Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzliwe dzieje parafii w Redzie

Tomasz Smuga
W tym tygodniu w ramach naszego cyklu prezentujemy, oprócz parafii rumskiej, historię parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie.

W tym tygodniu w ramach naszego cyklu prezentujemy, oprócz parafii rumskiej, historię parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie.

Monstrualnej, strzelistej wieży kościoła nie sposób przegapić przejeżdżając przez Redę. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej dla kierowców jest drogowskazem informującym, w jakim kierunku mają dalej jechać, by trafić na Półwysep Helski. Natomiast dla wiernych jest miejscem, w którym mogą zjednoczyć się w modlitwie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką burzliwą historię zapisały mury tego kościoła.


Świątynię ufundowali książęta pomorscy pod koniec XII wieku.

Ich zaangażowanie przyczyniło się do powstania parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Redzie. Kościół był drewniany i znajdował się w miejscu, gdzie dzisiaj mieszczą się salki katechetyczne. 
Drewniany kościółek zwycięsko wychodził z wielu wojen, których był świadkiem. Choćby wojny trzynastoletniej z Krzyżakami, do których przez ok. 150 lat te ziemie należały (w okresie panowania Krzyżaków na terenach Redy, parafia była obsadzana przez duchownych Zakonu). Przetrwał również potop szwedzki. Jednak po wojnach szwedzkich doszło do wyludnienia miejscowości co spowodowało zamknięcie kościoła. Parafię przeniesiono do Rumi. Trwało to do 1887 roku, kiedy to prawdopodobnie kościół spłonął.


Narodziła się wtedy potrzeba wybudowania kolejnego kościoła w tym samym miejscu. Jednak parafia wówczas należała do Rumi. Także kościół był jej filią. 
W momencie, kiedy nastąpiło zwiększenie liczby mieszkańców Redy i usamodzielnienie się parafii postanowiono wybudować nową światynię. Na początku XX wieku postawiono kościół w stylu neogotyckim, z wieżą i dzwonnicą. Wybudowano go z funduszy państwowych i parafialnych. Świątynia została konsekrowana 26 września 1907 roku przez biskupa Klundera. Otrzymała imię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy. 
W czasach stalinowskich proboszczem parafii był ks. Arnold Goetz.
Jak na owe czasy przystało było wiele prowokacji ze stron władz komunistycznych. Szczególnie księża byli częstymi atakami komunistów. Ks. Goetzowi zarzucono podjudzanie parafian do prześladowania mniejszości religijnej świadków Jehowy. Skazano go na 3 lata więzienia. Wyszedł po półtora roku. Po powrocie z więzienia podjął na nowo pracę w parafii liczącej już wtedy 6 tys. wiernych. Zmusiło go to do zatrudnienia dodatkowej pomocy w postaci ks. Janusza Pasierba, pierwszego wikariusza w historii parafii.


Ks. Arnold Goetz jest również istotną postacią w dziejach parafii. To on przyczynił się do aktualnej nazwy kościoła. Jako wielki czciciel Matki Bożej na pamiątkę definicji dogmatu wiary o Wniebowzięciu Matki Bożej poprosił biskupa chełmińskiego o zmianę patronki parafii. I tak od 1957 roku kościół funkcjonuje pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. 
Obecnie posługę proboszcza parafii pełni ks. kanonik Marian Świątek.


Informacje pochodzą z oprac. ks. Franciszka Lisińskiego: Parafia Wniebowzięcia NMP i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, panny i męczennicy.

1907 - w tym roku kościół został konsekrowany i otrzymał imię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.

8200 - tylu wiernych liczy parafia p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie.


Kto jest kim w parafii
Proboszcz
:
- Ks. kanonik Marian Świątek

 Wikariusze
,
- Ks. Tomasz Kotwica
,
- Ks. Kazimierz Radomski
,
Pozostali duszpasterze

- Ks. kanonik Franciszek Lisiński
,
- Ks. kanonik Antoni Stefanowski
,
- Ks. Andrzej Pradela
,
- Ks. infułat Albin Potracki


Biuro parafialne
 a wtorek, środa, czwartek od 15.00 do 17.00; sobota od 10.00 do 12.00

 Data odpustu
 a 15 sierpnia i I niedziela października.

Harmonogram mszy św
Msze św.
w niedziele
 - 7.30; 9.00; 10.00; 11.00; 12.30; 17.00
,
w dni powszednie
 - 7.00; 7.30; 18.00
,
- w pierwsze piątki miesiąca
 - 7.00; 9.00; 17.00; 18.00
.
Sakrament pokuty

- przed każdą Mszą św.
- Spowiedź Św. pierwszopiątkowa od godz. 17.30

.

Wspólnoty w parafii

Liturgiczna Służba Ołtarza
,
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,
Domowy Kościół,
Krucjata Wyzwolenia Człowieka,
Semper Fidelis,
Koło Przyjaciół Radia Maryja,
Nadzwyczajni Szafarze Komunii,
Dzieci Maryi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto