Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Obszar Metropolitalny wspiera działania na rzecz osób wykluczonych społecznie

Jacek Skrobisz
Spółdzielnia "100 %" z Sopotu będzie produkowała gadżety z przedmiotami zalewanymi w żywicy. Kilka z nich zaprezentowała podczas spotkania spółdzielców w Lasowicach Wielkich
Spółdzielnia "100 %" z Sopotu będzie produkowała gadżety z przedmiotami zalewanymi w żywicy. Kilka z nich zaprezentowała podczas spotkania spółdzielców w Lasowicach Wielkich Jacek Skrobisz
Spółdzielnie socjalne, czyli przedsięwzięcia, które mają na celu nie tylko zysk, ale także pomoc osobom wykluczonym społecznie, to na Pomorzu wciąż mało znana forma wsparcia bezrobotnych na rynku pracy. Gdański Obszar Metropolitalny ma już jednak w tej dziedzinie pierwsze sukcesy.

Dzięki powołaniu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dotacje unijne na uruchomienie lub kontynuowanie działalności gospodarczej otrzyma 96 osób skupionych w 17 spółdzielniach socjalnych, działających w różnych rejonach województwa pomorskiego.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej to wspólny projekt kilku organizacji: Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny (lider projektu), Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Pracodawców Pomorza. Rolą OWES jest wspieranie inicjatyw społecznych m.in. dzięki doradztwu prawnemu, biznesowemu, oraz finansowemu.
- Pragniemy wspierać sektor pozarządowy, aby pomorskie organizacje były silne, rozwijały się i uniezależniały od subwencji i dotacji. Podpowiadamy, że mogą przechodzić na własny rachunek i realizować swoje cele także poprzez działalność gospodarczą - wyjaśnia Agnieszka Chomiuk, kierownik OWES Dobra Robota w Gdańsku.
Jedną z form wsparcia jest właśnie pomoc w zakładaniu spółdzielni socjalnych. Spółdzielcami mogą zostać osoby wykluczone społecznie, a więc m.in. bezdomni, bezrobotni, zwalniani z zakładów karnych czy osoby niepełnosprawne. Na rynku pracy jest im najtrudniej się odnaleźć, dlatego animatorzy OWES wspierają ich pomysły na biznes, wskazują ścieżkę formalną, pomagają ocenić, czy pomysł nie tylko spełnia cel społeczny, ale i obroni się na rynku. Osoby, które zdecydowały się na założenie spółdzielni, skorzystały nie tylko z pomocy merytorycznej pracowników Dobrej Roboty. Każda osoba wykluczona społecznie otrzyma również 20 tys. zł dotacji na uruchomienie działalności, a przez 6 miesięcy 1400 zł pomocy pomostowej. Spółdzielnia musi funkcjonować minimum rok.
- Naszym celem jest taka pomoc członkom spółdzielni, by utrzymali się oni na rynku znacznie dłużej i mogli konkurować z typowymi firmami - mówi Piotr Stec, animator OWES. - Zaletą spółdzielni jest to, że każdy członek jest jej współwłaścicielem. Każdy musi się więc starać, pracować jak najlepiej, by spółdzielnia odniosła sukces.
Pomysły na działalność są różne. Np. Spółdzielnia "Wróć" z Lasowic Wielkich zatrudniła wykwalifikowanych opiekunów nad osobmi niepełnosprawnymi i starszymi, które nie znalazły stałego zatrudnienia w ośrodku rehabilitacyjnym. Dzięki spółdzielni będą wykonywać swój zawód, pełniąc funkcję mobilnych opiekunów.
Spółdzielnia "100 %" z Sopotu będzie wykonywała niezwykłe przedmioty zalewane żywicą, dzięki czemu powstają oryginalne gadżety, które mogą być wykorzystywane jako prezent lub nagroda. Najprostsze prace zostaną powierzone osobom niepełnosprawnym.

Spółdzielnie powstają też dzięki współpracy z samorządami. Przykładem jest "Stegna Serwis". Stowarzyszenie Dar w Jantarze i gmina Stegna nawiązały współpracę, dzięki której osoby bezrobotne będą wykonywały na rzecz samorządu prace komunalne (sprzątanie ulic, koszenie trawników, odśnieżanie). Spółdzielnia będzie też świadczyła usługi na rzecz podmiotów prywatnych.

Zakres pracy OWES jest znacznie szerszy.
- Nie tylko spółdzielnie mogą działać według wzorów ekonomii społecznej. Mogą to robić także inne podmioty - fundacje, stowarzyszenia czy też firmy niebędące spółdzielniami. Nie mogą one otrzymać od nas dotacji, ale możemy je wesprzeć merytorycznie - wyjaśnia Piotr Wołkowiński, doradca OWES oraz pełnomocnik GOM.

Lista spółdzielni

OWES wspiera 17 spółdzielni socjalnych. Poniżej ich lista i liczba dotowanych osób.
Spółdzielnia "Dwie zmiany" z Gdańska - klubokawiarnia (6 dotowanych osób), "Razem"z Gdyni - katering (3), "Pasja" z Kartuz - usługi szkoleniowe (5), "Overhead" z Gdańska - szkoła rocka (4), "Studio Effekt" z Rumi - usługi reklamowe (8), "Krąg" z Gdańska - sklep-komis (6), "Stegna Serwis" - usługi porządkowe (10), "M@rina" z Gdyni - hostel (8), "Wróć" z Lasowic Wielkich - usługi opiekuńcze (10), "Dalba" z Pucka - usługi komunalne, minibrowar (10), "100 %" z Sopotu - produkcja statuetek (4), "Słoneczne Wzgórze" ze Stężycy - usługi turystyczne (5), "Idea" z Pruszcza Gdańskiego - pizzeria (7), "Belna Darga" z Sopotu - hipoterapia, pracownia artystyczna (2), "Iskra" ze Sztumskiego Pola - hipoterapia, usługi hotelarskie (3), "Świetlica Stonoga" - Gdańsk (3), Gniewińska Spółdzielnia Socjalna - wiele branż (2).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto