Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobus SOS pomagający bezdomnym w Gdańsku strzałem w dziesiątkę! Codziennie pomoc otrzymywało kilkadziesiąt osób

(KGK)
Autobus SOS pomagający bezdomnym w Gdańsku strzałem w dziesiątkę!
Autobus SOS pomagający bezdomnym w Gdańsku strzałem w dziesiątkę! Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Od grudnia do 22 marca w gdańskim autobusie „SOS – pomoc dla osób bezdomnych” wydano potrzebującym blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży - m.in. polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. Z oferty mobilnej pomocy korzystało każdego wieczoru nawet do 80 bezdomnych. Padły już zapewnienia, że za kilka miesięcy – jesienią i zimą, Ikarus ponownie wyjedzie na ulice Gdańska.

Na pokładzie Ikarusa ratownik niemal codziennie udzielał doraźnej pierwszej pomocy. Wykonywał opatrunki, oczyszczał i zszywał rany, udzielał konsultacji dot. chorób skóry i higieny. Dzięki akcji informacyjnej prowadzonej tam m.in. przez pracownika socjalnego do noclegowni i schronisk trafiło jeszcze kilkadziesiąt potrzebujących osób. W najtrudniejszym, zimowym czasie była to kwestia kluczowa – co podkreślają przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Czytaj też: Autobus SOS dla bezdomnych w Gdańsku. Oferuje ciepłą pożywną zupę i pomoc socjalną

- Pomysł z uruchomieniem takiego autobusu okazał się strzałem w dziesiątkę – ocenia Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Udało się bowiem dotrzeć z konkretnym wsparciem, czyli gorącą zupą, ciepłą odzieżą, pomocą medyczną i informacyjną także do ludzi bez dachu nad głową, którzy z różnych przyczyn nie chcą zamieszkać w schronisku czy noclegowni - dodaje.

Przypomnijmy, że Ikarus wyjechał w swój pierwszy kurs na początku grudnia 2017 roku. Jego załoga codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczyła pomoc ludziom bez dachu nad głową. Wyremontowany pojazd został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Ikarus codziennie wyruszał z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymywał się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych.

Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” był MOPR w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę zrealizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS byli gdańscy radni - głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.
Akcja była możliwa dzięki środkom z budżetu miasta.

Pomoc przez cały rok

Gdański MOPR zawarł umowę ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść zupę lub drugie danie w trzech jadłodajniach - przy ulicach Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102. Obiady są wydawane każdego dnia, z reguły od godz. 12.30 do 14. Wsparcie otrzymują tam zarówno osoby ze skierowaniami od pracowników socjalnych, jak i np. bezdomni z interwencji, którzy w danym momencie potrzebują takiej pomocy.
Gorącą herbatę, kawę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto