Egzamin gimnazjalisty 2013 z CKE. Sprawdź, co cię czeka! [PORADNIK GIMNAZJALISTY]

Przed uczniami ostatnich klas gimnazjum już za kilka dni nie lada wyzwanie. We wtorek, 23 kwietnia rozpoczną tzw. "małą maturę", czyli egzaminy gimnazjalne.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© A. Banaś/ Archwium PP)

ZOBACZ KONIECZNIE: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013. Test humanistyczny [ARKUSZ, ODPOWIEDZI]


Najpierw będą musieli sprostać pytaniom z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. W środę czeka ich zaś część matematyczno-przyrodnicza, a w czwartek język obcy.

Jak będą przebiegać egzaminy?

- W 2013 r. drugi rocznik uczniów III klasy gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego w nowej formule - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Oznacza to, że we wtorek o godz. 9 gimnazjaliści przystąpią do wypełniania arkusza egzaminacyjnego z historii i wos-u, na rozwiązanie którego będą mieli 60 minut. Potem będą mieli chwilę oddechu i o godz. 11 zabiorą się za zadania z języka polskiego. Ta cześć potrwa 90 minut.

TERMINARZ TESTÓW

W identycznych godzinach będą pisali w środę. Wtedy jednak najpierw na warsztat pójdą zadania z biologii, chemii, fizyki oraz geografii, a po przerwie z matematyki.

Ostatniego dnia testów gimnazjaliści zmierzą się z językiem obcym. Zarówno część podstawowa, jak i rozszerzona potrwa godzinę.

- W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, czas pracy z poszczególnymi zestawami zadań może zostać przedłużony - podkreślają specjaliści z CKE.
∨ Czytaj dalejCo ze sobą zabrać na testy? NIEZBĘDNE PRZYBORY

Ważne jest, by gimnazjaliści mimo stresu, nie zapomnieli tego dnia o zabraniu na testy legitymacji oraz długopisu, cienkopisu lub pióra.

- Regulamin Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wyraźnie zaznacza, że musi on pisać na czarno - podkreśla Henryk Knospe, dyrektor Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. - Podczas części matematyczno-przyrodniczej gimnazjalista musi też mieć linijkę, ekierkę, cyrkiel, gumkę oraz ołówek, ponieważ mogą pojawić się zadania z geometrii. Jeśli zdarzy się, że ktoś o tym zapomni, szkoła powinna zapewnić taki zestaw - dodaje.

Zobacz pytania matematyczno-przyrodnicze z próbnych testów!

Uczniowie, którzy mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, na testy mogą również zabrać wodę czy leki.
W trakcie pisania jest natomiast absolutny zakaz używania telefonów komórkowych czy innych urządzeń multimedialnych. Nie można też opuszczać sali, chyba że zachodzi jakaś wyjątkowa sytuacja, to gimnazjalista ma możliwość wyjścia z sali z nauczycielem.

- W naszej szkole przyjęła się zasada, że uczniowie w tych dniach przychodzą ubrani na galowo - mówi Henryk Knospe. - Oni sami tego dnia chcą wyglądać wyjątkowo. Zresztą mam wrażenie, że podczas testów przechodzą pewną przemianę. Stają się nagle doroślejsi, bardziej odpowiedzialni - dodaje z uśmiechem.

Kiedy wyniki?

Ci, którzy nie będą mogli doczekać się wyników, odpowiedzi na rozwiązywane zadania znajdą już kilka godzin po testach.

- Zestawy zadań wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu: ok. godz. 13.30 pierwszy zestaw zadań z danego dnia, a ok. godz. 15.30 drugi - zapowiada CKE.

Na naszych stronach w dniu egzaminu znajdziesz także przykładowe ODPOWIEDZI DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2013

Zobacz zadania z części humanistycznej podczas próbnych testów

Jej pracownicy dodają też: - Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.


Masz zdjęcie do tego tematu? WyślijKomentarze (1)

avatar
avatar
Belfer Belfegora (gość)

Źle się dzieje w polskim państwie szkolnym... Egzamin z krwi i kości, droga Publiczności, to nie może być tylko jakiś teścik, bo przecież pytania i odpowiedzi do niego idzie wykuć na blachę, a przecież musisz MYŚLEĆ, młodzieży!... Nic tak nie rozwija, jak przelewanie myśli na papier. Bardziej od tego dyscyplinuje tylko internet, a zwłaszcza miejsce na komentarz pod tekstem. Tu nie ma cudów, tu trzeba od razu wiedzieć, co chce się powiedzieć, a ja mówię, że na samych teścikach zajedziemy wszyscy na manowce...

Wybierz kategorię