Co można odliczyć od podatku?

Z roku na rok ubywa nam ulg i odliczeń od podatku. Nadal jednak jest sporo możliwości, by pomniejszyć nasze zobowiązania wobec państwa. Z czego możemy skorzystać w tym roku?

Ulga na dzieci

W rozliczeniach podatkowych za 2009 r. po raz pierwszy posiadanie dzieci trzeba uprawdopodobnić na formularzu PIT/0. Podajemy w nim imię i nazwisko dziecka, jego PESEL oraz datę urodzenia. Dodatkowa dokumentacja ma na celu wyeliminowanie odliczeń podatkowych od wirtualnych dzieci.
W 2009 r. roczna ulga na dzieci zmniejszyła się z 1173,7 do 1112,4 zł na każde dziecko, bo zmieniły się progi podatkowe: z trzech (19 proc., 30 proc. i 40 proc.) na dwa (18 proc. i 32 proc.). Zmianie uległy kwoty dochodu wolnego od podatku (556,02 zł), bo nie było rewaloryzacji tej kwoty.
Od 2009 r. limit ulgi obliczany jest proporcjonalnie do dni, w których zajmujemy się dzieckiem. Nie można odliczyć całej ulgi, jeśli dziecko urodziło się np. w połowie roku lub gdy skończyło 18 lat i nie uczy się np. od czerwca. Obliczenia proporcji powinni także dokonać rodzice pełnoletniej uczącej się młodzieży. Na dziecko do 25 roku życia, które uczy się lub studiuje, możemy odpisać ulgę, ale jeśli w 2009 r. dziecko skończyło 25 lat, to ulgę odliczamy tylko za miesiące, do których nie ukończyło 25 lat.
Jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, ulga przysługuje tylko jednemu z rodziców, u którego dziecko faktycznie mieszka. Jeśli mieszka np. przez 10 dni z ojcem, a w pozostałe z matką, ojcu miesięcznie przysługuje 1/3 ulgi, matce - 2/3. Przy rocznym odliczeniu tak wyliczoną kwotę mnożą przez 12 miesięcy.
Nowością jest to, że ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozliczają się ryczałtem, oraz rolnikom, którzy zwykle nie płacą podatku od dochodów osobistych. Rodziny zastępcze mogą wreszcie odliczać ulgi na dzieci za 2009 r. Od podatku można też odliczyć ulgi za dzieci studiujące za granicą, a także za dzieci pełnoletnie, ale niepełnosprawne, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.

Internet - ale nie zawsze

Limit, który można odliczyć od dochodu za 2009 r., to 760 zł na osobę. Z ulgi skorzystamy pod warunkiem, że mamy faktury VAT z wyodrębnionymi cenami za internet. Odliczymy do 760 zł na osobę za internet stacjonarny w domu. Jeśli małżonkowie lub rodzice z dziećmi rozliczają się wspólnie, mogą wspólnie odliczyć tę ulgę. Opłacalne jest to wtedy, kiedy roczny koszt internetu przekracza 760 zł. Wtedy jeden z małżonków odlicza 760 zł, drugi pozostałą kwotę (nie więcej jednak niż wynosi limit ulgi). Wspólnie można korzystać z ulgi, jeśli na fakturach VAT widnieją nazwiska obu osób planujących odliczenia.
Niestety, jeśli ktoś ma internet w telefonie komórkowym, nie może tak łatwo skorzystać z odliczenia. W razie pytań podatnik musi udowodnić, że faktycznie korzysta z niego w domu. Urząd skarbowy może także zwrócić się do operatora komórkowego o potwierdzenie, że klient korzystał z internetu w miejscu zamieszkania (niekoniecznie zameldowania).

Ulga odsetkowa

Dotyczy tylko osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne od 2002 do 2006 r. na dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego albo na rozbudowę lub modernizację lokalu. Te osoby wciąż mogą odliczać ulgę, choć obecnie ona już nie obowiązuje. Korzystają z tzw. praw nabytych, a odsetki mogą odliczać do 2027 roku. W 2009 r. podatnicy mogą sobie odliczyć od dochodu (odsetki od kredytu) maksymalnie w wysokości 243 460 zł pod warunkiem, że inwestycja została zakończona w 2008 r. Jeśli mamy wyższy kredyt, oblicza-my, jaki procent kredytu stanowi ten limit ulgi i taką część odsetek odliczamy od dochodu. Ulga dotyczy także kredytów konsolidacyjnych i refinansowych, jednak odpis stosujemy tylko od odsetek przypadających na kredyt mieszkaniowy. Jeśli odbiór mieszkania i zakończenie inwestycji nastąpiły w latach wcześniejszych, ulga odsetkowa jest mnie-jsza; wynosiła 212 870 zł za rozliczenie z 2008 roku, a za 2007 - 189 tys. zł. Tym limitem należy posługiwać się już przez cały czas do końca spłacania kredytu lub obowiązywania ulgi.

Na materiały budowlane

Polega ona na zwrocie VAT-u, o który mogą się starać osoby fizyczne budujące dom lub remontujące mieszkanie. Obejmuje jednak tylko te towary, na które stawka VAT wzrosła od 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc. Ich wykaz znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Zawiera 170 towarów. Zainteresowani refundacją powinni złożyć wniosek na druku VZM-1, w którym muszą podać m.in. wykaz wydatków i rok rozpoczęcia inwestycji. Należy też samodzielnie obliczyć kwotę zwrotu. Do wniosku trzeba dołączyć kopię pozwolenia na budowę lub (gdy chodzi o remont) kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu.
Zwrot VAT-u jest limitowany. Obowiązują 5-letnie limity, a wnioski można składać nie częściej niż raz w roku. Urząd skarbowy ma 6 miesięcy na wydanie decyzji, w której określa kwotę zwrotu, a pieniądze wypłaca w 25 dni od doręczenia decyzji. Jeśli urząd skarbowy będzie mieć wątpliwości, czy dany towar podlega zwrotowi VAT-u (nie wszystkie faktury na materiały budowlane mają pełen numer), może nas wezwać. Musimy wtedy udowodnić, że część podatku za dany materiał podlega zwrotowi.

Ulga za krew

Dotyczy honorowych dawców krwi. Obliczamy ją, mnożąc liczbę oddanych litrów krwi przez określoną kwotę - za 2009 r. jest to 130 zł. Potrzebujemy do tego zaświadczenia o oddanej krwi ze stacji krwiodawstwa oraz oświadczenia wystawionego przez tę stację. Ulga za krew mieści się w limicie 6 proc. w ramach zwykłych darowizn; w PIT/0 nie ma specjalnej rubryki poświęconej odliczeniom za oddaną krew.

Beata Sypuła

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3