Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drobiowy zylc na wielkanocny stół

Redakcja
Kuchnia Pomorza jest tak bogata i zróżnicowana, jak cały ten region. Zawiera bowiem smaki Kaszub i Kociewia, Żuław i Powiśla... A wszystkie są niezwykłe, komponowane przez gospodynie domowe w zależności od zasobów spiżarni czy pory roku. Na wiele z potraw przepisy przetrwały dziesiątki lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wciąż są specjałami na różne okazje.

Warta uwagi jest szczególnie kuchnia Kaszub. Jest niezwykle charakterystyczna - dominują w niej ryby. To efekt dostępu do morza oraz ogromnej liczby jezior. Z mięsiw na stołach pojawiał się głównie drób, trzymany niemal w każdej zagrodzie, głównie gęsina. Nie brakuje też jako dodatków ziemniaków pod różnymi postaciami oraz na przykład marchwi i buraków, czy też mało gdzie indziej popularnej brukwi. Warto więc poznać smaki Kaszub.

Stoły Pomorzan przeważnie są syto zastawiane, tyczy się to szczególnie okresów świątecznych. A drobnymi kroczkami zbliżają się Święta Wielkanocne. To okres, w którym gospodynie mogą wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i wzbogacić stoły przeróżnymi smakołykami.

W tym tygodniu proponujemy drobiową (może być inne mięso) galaretkę, czyli zylc. Są to znane w kraju zimne nóżki. Kaszubi dodawali do nich także głowiznę, która miała dodawać smaku i nadawać potrawie właściwą konsystencję. Przepis nadesłała nam pani Marzena Talaga z Wejherowa.

Jak to zrobić

Składniki:
• 4 uda z kurczaka, włoszczyzna bez kapusty, sól, pieprz,
• ziele angielskie, liść laurowy, 50 ml octu spirytusowego,
• 10 łyżeczek żelatyny na 1 litr wywaru

Sposób przyrządzenia:
Klasyczny zylc był przygotowywany po uboju ze świeżego zapeklowanego mięsa i spożywany na zimno jako zakąska, dodatek do piwa lub wódki. Był równie popularny jak smalec. Ta zakąska, zagryzka jest sposobem na wykorzystanie głowizny, nóżek, podgardla. Tutaj wariacja "na temat".
Z podanych składników gotujemy wywar. Kiedy mięso zacznie odchodzić od kości, zdejmujemy go z ognia, odcedzamy i kiedy mięso się schłodzi dokładnie je oddzielamy od kości.
Mięso siekamy bardzo drobno. Podgrzewamy przecedzony wywar, dokładnie łączymy go z żelatyną, zalewamy nim mięso, dodajemy ocet i odstawiamy do stężenia w chłodne miejsce.

Podane składniki wystarczą na 20 porcji. Przygotowanie: 5 min, gotowanie: 30 min

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto