Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BeZee 2015 w Gdańsku. Rozmowy o innowacjach w edukacji [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
BeZee to międzynarodowa konferencja dedykowana nauczycielom, edukatorom, trenerom i ludziom startupów, która odbyła się w środę 18 listopada w Europejskim Centrum Solidarności.

Jej głównym tematem były nowe trendy w edukacji kreowane przez pokolenie młodych ludzi – tzw. Generację Z. Wśród omawianych tematów znalazły się takie jak gamifikacja w edukacji, Fun learning i komunikacja z pokoleniem Z za pomocą mediów społecznościowych. Na konferencji pojawił się m.in. Peter Vesterbacka, twórca popularnej gry Angry Birds. Tym razem wcielił się w rolę innowatora edukacji.

Słuchaczom zaserwował ciekawą informację. Otóż w Finlandii chłopcy lepiej posługują się językiem angielskim niż dziewczynki. Dlaczego? - Ponieważ grają w angielskojęzyczne gry komputerowe – wyjaśnił Vesterbacka.

Oprócz niego pojawiło się też wielu innych prelegentów. Jacek Siadkowski, prezes Fundacji HighLight mówi:
- Tematem mojego wystąpienia jest to, w jaki sposób w edukacji możemy wykorzystać to, że gry są wciągające i ludzie potrafią na granie przeznaczyć setki czy nawet tysiące godzin. Nauczyciele powinni przygotowywać się do tego, by wykorzystywać gry, dzięki temu będą mogli skutecznie uczyć swoich podopiecznych. Ucznia zaciekawić tym, czego ma się nauczyć. Nauczyciele bardzo często mówią, że uczniowie muszą coś zrobić, po czym przyznają im nagrody bądź kary, co ma zmotywować ich do zwiększonego wysiłku. Niestety już w latach 70tych przeprowadzono badania, które pokazują, że nakładanie na ludzi obowiązków powoduje obniżenie ich motywacji. Tymczasem gry potrafią w naturalny sposób wzbudzić tzw. motywację wewnętrzną. Warto lekcję matematyki zamienić w przygodę, nadać tej lekcji np. fabułę. Dodatkowo warto pokazywać uczniom, że zrobili postęp. Nawet jak ktoś dostał trójkę, to przecież i tak się czegoś nauczył.

Z kolei Daria Maczukin z firmy Personal PR, kolejna referentka, dodaje:
- Chciałam przybliżyć aplikację snapchat, bardzo popularną wśród młodych ludzi. By nauczyciele mogli znaleźć nić porozumienia z uczniami, muszą wiedzieć, czym oni się interesują. Snapchat to nie tylko miejsce do relacjonowania swojego życia. To również przestrzeń, którą można wykorzystać w edukacji. W mojej prezentacji pokazałam kilka przykładów, jak można wykorzystać tę aplikację. Nauczyciele mogą wysyłać snapy, czyli krótkie treści swoim uczniom informujące o tym, że zbliża się klasówka, albo że zbliża się termin zapłaty za wycieczkę. Tych możliwości jest bardzo dużo.

Na konferencji nie zabrakło nauczycieli. Urszula Kamińska i Jolanta Bednarz, nauczycielki z 25 gimnazjum w Gdańsku powiedziały:
- Przede wszystkim ta konferencja pozwoli nam na zrozumienie dzieci. Teraz już wiemy, dlaczego dzieci cały czas używają komórek i tabletów. Uczniowie to zupełnie inne pokolenie i musimy je poznawać. Ta konferencja pozwala poznać bliżej naszą młodzież, pozwala też uczyć się komunikacji z nimi, poza taką komunikacją bezpośrednią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto