Gdańsk: Minął rok od rozpoczęcia budowy stadionu w Letnicy na Euro 2012

Być może dopiero w 2012 r. okaże się, czy Gdańsk zorganizuje ćwierćfinał piłkarskich mistrzostw.
Budowa stadionu ma się zakończyć w styczniu 2011 roku.
 Fot. Grzegorz Mehring

Mija rok od rozpoczęcia budowy stadionu na Letnicy. Z tej okazji prezentujemy raport "Polski Dziennika Bałtyckiego" o przygotowaniach Gdańska do Euro 2012. Oceniamy stadion, hotele, drogi, koleje i lotnisko. Z tym ostatnim jest najgorzej.

Wprost powiedział o tym w miniony piątek Michel Platini. Prezydent UEFA ogłaszając decyzję o tym, że żadne z ukraińskich miast nie straci organizacji Euro 2012, dodał niespodziewanie, że podział na cztery polskie i cztery ukraińskie miasta dotyczy tylko fazy grupowej, a to, gdzie odbędą się ćwierćfinały, okaże się później, gdyż m.in. Gdańsk, który ma zorganizować jeden z meczów 1/4, notuje opóźnienia w przygotowaniach.

Gdańsk ma zatem w tej chwili jedynie zagwarantowane trzy mecze fazy grupowej, a to czy zorganizuje ćwierćfinał - dotąd brany jako pewnik - okaże się później. Kiedy dokładnie? Jak się okazuje, nieprędko.

- Co do miast ćwierćfinałowych, ostateczna decyzja zapadnie w roku 2012. Z pewnością nie wcześniej niż losowanie grup, które będzie miało miejsce na początku lutego 2012 w Warszawie - mówi Michał Brandt, rzecznik projektu Euro 2012 w Gdańsku.

Michel Platini dodał, że ostateczna lista miast, które zorganizują ćwierćfinały Euro 2012, będzie zależna od tego, jak w Polsce i na Ukrainie przebiegają przygotowania związane z lotniskami i hotelami.

Stadion rośnie jak na drożdżach
BIEG 2012 nie zanotował na razie ani jednego opóźnienia w harmonogramie budowy stadionu. Obiekt na Letnicy w najwyższym punkcie ma dziś ok. 28 m (w sumie stadion będzie wysoki na 45 m). W styczniu rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej dachu, w marcu powinny się zakończyć roboty żelbetowe. Trwa przetarg na dostawę "elektroniki" (m.in. telebimów i monitorów LCD), a w I połowie 2010 r. odbędzie się przetarg na operatora. Moglibyśmy przyznać 5 gwiazdek, ale dajemy 4 - na zachętę, żeby te dwa przetargi, podobnie jak wszystkie poprzednie, przebiegły sprawnie i bez protestów. Budowa ma się zakończyć w styczniu 2011 r.
NASZA OCENA
****

Łóżka są, umowy - nie wszystkie
Od kilku miesięcy Pomorze przekracza normy UEFA dotyczące liczby łóżek w luksusowych hotelach. Nie ma jeszcze pewności, czy wszystkie te hotele będą mogły być wykorzystane przez UEFA. 1220 miejsc w hotelach 5-gwiazdkowych, 1315 w 4-gwiazdkowych i 210 w 3-gwiazdkowych. Takie są normy UEFA dla każdego organizatora Euro 2012. Pomorze, "wspierane" m.in. przez Toruń, normy spełnia, ale nie podpisano jeszcze wystarczającej liczby umów z sieciami hotelowymi - "zagwarantowane" dla UEFA jest mniej więcej 2/3 miejsc. Wśród nich takie hotele jak Sofitel Grand, Sheraton, Dwór Oliwski czy Hilton.
NASZA OCENA
****

"Wuzetka", obwodnica - co dalej?
Prawie pewne jest otwarcie przed Euro 2012 tylko obwodnicy południowej Gdańska i końcowego fragmentu Trasy W-Z. Budowa 17-kilometrowej obwodnicy, łączącą autostradę A-1 z "siódemką" i "jedynką" rozpoczęła się w październiku. Kontrakt zakłada, że prace zakończą się w lipcu 2012 r., czyli kilka tygodni po Euro. Ale GDDKiA zamierza negocjować z wykonawcą, by skracać m.in. zimowe przestoje i drogę otworzyć w maju 2012 r. Na dokończenie Trasy W-Z i rozbudowę Węzła Karczemki są zagwarantowane pieniądze z UE - roboty ruszają w marcu. Dojazd spoza Gdańska na stadion może być oparty niemal wyłącznie na "wuzetce", gdyż wątpliwe jest otwarcie przed Euro 2012 Trasy Słowackiego, która połączy stadion z Wrzeszczem i lotniskiem, a tunel pod Martwą Wisłą, którym będzie można dojechać ze stadionu do "południowej", doczeka się otwarcia prawdopodobnie w 2014 r.
NASZA OCENA
**

Nie tak szybko do Warszawy
Podczas Euro 2012 pociągi do Warszawy nie będą kursowały 160 km/godz. Będą fragmenty z prędkością 160, ale też 120 km/godz. Podczas Euro 2012 czas przejazdu do stolicy nie spadnie poniżej 3 godzin. Remont linii Warszawa - Gdynia ma się zakończyć w 2015 r. SKM ma w planie do Euro 2012 remont 8 peronów (2 zrobiono, 2 są remontowane) i 22 pociągów. Szykuje się do budowy przystanku Gdańsk Śródmieście i prawie 2 km nowej linii (czeka m.in. na uregulowanie sprawy gruntów). Na wszystkie te inwestycje jest podpisana przedwstępna umowa na finansowanie z UE. Być może podczas Euro 2012 będzie czynny pierwszy fragment Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Gdynia -Rębiechowo, ale już o kilka miesięcy jest opóźnione studium wykonalności PKM. Remont mają przejść dworce Gdynia Gł. i Oliwa. Gdańsk Gł. zostanie "umyty", w Sopocie i Wrzeszczu w 2012 r. prawdopodobnie będą budowane nowe dworce.
NASZA OCENA
**

Lotnisko, czyli wielka niewiadoma
Obawy Michela Platiniego o przyszłość Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy podobno mają zniknąć za kilka tygodni. Termin rozpoczęcia rozbudowy lotniska był już kilkakrotnie przekładany. Słyszeliśmy o lipcu, potem o październiku br., obecnie szefowie lotniska twierdzą, że koparki wjadą na plac budowy w marcu 2012 r. i prace potrwają równe 24 miesiące. Inwestycja ma kosztować ok. 490 mln zł. Na przełomie stycznia i lutego mają się zakończyć negocjacje z bankami w sprawie kredytów (w tej sprawie też słyszeliśmy swego czasu zapewnienia, że negocjacje skończą się np. w czerwcu br.). Pocieszające jest to, że 133 mln zł na rozbudowę Rębiechowa zagwarantowała już UE, oraz że rozstrzygnięto przetargi na budowę drugiego terminala i drogi kołowania (udało się na nich zaoszczędzić kilkadziesiąt mln zł w stosunku do kosztorysów). Ale umowy mają być podpisane dopiero po zakończeniu negocjacji z bankami.
NASZA OCENA
*

Euro 2012 nie jest dla Unii Europejskiej magiczną datą

Rozmowa z Marcinem Kamolą analitykiem z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Czemu UEFA na lotnisko zwraca tak dużą uwagę?
- Działacze w dużej mierze myślą o sobie. Mistrzostwa mają być dla nich rozrywką. Oni chcą w spokoju zapalić cygaro w Gentleman's Club, a nie przepychać się w tłumie 15 tys. kibiców w oczekiwaniu na bagaż. Chcą dojechać Trasą Słowackiego do pięciogwiazdkowego hotelu... Z drugiej strony, na mecze pucharowe trzeba mieć lotnisko o wielkiej przepustowości. Na fazę grupową można, mówiąc obrazowo, postawić wielki namiot i zrobić w nim terminal. Na ćwierćfinał to zbyt mało.

Źle się stanie, jeśli Gdańsk straci ćwierćfinał?
- Z punktu widzenia stadionu - nie, bo on i tak zostanie wybudowany. Problem jest inny - jeśli Gdańsk dowie się niemal w ostatniej chwili, że organizuje ćwierćfinał, może mieć problem z przygotowaniem do przyjęcia kibiców. Za pięć dwunasta okaże się, czy przygotowywać przede wszystkim dworce, bo przyjadą np. Niemcy, czy porty, bo grać będą Skandynawowie, czy lotnisko, gdyż czeka nas mecz z udziałem Hiszpanów.

Jak na ewentualne nie dokończenie rozbudowy lotniska przed Euro 2012 zareaguje UE, która wykłada na tę inwestycję mniej więcej jedną czwartą pieniędzy.
- Musimy uzmysłowić sobie jedną istotną rzecz. To z naszego punktu widzenia rok 2012 jest datą magiczną. Dla Komisji Europejskiej ważny jest okres programowania inwestycji (lata 2007-13, rozliczenie do 2015 r. - red.). Euro 2012 może być z punktu widzenia Unii chrzestem bojowym, a nie celem, dla którego buduje się nowy terminal.

Przetarg na budowę nowego terminala w Rębiechowie wygrał Budimex-Dromex.
- Sprawdził się przy budowie nowego terminala na warszawskim Okęciu, więc tu jestem spokojny.

Przeczytaj też zapis debaty "Dziennika Bałtyckiego" o pomysłach na wykorzystanie gdańskiego stadionu

Zobacz jak powstawał stadion w Letnicy

Wystawa
Z okazji minięcia roku budowy stadionu w Gdańsku Letnicy w Galerii Bałtyckiej na poziomie +1 ustawiono wystawę zdjęć z minionego roku wraz z makietą stadionu.

Paweł Rydzyński

  • Polska Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.12.2009, 16:19

Przetarg na budowę nowego terminala w Rębiechowie wygrał Budimex-Dromex.
- Sprawdził się przy budowie nowego terminala na warszawskim Okęciu, więc tu jestem spokojny.

BUAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAAHHAHAHAHAHAH

Co za baran napisał ten artykuł...No ręce opadają...

15.12.2009, 23:25

Do artykułu zkradł się chyba czeski błąd "koparki wjadą na plac budowy w marcu 2012 r. i prace potrwają równe 24 miesiące" to jednak raczej chodzi o rok 2010 w przeciwnym razie jakoś trudno mi sobie wyobrazić rozpoczęcie budowy w marcu 2012 i zakończenie jej po 24 miesiącach w czerwcu 2012. Pozdrawiam.

15.12.2009, 19:41

Pozdrawiam

15.12.2009, 19:12

Nie naiwny, tylko wrazliwy na to co sie wokol niego dzieje i w pelni w tym temacie zorientowany, w przeciwienstwie do wiekszosci Polakow, siedzacych na tylku, patrzacych w monitor i komentujacych (jakze odwaznie) negatywnie kazde dzialanie, nie majac o nich zielonego pojecia. Bo przeciez malkontentem byc, to duma, ponarzekac sobie z drugim jak to zle sie dzieje... NIC NIE ROBIC.

15.12.2009, 18:27

Rozrasta się nam to nasze województwo "Pomorze, "wspierane" m.in. przez Toruń" kiedy dołączy Bydgoszcz ?

15.12.2009, 18:23

"W budowie oznacza, ze zostanie ukonczone. "
Oj naiwny , naiwny ...

15.12.2009, 17:20

coś mi się nie wydaję...

15.12.2009, 16:02

Tinky, a co niby rozumiesz przez "Jesli nie wykorzystamy Euro 2012 to mozemy zapomniec o rozwoju infrastruktury przez kolejne kilkanascie lat! Miasto bedzie musialo splacic inwestycje zwiazane z Euro jak i inne"? Bo chyba sam nie do konca wiesz o czym piszesz. Co znaczy "wykorzystac"? Bo z tego co mi wiadomo, to wlasnie to Euro "wykorzystujemy". I co z tego, ze czesc bedzie w budowie? W budowie oznacza, ze zostanie ukonczone. Ukonczone oznacza, ze bedzie sluzyc nam na dlugie lata. A turniej? To tylko kilka dni, jest srodkiem do celu. Celu, ktory moze byc i sobie ukonczony w 2015!!

15.12.2009, 14:31

to tylko w danzigu jest mozliwe.
Taka nazwa jakie miasto.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3