Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kwidzyńskie szkoły są gotowe na przyjęcie dwóch roczników? Dyrektorzy placówek z optymizmem oczekują nowych uczniów

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Przed nami egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Wkrótce rusza rekrutacja do szkół średnich. Jak szkoły są przygotowane na przyjęcie podwójnych roczników? Dyrektorzy placówek w naszym powiecie z optymizmem oczekują nowych uczniów.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2018/2019 naukę pobiera 376 606 uczniów w VIII klasach szkoły podstawowej i 350 564 uczniów w III klasach gimnazjum. W sumie 727 170 absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum wiosną 2019 roku przystąpi do oddzielnej rekrutacji. Wynika to z reformy oświaty, za sprawą której wkrótce do liceów pójdą uczniowie ostatnich klas wygaszanych gimnazjów i absolwenci szkół podstawowych.

Ich kształcenie będzie realizowane na podstawie osobnych programów. Ministerstwo Edukacji Narodowej prognozuje, że w nowym roku szkolnym, w liceach ogólnokształcących będzie we wszystkich klasach około 652 tys. uczniów.

- Nie jest to sytuacja nowa. Podobna liczba licealistów w polskich szkołach - 656 tys. - była w roku szkolnym 2009/ 2010. Co więcej, w 2004 roku uczniów liceów było ponad 747 tys. (747 716), co nie spowodowało żadnych zauważalnych problemów z rekrutacją i zjawiskiem tzw. zmianowości - podaje MEN.

W powiecie kwidzyńskim dyrektorzy jednogłośnie odpowiadają, że przyjmą wszystkich uczniów, którzy przejdą proces rekrutacji. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie planowane jest utworzenie ośmiu oddziałów, pięciu klas dla uczniów po gimnazjach i trzech klas dla uczniów po szkole podstawowej. Przewidziano miejsca dla 30 uczniów na oddział, czyli dla 180 uczniów łącznie). Rekrutacja rusza w maju. Aktualnie trwa remont jednej sali, żeby było więcej miejsc dla nowych uczniów.

- Jeśli okaże się, że do jakiejś klasy jest więcej chętnych, a do innych mniej, wówczas utworzymy dwie klasy o profilu cieszącym się większym zainteresowaniem. Jednego roku uczniowie częściej wybierają profil matematyczny, innego roku humanistyczny, dlatego w tym momencie trudno przewidzieć, jak uczniowie wybiorą - mówi Ewelina Braun, dyrektor szkoły.

W "starym" ogólniaku powstać ma sześć klas, trzy dla uczniów po gimnazjum i tyle samo dla uczniów po podstawówce.

- Przyjmiemy wszystkich uczniów spełniających kryteria rekrutacyjne, byle by byli chętni. Szkoła jest duża - zapewnia Sebastian Więckowski, dyrektor ZSO 1 w Kwidzynie.

Profile klas dla uczniów po gimnazjum i dla uczniów po szkole podstawowej będą takie same: biologiczno-chemiczny, matematyczny oraz pedagogiczno-psychologiczny.

Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie będzie miało w zanadrzu trzy klasy. - Jest to szkoła płatna, jednak rekrutacja będzie się odbywać zgodnie z zarządzeniem kuratora. Klasy będą liczyć maksymalnie po 20 osób. Być może uda się utworzyć po dwie klasy (dwie po gimnazjum i 2 po podstawówce) - mówi dyrektor Marzenna Czyżewska.

ZSP 2 w Kwidzynie jest w stanie przyjąć dwa roczniki.

- Chcielibyśmy przyjąć po dwie klasy do Technikum nr 2 - po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej oraz po trzy klasy do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 - po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej. Łącznie chcielibyśmy przyjąć 10 klas, czyli około 320 uczniów - informuje Henryk Czyżewski, dyrektor placówki.

Z optymizmem na zbliżającą się rekrutację patrzy również dyrektor ZSP w Prabutach.

- Pomieścimy wszystkich uczniów - zapewnia Tomasz Brodacki i dodaje, że szkoła utworzy po jednym oddziale z każdego kierunku dla uczniów po gimnazjum (technik pojazdów samochodowych, technik handlowiec; kierunki szkoły branżowej I stopnia: kierowca-mechanik, oddział wielozawodowy) i szkole podstawowej (technik handlowiec, technik automatyk). W przypadku szkoły branżowej pierwszego stopnia, do dyspozycji uczniów będzie oddział wielozawodowy oraz ten na kierunku kierowca-mechanik.

Jak sytuacja wygląda w kwidzyńskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego? Na uczniów po szkole podstawowej czekać będą cztery kierunki techniczne w dwóch klasach oraz klasa wielozawodowa. Ta sama oferta skierowana będzie do uczniów po gimnazjum, z wyjątkiem kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

- Klasy techniczne liczyć będą maksymalnie po 32 uczniów, a zawodowe 36. Przewidzieliśmy po pięć klas dla uczniów po gimnazjum i po pięć dla uczniów po podstawówce, natomiast po trzy klasy w szkole branżowej. Mamy trzy budynki, więc nie będzie problemu z pomieszczeniem uczniów. Problem może być natomiast z nauczycielami zawodu, inżynierowie nie chcą pracować za takie pieniądze - usłyszeliśmy w placówce.

We wszystkich wymienionych szkołach, zajęcia będą sie odbywały na jedną zmianę, poranną.

Absolwentów podstawówek i gimnazjów będą obowiązywały te same kryteria podczas rekrutacji, będą jednak inaczej punktowane. W rekrutacji liczył się będzie wynik egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego, oceny na świadectwie ukończenia szkoły (podstawowej i gimnazjum) z języka polskiego oraz z dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację, ukończenie szkoły z wyróżnieniem, a także szczególne osiągnięcia w nauce.

"Będzie możliwość, aby w komisjach egzaminacyjnych pracowali nauczyciele spoza szkoły". Rząd ma plan B na wypadek strajku nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto