Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Wiesław Śmigiel mianowany nowym biskupem toruńskim

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Duża zmiana w Diecezji Pelplińskiej. Ojciec święty Franciszek mianował dzisiaj, 11 listopada, dotychczasowego biskupa pomocniczego dr. hab. Wiesława Śmigla biskupem diecezjalnym toruńskim. To obecnie najmłodszy biskup diecezjalny w Polsce.

Jak powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, z dniem 11 listopadapapież Franciszek przyjął rezygnację bp Andrzeja Suskiego z posługi biskupa toruńskiego oraz mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, bp Wiesława Śmigla.

- Biskup pelpliński Ryszard Kasyna wraz z duchowieństwem i wiernymi świeckimi naszej diecezji, dziękując Papieżowi Franciszkowi za decyzję, wyraża wdzięczność bp. Wiesławowi za dotychczasową ofiarną posługę w Kościele pelplińskim, życząc darów Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej w prowadzeniu wspólnoty diecezji toruńskiej ku świętości - poinformował ks. prałat dr Ireneusz Smagliński, rzecznik diecezji pelplińskiej.

Dzisiaj o godz. 16.00, w kaplicy domu biskupa diecezjalnego w Pelplinie, bp Ryszard Kasyna wraz przedstawicielami instytucji diecezjalnych modlił się wspólnie z bp Wiesławem Śmiglem o potrzebne łaski dla nowego biskupa toruńskiego w wypełnieniu zadania powierzonego mu przez Ojca Świętego.

- W czasie ogłoszenia nominacji bp Andrzej Suski podziękował kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za minione ćwierćwiecze wspólnej drogi i zachęcił zebranych do modlitwy w intencji nowego biskupa oraz dobrego duchowego przygotowania się do ingresu, którego data zostanie ogłoszona w najbliższym czasie - przekazał ks. Paweł Borowski z biura prasowego diecezji toruńskiej. - Pierwszą modlitwą za nowego biskupa była modlitwa Anioł Pański.

Bp Andrzej Suski, który był pierwszym biskupem diecezji toruńskiej od 1992 roku został mianowany przez ojca świętego Franciszka administratorem apostolskim diecezji toruńskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nowego biskupa toruńskiego. Bp Wiesław Śmigiel, w wieku 48 lat, został z kolei mianowany najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce i jednym z najmłodszych w Europie.

- Pan Bóg lubi zaskakiwać... i świadczy o tym ta dzisiejsza nominacja - powiedział nowy ordynariusz toruński w rozmowie z Marcinem Przeciszewskim z Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Najważniejsza dla mnie w posłudze biskupiej jest bliskość z księżmi i z wiernymi. A w tej bliskości rozpoznawanie ludzkich pragnień, tęsknot i tej gleby, na którą ma paść słowo Boże. Priorytetami dla mnie są ewangelizacja i duszpasterstwo. Innych priorytetów nie mam. Cała moja praca będzie wokół tego skoncentrowana. A tworzenie struktur i troska o dobra doczesne diecezji są ważne, ale w centrum musi być ewangelizacja. Diecezja toruńska ma faktycznie piękną tradycję, gdyż wywodzi się z dawnej, historycznej diecezji chełmińskiej. Część jej księży znam, bo razem studiowaliśmy w seminarium w Pelplinie. Mam jednak świadomość, że jest to diecezja bardzo zróżnicowana, mająca miasto akademickie i uniwersytet o bardzo dobrych tradycjach z liczną inteligencją i rzeszą studentów, ale tuż obok jest wiele parafii wiejskich. Potrzebne więc są bardzo zróżnicowane działania ewangelizacyjne. Na razie nie jestem w stanie podać żadnego programu czy strategii duszpasterskiej. Chcę tam pójść, spotkać się z księżmi i ze świeckimi apostołami, z różnymi środowiskami, po prostu z ludźmi. A dopiero kiedy rozeznam sytuację wespół z kapłanami i wiernymi świeckimi, wówczas razem z nimi będę szukać odpowiednich dróg ewangelizacji i duszpasterstwa.

Na razie nie wiadomo, kogo papież Franciszek mianuje nowym biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

Życiorys bp Wiesława Śmigla (za: Radio Głos):
Bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy; 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej; w 1993 roku obronił w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie pracę magisterską pt. Twórczość monumentalna artysty-rzeźbiarza Franciszka Duszeńki, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Janusza Pasierba; 1994 przyjął święcenia kapłańskie; 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie; 1996-1998 sekretarz i kapelan bpa pelplińskiego Jana Szlagi; 1996-1998 redaktor dwutygodnika diecezji pelplińskiej „Pielgrzym”; 1988 rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL; 2000 uzyskał tytuł licencjata teologii; 2003 obronił doktorat z teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Ryszarda Kamińskiego. W 2010 roku uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej na podstawie dorobku naukowego i dysertacji pt. Uczestnictwo wiernych świeckich w budowaniu Kościoła-Wspólnoty. Studium teologicznopastroalne w świetle nauczania Kościoła (1962-2009). Lublin: Wydawnictwo KUL 2010 ss. 458), za którą otrzymał Nagrodę indywidualną Rektora KUL.
Od 2001 asystent, a od 2006 adiunkt przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. Od 2011 do 2014 kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL.
W 2000 rozpoczął wykłady z zakresu teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej oraz w Instytucie Teologicznym Diecezji Pelplińskiej. W latach 2003-2005 sekretarz Instytutu Teologii Pastoralnej KUL, w latach 2004-2008 sekretarz „Roczników Teologicznych” z. 6, pastoralny. Od 2009 sekretarz „Roczników Pastoralno-Katechetycznych”. Należy również do Kolegium Redakcyjnego „Zeszytów Chojnickich” oraz Kolegium Redakcyjnego „Biblioteki Filomaty”. Jest konsultorem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Przynależy do Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. W 2009 został kapelanem honorowym Ojca Świętego.
W pracy naukowej koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Autor kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o charakterze naukowym oraz wielu haseł encyklopedycznych, recenzji i artykułów popularno-naukowych. Jest również poetą, w 1997 opublikował zbiorek poezji pt. Zdany na pojedynek, a w 2005 Kartki z pamiętnika. Jego hobby to teatr i kino. Lubi podróżować i poznawać inne kultury.
24 marca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 r. w katedrze pelplińskiej. Udzielił mu ich arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, któremu asystowali Henryk Muszyński, emerytowany arcybiskup metropolita gnieźnieński, i Andrzej Suski, biskup diecezjalny toruński. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnibus omnia factus” (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). 25 kwietnia 2012 r., po śmierci biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi, został wybrany przez kolegium konsultorów na administratora diecezji. Funkcję tę pełnił do 1 grudnia 2012 r., kiedy to urząd biskupa diecezjalnego objął Ryszard Kasyna.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto