Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne, jak je dostać i nie stracić

Maciej Dobrzyniecki,
Z przeprowadzonych przez PARP badań wynika, że ponad 70 proc. firm ocenia, iż za sprawą dotacji unijnych bądź projektów zrealizowanych z pozyskanych funduszy unijnych odnotowały wzrost pozycji konkurencyjnej firmy
Z przeprowadzonych przez PARP badań wynika, że ponad 70 proc. firm ocenia, iż za sprawą dotacji unijnych bądź projektów zrealizowanych z pozyskanych funduszy unijnych odnotowały wzrost pozycji konkurencyjnej firmy Fot. G. Mehring
Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem wymaga wdrażania nowoczesnych instrumentów zarządzania firmą. Doskonałym przykładem będzie tu wykorzystywanie szeroko dostępnych dla małych i średnich przedsiębiorstw funduszy europejskich, głównie w zakresie wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw czy nowych technologii.

Fundusze europejskie w nowoczesnym zarządzaniu firmą to podnoszenie jej konkurencyjności oraz zdolności inwestycyjnej. Zauważmy, iż w okresie 2004 - 2006 to przedsiębiorcy byli najbardziej skuteczną grupą wykorzystującą środki unijne. O tym, że wśród polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu nie maleje zapotrzebowanie na fundusze europejskie z całą pewnością świadczy suma składanych w ramach różnorodnych konkursów wniosków, które często przekraczają wielokrotnie założenia i dostępny dla programów budżet!

UE oferuje nam szeroki wachlarz pomocowy i umożliwia pozyskanie funduszy firmom z różnych sektorów, począwszy od pierwszego etapu, jakim jest rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, kupno środków trwałych, gruntów, wartości niematerialnych i prawnych; poprzez rozbudowę firmy, unowocześnienie produkcji, zakup nowych maszyn i wykorzystanie nowych technologii, zwiększenie mocy produkcyjnych; poprzez dofinansowanie naszym pracownikom studiów podyplomowych i szkoleń, a kończąc na sfinansowaniu i realizacji innych własnych pomysłów z dziedziny kultury, życia społecznego. To samo tyczy się każdego realizowanego przez nasze firmy projektu prowadzącego do podniesienia konkurencyjności i efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa. Źródło pozyskania funduszy europejskich zależy oczywiście od charakteru i zakresu inwestycji.

Z przeprowadzonych przez PARP badań wynika, że ponad 70 proc. firm ocenia, iż za sprawą dotacji unijnych bądź projektów zrealizowanych z pozyskanych funduszy unijnych odnotowały wzrost pozycji konkurencyjnej firmy, a także niezależnie od wielkości firmy - zanotowały wzrost przychodów od kilkunastu do kilkudziesięciu proc. Z całym przekonaniem można dodać, iż dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich w firmie możemy zarządzać nią zgodnie z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu, od lat propagowanej przez BCC, a co za tym idzie uczynić ją odpowiedzialną za pracownika, otoczenie i swój wizerunek!

Warto zaznaczyć, iż pozyskaniem funduszy europejskich dla znacznej części projektów zajmują się firmy konsultingowe czy doradcze, co dla małych i średnich przedsiębiorstw (nie dysponujących w swojej strukturze komórką odpowiedzialną za wdrażanie unijnych dotacji) stanowi istotne udogodnienie. Przygotowanie pełnej dokumentacji wymaga bowiem sporego wysiłku pomimo, iż wykazujemy się na dzień dzisiejszy znacznie lepszą wiedza, popartą zdobytym już we wcześniejszych latach praktycznym doświadczeniem w obszarze składnia i tworzenia wniosków czy późniejszego rozliczania dotacji. Z ostatniego raportu BCC dotyczącego stanu wykorzystania funduszy europejskich wynika, iż istnieje zapotrzebowanie na zapewnienie specjalnego wsparcia doradczego i szkoleniowego dla największych, instytucjonalnych beneficjentów funduszy europejskich oraz zapewnienia stałego, bezpłatnego i łatwego dostępu do informacji, doradztwa i szkoleń dla małych beneficjentów. Powyższe rekomendacje są obecnie w znacznym zakresie realizowane zarówno przez sektor publiczny jak i prywatny, i tak np. samo BCC jedno z organizowanych przez siebie ostatnio seminariów pakietowych poświęciło funduszom unijnym - jak je dostać i nie stracić.

Podsumowując - z wykorzystaniem w firmie funduszy europejskich związany jest szereg korzyści: począwszy od wzrostu przychodów beneficjenta, wzrostu konkurencyjności na rynku, zwiększenia innowacyjności i możliwość stworzenia dodatkowych miejsc pracy, aż po perspektywy rozwoju i nawiązania współpracy z kooperantami i jednostkami naukowo-badawczymi. Fundusze europejskie mogą w naszej firmie stanowić także dodatkowe źródło finansowania, co jest szczególnie ważne w czasach utrudnionego pozyskiwania kredytów. Ich rola jako instrumentu przeciwdziałającego spowolnieniu gospodarczemu to także jedno z założeń rządowych na najbliższe lata.

Maciej Dobrzyniecki
kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club, która jest partnerem plebiscytu Top Menedżer

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto