Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finałowy pokaz i wystawa zdjęć projektu „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze żuławskiej” w Domu Podcieniowym w Miłocinie [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Fot. Mat. ŻOKiS w Cedrach Wielkich
W sobotę, 24 listopada, w zabytkowym Domu Podcieniowym w Miłocinie odbyło się podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze żuławskiej”. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem mody, na którym uczestniczki warsztatów wystąpiły w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Projekt obejmował wykłady, wycieczki i projektowanie współczesnej odzieży z motywami charakterystycznymi dla Żuław.

Projekt „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze żuławskiej” rozpoczął się we wrześniu tego roku. Jego celem było rozpowszechnianie tradycyjnego wzornictwa występującego od wieków na terenie Żuław związanego ze spuścizną kultury tradycyjnej, transformacjami poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania np. w modzie współczesnej. Ponadto przedsięwzięcie skierowane było na promocję kultury etnicznej Żuław, tradycji środowiskowych i historycznych.

- Stałych uczestników w cyklu technicznym, warsztatowym było 20 - mówi Łukasz Żarna, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. - Były to same panie, ale nie dlatego, że był to jakiś wymóg. Uczestnikami mogli zostać także panowie, panie jednak wykazują zwykle większą chęć integracji i tematyka też nie była bez znaczenia. To je zachęciło do wzięcia udziału. Rozpoczęliśmy od prelekcji, realizowanych wspólnie z panią Ewą Gilewską z Muzeum Narodowego w Gdańsku z oddziału Etnografii oraz z etnolożką, antropolożką kultury i kulturoznawczynią - dr nauk humanistycznych w zakresie etnologii Aleksandrą Paprot-Wielopolską.

Zobacz także:Leszkowy: Historia żuławskiej wsi i jej mieszkańców po 1945 r.

Oprócz wykładów odbył się również wyjazd studyjny po terenie Żuław z przewodnikiem - Markiem Opitzem, który zabrał grupę do Ostaszewa, na cmentarz mennonicki oraz do Żelichowa, gdzie znajduje się dom podcieniowy Mały Holender oraz średniowieczny kościół - cerkiew greckokatolicka. Wycieczka objazdowa była możliwa dzięki współpracy partnerskiej z Żuławskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, a także Żuławskim Parkiem Historycznym. Instytucje te dokumentują miejsca kultury żuławskiej.

- Podczas tej wycieczki uczestnicy projektu wyszukiwali różne zdobienia charakterystycznego dla regionu żuławskiego - wyjaśnia dyrektor ŻOKiS.

- W wyniku tych zajęć teoretycznych, podeszli do zajęć praktycznych. Mając w ręku fotografie z tymi charakterystycznymi elementami, udało się przenieść te wzory na szablony. Te z kolei zostały uwiecznione na współczesnej odzieży.

Zobacz także:Uroczyste zamknięcie kapsuły czasu na modernizowanej wieży kościoła w Cedrach Wielkich - zdjęcia

Warsztaty, podczas których uczestniczki programu tworzyły odzież z wzorami żuławskimi prowadziła mgr sztuki Paulina Rychter, specjalizująca się w grafice. Zajęcia były intensywne, panie spotykały się dwa razy w tygodniu. Jedno spotkanie trwało 3 godziny.

- Były to prace czasochłonne. Panie przychodziły na godzinę 17 i często wychodziły o godz. 20. Tak je wciągała ta praca - dodaje Łukasz Żarna. - Projekt też był ograniczony czasowo, musiały zdążyć na finał.

Intensywna praca opłacała się, bowiem podczas sobotniego podsumowania projektu w Domu Podcieniowym w Miłocinie, modelki i projektantki w jednej osobie spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez obecnych na uroczystości gości.

- Wydarzenie rozpoczęło się pokazem mody, na którym uczestniczki warsztatów wystąpiły w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Pokaz stanowił zwieńczenie ich pracy w przygotowaniu „etnożuławskich” strojów w ramach projektu - mówi Łukasz Żarna.

- Następnie Aleksandra Paprot-Wielopolska podczas prelekcji pt. „Kultura żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” omówiła m.in. rozwój strojów żuławskich do 1945 roku, późniejsze próby odtworzenia tych regionalnych strojów oraz wykorzystanie nowoczesnych strojów z wzornictwem charakterystycznym dla regionu żuławskiego.

Zobacz także: Finał Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. A. Klimiuka w Mediatece w Straszynie - zdjęcia, wideo

Podczas finału w Miłocinie można było spróbować regionalnego żuławskiego poczęstunku, nawiązującego do tradycji kulinarnej Żuław, a przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Leszków. Przybyli mogli także obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.

- Zaskoczyło nas zainteresowanie tym projektem - dodaje dyrektor ŻOKiS. - Było dużo więcej chętnych niż mieliśmy miejsc. Nie spodziewaliśmy się, że także, że będzie taki pozytywny oddźwięk. Dlatego podjęliśmy decyzję, że będziemy ten projekt realizować w swoim zakresie. Zmniejszymy tylko ilość spotkań, by nie było to takie intensywne tempo, jak przy tym przedsięwzięciu.

Zobacz także: Na czym polega artystyczny fenomen rodu Kossaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto