia.

Parafia, mimo że istnieje od niedawna, odgrywa znaczącą rolę w życiu miasta. Jej historia zaczyna się 10 lipca 1982 r., kiedy ks. biskup chełmiński Marian Przykucki wydał decyzję powołującą parafię. Jej proboszczem został ks. Ryszarda Lendzińskiego.

Początkowo miejscem kultu Bożego została tymczasowa kaplica. W czerwcu 1986 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę kościoła. Trzy lata później w nowym, lecz w surowym kościele, odbyła się uroczystość bierzmowania. Później parafianie cieszyli się m.in. z nowych dzwonów, które noszą imiona: Maryja, Jan i Paweł. Niestety,15 września 1999 r. po długiej chorobie zmarł proboszcz ks. Lendziński.

Tydzień później w parafii pojawił się jego następca, obecny proboszcz ks. Józef Pick. Duszpasterz dał się przez te wszystkie lata poznać jako świetny organizator, któremu nigdy nie brakuje zapału do pracy. Wielką zasługą księdza prałata jest Intronizacja Serca Jezusowego na Kociewiu oraz podjęcie zadań związanych z opieką nad dziećmi i niepełnosprawnymi. Powstał Dom Parafialny, w którym działa Parafialne Centrum Cor Cordium.
Obecnie parafia liczy 4200 wiernych. Wikariuszami są: ks. Radosław Karczewski oraz ks. Damian Klajst.

Trzeba mieć wokół siebie dobrych ludzi

Z księdzem proboszczem Józefem Pickiem rozmawia Ewa Macholla

– Proszę księdza, parafia nie należy do największych, jednak macie praktycznie wszystko. Caritas prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej, są świetlice, jest przychodnia, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jaka jest recepta na sukces?
– Trzeba umieć rozmawiać z ludźmi i mieć wokół siebie dobrych ludzi do pomocy, a także dużo Bożej łaski. Mówiąc przekornie, ja zawsze nasłuchuję, czy jest ktoś przeciwny. Jeśli tak, to na pewno się uda. W 2001 roku znajdował się tu tylko stary budynek. Ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga zasugerował, że albo trzeba coś z nim zrobić, albo go zburzyć. Działała już świetlica i Caritas, ale potrzebne nam było zaplecze do spotkań. Zaczęliśmy budowę obiektu. W dwóch pierwszych latach korzystaliśmy z programu Domino PFRONu. W trzecim roku tego programu i dofinansowania już nie było. Mimo tego poradziliśmy sobie.

– Czegoś jeszcze brakuje w parafii?
– Jeśli chodzi o dobra materialne, to jest bardzo dobrze. Teraz idziemy w głąb, w pracę organiczną. Chcemy ożywiać ducha w narodzie, pielęgnować wartości chrześcijańskie.

– Zaangażował się ksiądz proboszcz w sprawy związane z transplantologią.
– Od roku działa Pelplińskie Centrum Edukacyjne "Kościół a Transplantologia". Wraz z prof. Piotrem Fiedorem i prof. Kazimierzem Andrzejem Wardynem wyjaśniamy kwestie dotyczące tego zagadnienia. Z tej formy edukacji skorzystało już 1000 osób. Podkreślam, że Kościół popiera transplantologię.

Caritas przy parafii
Zespół, który wspierają wolontariusze i praktykanci ze Studium Medycznego w Kocborowie, prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 30 niepełnosprawnych oraz Środowiskowy Dom Pomocy dla 21 osób (zajęcia w godz. 7.30-15.30).
Działają także trzy świetlice środowiskowe (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 16 - 20; w soboty w godz. 10 -13) oraz stacja opieki Caritas nad chorymi i starszymi. Przy Caritasie jest też punkt wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego, gabinet rehabilitacyjny, poradnia psychologiczno-rodzinna, przychodnia lekarska oraz klub seniora. Raz w tygodniu w punkcie wydawania darów potrzebujący otrzymują m.in. odzież i żywność. Z tej formy pomocy korzysta 50 rodzin.

Grupy działające w parafii:
• Grupa modlitewna wspólnoty rodzin - czwartek, godz. 19.30,
• Róże różańcowe - pierwsza środa miesiąca o godz. 18,
• Kandydaci na ministrantów i lektorów - środa, godz. 18.30,
• Ziarno - sobota, godz. 10-12,
• Scholka - sobota, godz. 12,
• Kandydaci na ministrantów - sobota, godz. 13,
• Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - piątek, godz. 18,
• Czciciele Miłosierdzia Bożego - czwartek, godz. 17.30,
• Dzieło Misyjne - trzeci wtorek miesiąca, godz. 18,
• Koło Misyjna - piątek, godz. 15 (szkoła)
• Kandydaci do bierzmowania - wtorek, godz. 18,
• Spotkania przygotowujące do I Komunii Św. - czwartek, godz. 16.30.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Starogard Łapiszewo: Parafia pomocą płynąca - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto