Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków święta spędza poza domem, unikając w ten sposób trudu przygotowań

Marta Legieć
Fot. Marta Legieć
Według badań Polacy najczęściej spędzają święta w gronie najbliższych i zgodnie z tradycją, jednak coraz więcej młodych rodaków deklaruje chęć spędzenia tego czasu poza domem. Pomaga w tym rozwijająca się infrastruktura turystyczna, a zwłaszcza usługi hotelarskie i gastronomiczne oferujące szeroki wachlarz usług, osłabienie tradycji narodowych związanych ze świętami lub chęć ucieczki przed zimą. Zanim jednak zdecydujemy się dokąd pojechać, warto rozeznać się i wybrać miejsce, które tchnie świąteczną atmosferą lub jest tak piękne, że atmosfera nie jest potrzebna.

Polacy równie często decydują się na spędzenie świąt w Białowieży, jak i na egipskiej plaży. W tej pierwszej opcji bywa, że wybierają prywatne kwatery, w których ceny za pobyt można targować. W każdym z wybranych miejsc rodacy oczekują pełnej świątecznej oferty. I najczęściej ją znajdują.

Spędzając święta na wsi możemy liczyć na ogniska (z pieczeniem kiełbasek czy dziczyzny i obowiązkowym "grzańcem"), występy ludowych, regionalnych zespołów muzycznych, koncerty kolęd, a także skosztować nalewek, mięsa i wędlin przyrządzanych osobiście przez gospodarzy i pobawić się w "rękodzieło artystyczne" czyli własnoręcznie przygotować ozdoby choinkowe. Organizatorzy wyjazdów proponują wspólne strojenie choinki, przygotowanie do uroczystej kolacji, Wieczerzę Wigilijną, na stole tradycyjne potrawy kuchni polskiej, wspólne śpiewanie kolęd i wizytę Świętego Mikołaja. Chętni mogą skorzystać z wyjazdu na pasterkę. W gospodarstwach agroturystycznych chętnie przyjmowane są duże rodziny lub grupy przyjaciół - to gwarantuje prawdziwie "rodzinną" atmosferę w czasie Wigilii i świątecznych dni. Szczególnie traktowane są w tym okresie nasze domowe zwierzęta - za ich pobyt często nie zapłacimy ani grosza, a w programie pobytu jest zazwyczaj dzielenie się opłatkiem z końmi, psami czy owcami.

Dużą popularnością cieszą się propozycje wyjazdów do stolic naszych bliższych i ciut dalszych sąsiadów. Autokarowe wycieczki na siedem dni do Wilna, Lwowa, Pragi, Budapesztu czy Wiednia to wydatek w granicach 1000 zł za jedną osobę. Tu w ramach ceny w pakiecie zazwyczaj mamy też bal sylwestrowy w jednym z zajmowanych przez nas hoteli. Nieco tylko droższe (1100-1500 złotych) są podobne wyjazdy do Amsterdamu, Paryża, Rzymu czy Wenecji. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając taką formę wyjazdu sporą jego część spędzimy w autokarze. Ci, których taka podróż może zmęczyć, powinni pomyśleć o podróży samolotem? Choćby na Wyspy Brytyjskie. Brytyjczycy uwielbiają święta Bożego Narodzenia. Każdego roku tłumnie biorą udział w świątecznych festiwalach, jarmarkach, pokazach i uroczystościach. Z ogromną radością kultywują również zabawne zwyczaje, które przyciągają uwagę turystów chętnie odwiedzających Wielką Brytanię właśnie w tym czasie. Wybór jest szeroki - od jazdy na łyżwach w londyńskim Hyde Parku po organizowany w Devon charytatywny bieg w strojach Świętego Mikołaja.

Polacy wciąż kochają ciepłe kierunki śródziemnomorskie. Dlatego pewnie nie dziwi fakt, że oferty do nie tak odległej Tunezji, na wyspę Djerbę czy do Egiptu rozchodzą się w oka mgnieniu. Jednak kierunkiem numer jeden na czas świąt i Sylwestra są ciągle białe góry. Polacy coraz częściej korzystają z aktywnej formy wypoczynku. A ofert wyjazdów na narty i snowboard jest mnóstwo. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie pod względem komfortu pobytu, finansowym i kulturowym. Najtańsze są obiekty klasy turystycznej w Słowacji. Tu, w sprzedaży miejsc jest jeszcze sporo. Drożej zapłacimy za sylwestra na stokach w Austrii, Włoszech, Francji czy Szwajcarii. Cena uzależniona jest oczywiście od komfortu naszego pobytu, dojazdu i formy wybranego wyżywienia. Ale warto zastanowić się, czy np. pobyt w szwajcarskim Leukerbad nie sprawi naszej rodzinie radości i nie będzie wspominany przez nas w ciągu kolejnych miesięcy.
Urocza wioska z tradycyjną, drewnianą architekturą leży w otoczeniu gór na wysokości 1400 m n.p.m. W basenach termalnych Leukerbad z 65 źródeł wypływa dziennie 3,9 mln litrów wody o temp.51 st. C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto