Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co bierze fiskus z kapitału i saksów

Beata Sypuła
Począwszy od 2004 roku, zwielokrotniła się liczba Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę. Często przywożą i przywozili grubszą gotówkę i lokowali ją w bankach, inwestowali w fundusze czy na giełdzie. Także w 2004 roku wprowadzono nowy podatek - od dochodów kapitałowych. O czym powinniśmy pamiętać, składając PIT, jeśli mamy zyski z takich inwestycji lub z pracy za granicą?

Skąd ten zysk

Dochody kapitałowe, począwszy od 2004 roku, opodatkowane są według stawki 19 proc. Od czego je płacimy?
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
- odsetki od pożyczek i od wkładów oszczędnościowych, a także środków na rachunkach bankowych albo w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania; wyjątkiem są środki pieniężne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą,
- odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni,
- przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
- należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
- przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
- przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,
- nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
- przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Jak są opodatkowane

Ze względu na sposób rozliczania przychody kapitałowe można podzielić na opodatkowane na zasadach ogólnych, rozliczane ryczałtowo - za pośrednictwem płatnika podatku - lub w dodatkowym zeznaniu podatkowym.
Opodatkowane na zasadach ogólnych są np. przychody z udziału w spółkach. W przypadku gdy osoba, która sprzedała takie udziały, dochody z tej sprzedaży (tzn. przychód po odliczeniu kosztów uzyskania) dolicza w zeznaniu rocznym do swych innych dochodów i płaci od nich podatek.
Ile? W zależności od ogólnego poziomu swych dochodów przy zastosowaniu odpowiedniej stawki skali podatkowej.
Zryczałtowany charakter podatku oznacza, że przy jego wyliczaniu nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów.
Pobór tego podatku należy do podmiotu, który wypłaca odsetki, dywidendę itd. Instytucje te są też odpowiedzialne za prawidłowe pobranie podatku. Oznacza to, że podatnik nie wykazuje tych dochodów (przychodów) w swoim zeznaniu rocznym.
Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów) z różnych finansowych inwestycji, uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, oraz podatek zapłacony za granicą podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym.

Ważne, gdzie mieszkasz

A co z saksami? Czy musimy składać u naszego fiskusa zeznanie z uzyskanych poza Polską dochodów?
Osoby fizyczne mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że płacą go od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Za "mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP" uważa się osobę fizyczną, która posiada na tym terytorium "centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)" albo przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Te regulacje należy jednak stosować z uwzględnieniem umów w sprawie unikania pod-wójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Co ważne - umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo przed polskimi regulacjami ustawowymi.

Nic dwa razy...

Zawarte przez Polskę umowy międzynarodowe przewidują zasadniczo dwie metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Pierwsza - wyłączenia z progresją - to opodatkowanie wyłącznie w państwie obcym. Dochód taki jest wolny od opodatkowania w Polsce. Jednocześnie taki dochód - przy obliczaniu podatku od dochodu krajowego - może nas przenieść z niższej na wyższą stopę procentową podatku.
Druga metoda - to odliczenia proporcjonalnego. Na poczet podatku dochodowego w Polsce, obliczonego od sumy dochodów (krajowych i zagranicznych) osiągniętych w roku podatkowym, zalicza się podatek zapłacony za granicą od dochodów tam osiągniętych w proporcji odpowiadającej dochodowi uzyskanemu w innym państwie.

To ważne!

Jeśli miałeś dochody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej oraz z niektórych kategorii praw majątkowych, w stosunku do których umowa międzynarodowa przewiduje zastosowanie metody odliczenia proporcjonalnego - masz prawo odliczyć od podatku dochodowego (obliczonego według skali podatkowej) kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym w sposób przewidziany dla metody wyłączenia z progresją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto