Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. "Mitologiczny" ptak przechadzał się po polu w okolicach Nowego Gronowa

Beata Gliwka
Na tego ptaka trudno nie zwrócić uwagi - nic dziwnego, że wzbudził małą sensację. Jak znalazł się w Nowym Gronowie - o tym być może opowie nam jego właściciel.

Wczoraj (6.11.2018) przechadzajacego się po polach nietypowego, dużego drapieżnego ptaka zauważyli mieszkańcy. Zawiadomili Człuchowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Jego prezes Karol Krasienkiewicz zabrał ptaka do siebie.
- Okazało się, że jest to raróg, bardzo rzadki ptak, praktycznie u nas nie wystepujący. Należy do Niemca polskiego pochodzenia, któy był gdzieś w tych stronach... - mówi pan Karol.
Właściciel miał się jeszcze dziś zjawić po odbiór swojego pupila. Trzeba przyznać, że ptak robi wrażenie i przy całej swojej drapieżności jest wyjątkowo... grzeczny.

Raróg zamieszkuje południowo-wschodnią oraz środkową Europę i środkowo-zachodnią Azję. Występuje od Wiednia dalej na wschód poprzez kraje bałkańskie, aż do Turkiestanu, oraz na Syberii do Azji Środkowej. Wędrowny (z wyjątkiem ptaków z południa zasięgu), zimuje w Etiopii, na Półwyspie Arabskim, północnej Afryce, w północnych Indiach i zachodnich Chinach. Współwystępuje tam z rarogiem górskim. Lasy nad Dunajem w głębi Austrii są najbardziej na zachód wysuniętym miejscem lęgowisk, gdzie pojawia się w koloniach czapli lub kormoranów.

Do Polski regularnie zalatuje, a w 1998 r. odnotowano nawet jeden lęg na Opolszczyźnie. Obecnie to skrajnie nieliczny gatunek przelotny. Świadczą o tym 84 stwierdzenia, a większość na południu kraju. Zdarzały się jednak pojawy na Wybrzeżu. Spotykano je o każdej porze roku, choć najczęściej w maju i we wrześniu, październiku.

(źr. Wikipedia)

W słowiańskiej mitologii Raróg to demon/duch związany z ogniem, dawniej być może bóstwo, które z czasem zostało zdegradowane do formy demonicznej. Najczęściej przybierał postać ognistego ptaka, będącego zwierzęcym towarzyszem Swaroga lub jednym z jego wcieleń.
Według podań Raróg wykluwa się ze złotego jaja wysiadywanego przez człowieka całe dziewięć dni. Poza ognistą ptasią postacią (sokół, rzadziej paw bądź złoty kur) może się Raróg ukazywać także jako ognisty smok lub wicher. W kulturze ludowej został sprowadzony do roli malutkiego ptaszka (mieszczącego się w kieszeni), który przynosił szczęście – nie bez powodu zresztą, gdyż dawniej dostrzeżenie Raroga (pod postacią mknącego przez niebo światełka) oznaczało otrzymanie boskiego błogosławieństwa. Z drugiej strony potęga jego wzroku potrafi przemieniać ludzi w cudaków i dziwolągów, a nawet zabijać.
(źr. slowianskibestiariusz.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto