(© A. Banaś/ Archwium PP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przed uczniami ostatnich klas gimnazjum już za kilka dni nie lada wyzwanie. We wtorek, 23 kwietnia rozpoczną tzw. "małą maturę", czyli egzaminy gimnazjalne.

ZOBACZ KONIECZNIE: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013. Test humanistyczny [ARKUSZ, ODPOWIEDZI]


Najpierw będą musieli sprostać pytaniom z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. W środę czeka ich zaś część matematyczno-przyrodnicza, a w czwartek język obcy.

Jak będą przebiegać egzaminy?

- W 2013 r. drugi rocznik uczniów III klasy gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego w nowej formule - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Oznacza to, że we wtorek o godz. 9 gimnazjaliści przystąpią do wypełniania arkusza egzaminacyjnego z historii i wos-u, na rozwiązanie którego będą mieli 60 minut. Potem będą mieli chwilę oddechu i o godz. 11 zabiorą się za zadania z języka polskiego. Ta cześć potrwa 90 minut.

TERMINARZ TESTÓW

W identycznych godzinach będą pisali w środę. Wtedy jednak najpierw na warsztat pójdą zadania z biologii, chemii, fizyki oraz geografii, a po przerwie z matematyki.

Ostatniego dnia testów gimnazjaliści zmierzą się z językiem obcym. Zarówno część podstawowa, jak i rozszerzona potrwa godzinę.

- W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, czas pracy z poszczególnymi zestawami zadań może zostać przedłużony - podkreślają specjaliści z CKE.

Co ze sobą zabrać na testy? NIEZBĘDNE PRZYBORY

Ważne jest, by gimnazjaliści mimo stresu, nie zapomnieli tego dnia o zabraniu na testy legitymacji oraz długopisu, cienkopisu lub pióra.

- Regulamin Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wyraźnie zaznacza, że musi on pisać na czarno - podkreśla Henryk Knospe, dyrektor Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. - Podczas części matematyczno-przyrodniczej gimnazjalista musi też mieć linijkę, ekierkę, cyrkiel, gumkę oraz ołówek, ponieważ mogą pojawić się zadania z geometrii. Jeśli zdarzy się, że ktoś o tym zapomni, szkoła powinna zapewnić taki zestaw - dodaje.

Zobacz pytania matematyczno-przyrodnicze z próbnych testów!

Uczniowie, którzy mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, na testy mogą również zabrać wodę czy leki.
W trakcie pisania jest natomiast absolutny zakaz używania telefonów komórkowych czy innych urządzeń multimedialnych. Nie można też opuszczać sali, chyba że zachodzi jakaś wyjątkowa sytuacja, to gimnazjalista ma możliwość wyjścia z sali z nauczycielem.

- W naszej szkole przyjęła się zasada, że uczniowie w tych dniach przychodzą ubrani na galowo - mówi Henryk Knospe. - Oni sami tego dnia chcą wyglądać wyjątkowo. Zresztą mam wrażenie, że podczas testów przechodzą pewną przemianę. Stają się nagle doroślejsi, bardziej odpowiedzialni - dodaje z uśmiechem.

Kiedy wyniki?

Ci, którzy nie będą mogli doczekać się wyników, odpowiedzi na rozwiązywane zadania znajdą już kilka godzin po testach.

- Zestawy zadań wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu: ok. godz. 13.30 pierwszy zestaw zadań z danego dnia, a ok. godz. 15.30 drugi - zapowiada CKE.

Na naszych stronach w dniu egzaminu znajdziesz także przykładowe ODPOWIEDZI DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2013

Zobacz zadania z części humanistycznej podczas próbnych testów

Jej pracownicy dodają też: - Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Masz zdjęcie do tego tematu?

WyślijKomentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Belfer Belfegora (gość)

Źle się dzieje w polskim państwie szkolnym... Egzamin z krwi i kości, droga Publiczności, to nie może być tylko jakiś teścik, bo przecież pytania i odpowiedzi do niego idzie wykuć na blachę, a przecież musisz MYŚLEĆ, młodzieży!... Nic tak nie rozwija, jak przelewanie myśli na papier. Bardziej od tego dyscyplinuje tylko internet, a zwłaszcza miejsce na komentarz pod tekstem. Tu nie ma cudów, tu trzeba od razu wiedzieć, co chce się powiedzieć, a ja mówię, że na samych teścikach zajedziemy wszyscy na manowce...