Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Kamerdyner" na początek [wideo,zdjęcia]

Jarosław Zalesiński
Film "Kamerdyner" otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Film "Kamerdyner" otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Piotr Hukało
Zainteresowanie pierwszym pokazem 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych było tak duże, że gdy tylko otworzono w poniedziałek internetową rezerwację miejsc na projekcję filmu „Kamerdyner” Filipa Bajona - siadł serwer…

Film miał już swoją oficjalną premierę w Warszawie, poniedziałkowy pokaz w Gdyni był pierwszym spotkaniem „Kamerdynera” z lokalną publicznością. Planowana jest jeszcze specjalna projekcja w Wejherowskim Centrum Kultury, wśród Kaszubów.

Zamierzeniem twórców „Kamerdynera”, zwłaszcza współscenarzystów Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego i Marka Klaty, było stworzenie filmowej sagi o biegnących krętymi drogami losach kaszubskiej społeczności. Przez ponad cztery dekady, opowiadane w filmie, Kaszubi musieli układać sobie życie z pruskimi panami, polską administracją, wreszcie - terrorem nazistów. Film kończy się w 1945 roku, gdyby opowieść miała być prowadzona dalej, losy Kaszubów nadal biegłyby wcale nie prostą drogą… I tak jednak scenarzyści musieli pomieścić w filmie mnóstwo wydarzeń historycznych, wplatając je w opowieść o dramatycznej miłości dwojga młodych, Marity i Mateusza, należących do dwóch światów: pruskiej arystokracji oraz cichych gospodarzy tej ziemi, Kaszubów. Film malowniczo pokazuje urodę kaszubskich pejzaży, malownicze są także obrazki z życia pruskich feudałów, można nawet odnieść wrażenie, że to świat przedstawiony najbarwniej i przez najwięcej charakterystycznych postaci. Zwłaszcza aktorski duet Anny Radwan i Adama Woronowicza, państwa von Kraussów, przykuwa w tym filmie uwagę. Ale i świat Kaszubów ma swojego barwnego reprezentanta, Bazylego Miotke, postać w jakimś stopniu wzorowaną na Antonim Abrahamie, który w Wersalu walczył o prawa Kaszubów. Bazylego Miotke w ciepły, nieco rubaszny sposób zagrał Janusz Gajos.

Zobacz: Przed pokazem filmu "Kamerdyner" na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ślązacy mają swoją filmową trylogię, nakręconą przez Kazimierza Kutza. Kaszubi mają od teraz swojego „Kamerdynera”. Film Filipa Bajona nie sprostałby pewnie artystycznym porównaniom z filmami Kutza, ale chyba nie aż tak ambitny był zamiar twórców. „Kamerdyner” to rzetelne kino, nastawione na odbiorcę masowego (także na tego szkolnego). To, że do masowej kultury wprowadza kaszubskość (także w dialogach w języku kaszubskim) jest jego zasługą nie do przecenienia. A przejmująca sekwencja mordu w Piaśnicy pozostaje na trwałe w pamięci widza.

Rozmowa z Mirosławem Piepką, scenarzystą i producentem "Kamerdynera"

Rozmowa z Anną Radwan z filmu "Kamerdyner"

Oficjalny pokaz filmu Filipa Bajona nie był oczywiście jedyną poniedziałkową projekcją. Dziennikarze są już po kilku pokazach prasowych, w tym filmu „Autsajder”, według scenariusza i w reżyserii Adama Sikory. Reżyser także zmierzył się z polską historią, ale o wiele bliższą nam - z latami 80. i stanem wojennym. Bohater filmu, tytułowy outsider, jest studentem ASP, którego dziejąca się wokół historia nic nie obchodzi. Seria przypadkowych zdarzeń sprawia jednak, że trafia na kilka lat do więzienia, za ulotki, które w jego mieszkaniu przechowywali bardziej upolitycznieni koledzy. Sikora pokazuje lata 80. z perspektywy więziennej celi. To miejsce, w którym bohater filmu uczy się mówić coraz bardziej stanowcze „nie” tłamszącej go rzeczywistości. Nie wszystko w tej opowieści jest psychologicznie jednakowo prawdopodobne, ale sama perspektywa, z jakiej lata 80. zostały tu pokazane: pojedynczego człowieka, wcale nie bojownika od urodzenia, ale kogoś, komu zwykła ludzka przyzwoitość pozwala znaleźć się po dobrej stronie - jest godna uwagi.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto