Gdańsk straci ćwierćfinał Euro? Michel Platini krytykuje stan naszych przygotowań

Mistrzostwa Europy w 2012 odbędą się w czterech polskich (Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk) i czterech ukraińskich miastach (Kijów, Lwów, Charków, Donieck). Mecz o złoty medal zostanie rozegrany w stolicy Ukrainy, a mecz otwarcia w Warszawie. Tak zdecydował Komitet Wykonawczy UEFA podczas posiedzenia na Maderze.

Z punktu widzenia Gdańska najważniejszy - i bardzo niepokojący zarazem - jest sygnał, że powyższe decyzje dotyczą jedynie meczów grupowych, a nie pucharowych. Pod znakiem zapytania stoi organizacja ćwierćfinału w Gdańsku. Wprost powiedział o tym Michel Platini, prezydent UEFA.

Na PGE Arenie Gdańsk - bo tak ma się od 1 stycznia nazywać obiekt na Letnicy - zgodnie z pierwotnymi założeniami miały się odbyć trzy spotkania fazy grupowej i jeden ćwierćfinał. Ale Platini powiedział wczoraj, że decyzja o tym, gdzie zostaną rozegrane mecze pucharowe, zapadnie później.
- Zależeć ona będzie od rozwoju bazy hotelowej i lotnisk. Kłopoty ma nie tylko Donieck, ale także na przykład Gdańsk - powiedział wprost prezydent UEFA.
Co na to przedstawiciele władz Gdańska? Zachowali urzędowy optymizm.

- Od początku była mowa, że w Gdańsku odbędzie się ćwierćfinał. To fakt, iż lotnisko obecnie nie spełniałoby wymogów do obsługi drużyn i kibiców w związku z meczem ćwierćfinałowym. Ale proszę pamiętać, że rozstrzygnięte już zostały dwa duże przetargi związane z rozbudową lotniska. W najbliższych tygodniach mają zostać podpisane umowy na budowę drugiego terminala i płyty postojowej. Wówczas obawy pana Michela Platiniego powinny zniknąć - mówi Michał Brandt, rzecznik projektu Euro 2012 w Gdańsku.

Pod hasłem "za kilka tygodni" kryje się prawdopodobnie przełom stycznia i lutego, kiedy to mają się zakończyć negocjacje władz Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy z bankami, które mają udzielić kredytu na rozbudowę lotniska.
- Zakładamy, że prace rozpoczną się w marcu 2010 r. i potrwają dwa lata - mówi Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Jeśli chodzi o liczbę łóżek w najbardziej luksusowych hotelach, to Pomorze od kilku miesięcy spełnia wymogi UEFA co do minimalnej liczby miejsc w obiektach zarówno pięcio-, cztero-, jak i trzygwiazdkowych.

Podczas lipcowej wizyty w Gdańsku Platini tryskał optymizmem. Fakt - nie oceniał wówczas lotniska, ale zobaczywszy stadion, powiedział "Wow!", podkreślał, że podoba mu się plan rewitalizacji sąsiadującej ze stadionem dzielnicy Letnica i że "o Polskę jest spokojny".
Słowa Platiniego o Gdańsku mogą zatem wydawać się zaskakujące, natomiast absolutnie przewidywalna, przynajmniej od kilku dni, była decyzja UEFA o pozostawieniu mistrzostw w czterech miastach w Polsce i czterech na Ukrainie.

W maju UEFA dała Ukrainie żółtą kartkę. Platini mówił, że jest niezadowolony z postępu prac przygotowawczych u naszych wschodnich sąsiadów i że pewny organizacji Euro 2012 może być tylko Kijów. Lwów, Charków i Donieck miały pół roku na pokazanie, że są w stanie sprawnie zorganizować Euro 2012. Jak widać, działacze UEFA zostali przekonani. Zadowolony z tej decyzji jest Adam Giersz, minister sportu.

- Od samego początku graliśmy z Ukrainą w jednej drużynie i był to nasz wspólny projekt. Już od momentu ogłoszenia decyzji mówiącej o wspólnej organizacji mistrzostw Europy, zakładaliśmy symetryczny podział miast gospodarzy. Decyzja UEFA jest wspólnym sukcesem. Należy pamiętać, że współorganizowanie Euro z naszym sąsiadem jest istotne nie tylko w wymiarze sportowym, ale również w wymiarze gospodarczym i politycznym. Od dzisiaj rozpoczyna się kolejny etap naszej współpracy. Znając już ostatecznie lokalizacje turnieju w Polsce i na Ukrainie, możemy rozpocząć współpracę na poziomie miast gospodarzy. Teraz będzie można znacznie lepiej koordynować przedsięwzięcia mające nas doprowadzić do końcowego sukcesu - uważa minister Giersz.

We wtorek, 15 grudnia przypada rocznica rozpoczęcia budowy stadionu na Letnicy. Tego dnia w "Dzienniku Bałtyckim" opublikujemy zapis debaty o przyszłości stadionu, która kilka dni temu odbyła się w naszej redakcji.

Paweł Rydzyński

  • Polska Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.12.2009, 09:24

Budowa stadionu to nie wszystko. Osobiście nie wyobrazam sobie ok. 18 tyś kiboli na meczach Lechii. Jedyna szansa to wydanie juz dzisiaj polecenia każdemu kibolowi spłodzenia co najmniej dwóch synów z dozywotnim obowi,azkiem ich doprowadzania na mecze. Spójrzmy realnie. Dużo mniejsza hala winna organizować imprezy co najmniej co 3 dni przez cały rok oczywiście z okreslona ferkwencją ( Na peano nie na poziomie 200 - 300 kibiców), bo inaczej to sie nawet nie opłaci otworzyc drzwi.

14.12.2009, 08:08

swój gniew nie w tę stronę kierujesz i widzę , że Ciebie też to boli tylko odwagi Ci brak żeby o tym mówić.Jak zawsze kozak w grupie ? Ja jestem kibicem Lechii i dlatego mi się to nie podoba .Oczywiście tacy jak Ty woleliby żebym był za Arką , ale masz pech nie jestem.
Pozdrawiam

13.12.2009, 22:34

a Ty taki dobry byles i swoj stadion na korty za darmo zamieniles

13.12.2009, 20:55

za srebrniki od firmy , która rządzi pzpn-em

13.12.2009, 20:53

Wstyd i Hańba !!!!!!!!!!!!!!!!!!

13.12.2009, 20:52

Lechia na zjeździe zagłosuje za Grzesiem Lato...

13.12.2009, 20:43

Raz mówi jednym, innym razem innym, że są dobrzy - ale muszą być jeszcze lepsi. Nie trzeba tego mocno brać do serca tyko działać! Działać! I jeszcze raz działać!

13.12.2009, 20:34

już cie namierzaja, po co ci to bylo?

13.12.2009, 20:08

Ty bufonie dziekujemy tobie złodzieju . sam siebie uwłaszczyłeś a innych okradasz. większe czynsze , droższa woda i energia. czas abyś cwelu poznał widmo biedy czas skończyć z tobą w roli prezydenta . gdy stracisz to to i stracisz mozliwośc brania. gdy spadniesz z pedestału nikt nie będzie się martwił tobą. poznasz dupku co znaczy być zwykłym człowiekiem. martwię się jednak tym że masz nabrane pieniędzy tych nielegalnych i nie martwisz się przuszłością. podaj konto w szwajcariii albo w katarze

13.12.2009, 18:12

Skoro UEFA zadowolona jest z dokonan naszych na poziom rozgrywek grupowych to odpusmy sobie cwiercfinal! Za to bedziemy mieli najpiekniejsza na swiecie szczalnie dla bylych stoczniowcow i przechowalnie politycznych trupow (patrz ECS)...

13.12.2009, 17:47

[cyt="Zofia Gosz"]Czyżby następna porażka - lecz tym razem na skalę światową. Czym mieszkańcy Gdańska zasłużyli sobie na takie rządzenie Gdańskiem. Inwestycje towarzyszące - wykruszają się z harmonogramu. Powołane specjalnie - do poszczególnych zadań spółki przez Prezydenta Adamowicza - nie dają rzekomo rady. Koszty ich utrzymywania i funkcjonowania niewątpliwie nie są małe. Jeśli Gdańsk straci rozgrywki pucharowe - to komu trzeba będzie dać czerwoną kartkę? Jeden z internautów napisał że stadion robi naprawdę wrażenie, wrażenie może i tak, lecz władze UEFA wrażeń nie oceniają. Ostatnio \"odgwizdano kolejny \"sukces\" - sprzedano prawo do nazwy stadionu. Kupiła PGE - lecz w tym samym dniu podano informację, że ta firma ma być sprzedana. Co się stanie, gdy nowy właściciel nie przyjmie tej umowy, tak jak to zrobił nowy rząd Stanów Zjednoczonych - z tarczą antyrakietową; czy władze Gdańska myślały o takiej ewentualności i zamieściły odpowiednie zapisy w umowie - chroniące MIast Gdańsk, przed taką ewentualnością.[/cyt]

Żal mi pani, czy rozróżnia pani PGE od Energi??

13.12.2009, 12:02

Czyżby następna porażka - lecz tym razem na skalę światową. Czym mieszkańcy Gdańska zasłużyli sobie na takie rządzenie Gdańskiem. Inwestycje towarzyszące - wykruszają się z harmonogramu. Powołane specjalnie - do poszczególnych zadań spółki przez Prezydenta Adamowicza - nie dają rzekomo rady. Koszty ich utrzymywania i funkcjonowania niewątpliwie nie są małe. Jeśli Gdańsk straci rozgrywki pucharowe - to komu trzeba będzie dać czerwoną kartkę? Jeden z internautów napisał że stadion robi naprawdę wrażenie, wrażenie może i tak, lecz władze UEFA wrażeń nie oceniają. Ostatnio \"odgwizdano kolejny \"sukces\" - sprzedano prawo do nazwy stadionu. Kupiła PGE - lecz w tym samym dniu podano informację, że ta firma ma być sprzedana. Co się stanie, gdy nowy właściciel nie przyjmie tej umowy, tak jak to zrobił nowy rząd Stanów Zjednoczonych - z tarczą antyrakietową; czy władze Gdańska myślały o takiej ewentualności i zamieściły odpowiednie zapisy w umowie - chroniące MIast Gdańsk, przed taką ewentualnością.

13.12.2009, 00:06

Jakoś Platini nie wspomniał o powstających gdynskich Babich Dołach jako o czynniku dodatnim...
Za to inwestowanie Gdyni w swoje lotnisko ma bardzo wymierne skutki ujemne - Gdynia jako jeden z udziałowców Rębiechowa, praktycznie nic nie dała do ostatniego podwyższenia kapitału własnego spółki - stąd obecne kłopoty i zmniejszanie zasięgu rozbudowy.

12.12.2009, 20:50

niestety stadionu w terminie nie będzie a szkoda.
tempo prac jest niezadawalające. co z drogami dojazdowymi ?
gdzie jest tunel pod wisłą, gdzie obwodowa południowa ?
a jak dojechać szybko na rebiechowo ?
skąd pieniadze na dalszą budowę przecież tylko wariat wierzy , ze 450 mln starczy na zbudowanie stadionu.pozdrawiam.

12.12.2009, 20:06

[cyt="Tylko_Gdańsk_!!!"]I nie wiem czy wynika to z próżności jej działaczy czy z głupoty i niewiedzy? Byłem wczoraj na budowie PGE AG. ten stadion robi naprawdę WIELKIE WRAŻENIE. [/cyt]

a ja zrobiłem wczoraj kółeczko w pół godziny w godzinach szczytu - jechałem czteropasmową Słowackiego, tunelem pod Martwą Wisłą, dalej z mostu Wantowego wjechałem łącznikiem prosto na Obwodnicę Południową.

12.12.2009, 13:24

Bez własności gruntu nie uzyska się pozwolenia na budowę ani decyzji środowiskowych (a te już od dawna są wydane!) Trochę znajomości procedur. A za rok o tej porze nowy terminal będzie rósł w oczach, że nie wspomnę o hotelach, których w Gdańsku przybywa najwięcej w całej Polsce.

12.12.2009, 11:45

Taaa UEFA przyjedzie w styczniu a na lotnisku znowu cisza bo było napisane że umowy zostaną dopiero podpisane w lutym jak się nikt nie odwoła, czas chyba wymienić Zarząd bo sobie nie radzi. A dopiero będzie się działo jak zaczną się odwołania firm przegranych i budowa nie będzie mogła ruszyć. Nawet gruntów wykupionych pod inwestycje nie mają, powodzenia

12.12.2009, 10:57

Dalej peŁowcy i gdań szczanie blokujcie Gdynie z rozbudową Portu Lotniczego, a wtedy nawet porządnych pucharowych nie będzie. No, ale tylko PiaR mało konstruktywizmu za to zawiść nie zna granic.
Ludzie opamiętajcie się!!!

12.12.2009, 10:48

Brawo oczywiście Gdańsk dostał czerwoną kartkę ponieważ wszystkie inwestycje oprócz stadionu leżą odłogiem...Podziękujmy całemu sztabowi wybitnych specjalistów od trzymania stołków nic nie robienia i występów medialnych: Pan Machczyński \"Inwestor\" z Airportu, Prezio Adamowicz \"Budyń\" UMG, Pan Nietupski \"Żółw\" GIKE 2012, Michał \"telewizorek\" Brandt...Dzieujemy za WSZYSTKIE obiecane dwa latab temu inwestycje które zostały wykreślone bądź nie widać ich rozpoczęcia! Dziękujemy za zmarnowanie wielkiej szansy za udział samego Gdańska a nie CAŁEGO Trójmiasta, dziękujemy za obietnice bez pokrycia. Do zobaczenia przy wyborach!