Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Pomnik Kuklińskiego już w czerwcu przyszłego roku. Jest projekt [FOTO]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Pomnik Kuklińskiego stanie w Gdyni.
Pomnik Kuklińskiego stanie w Gdyni. Szymon Szadurski
Dziś po południu dowiedzieliśmy się, jak wyglądał będzie pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni. Znana jest również wstępna data jego odsłonięcia.

Pomysłodawcy ustawienia pomnika Kuklińskiego z ramienia prywatnej firmy AB Inwestor zdradzili, iż jury konkursowe rozpatrywało pięć różnych projektów. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja dr hab. Tomasza Sobisza z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego będzie skromny, ale wykonany zgodnie z najnowszymi trendami sztuki rzeźbiarskiej - zapewnia Tomasz Sobisz. - Postument będzie miał dwa metry wysokości.

Ryszard Kukliński wyglądał będzie, jakby właśnie przechadzał się ulicami Gdyni, z książką pod pachą. Jego pomnik stanie przy ul. I Armii Wojska Polskiego, między willami Art Deco i Szczęść Boże.

- Odsłonięcie zaplanowaliśmy wstępnie na 13 czerwca przyszłego roku, dokładnie w 85 rocznicę urodzin pułkownika - mówi Andrzej Boczek z AB Inwestor.

Czytaj także: Pomnik płk Kuklińskiego stanie w Gdyni. Prywatny inwestor sfinansuje całe przedsięwzięcie

Wiadomo również, iż pomnik Kuklińskiego wykonany zostanie z wysokiej klasy materiałów.

- Będzie to najlepszy gatunek brązu spiżowego - mówi Andrzej Boczek. - Pomnikowa postać pułkownika Kuklińskiego nie będzie też nosiła munduru. To celowy zabieg. Nie chcieliśmy drażnić oficerów dawnego, ludowego Wojska Polskiego, bowiem część z nich ciągle czuje do Kuklińskiego urazę. Pomnik będzie podświetlony. Oceniam, że kosztował będzie nas 100 - 120 tys. zł.

Wybrany do realizacji projekt pomnika Kuklińskiego komplementuje też Jacek Piątek, gdyński plastyk miejski.

- Cechuje go profesjonalizm i dyscyplina rzeźbiarska - mówi Jacek Piątek. - Nie budujemy pomnika na cokole, lecz pokazujemy pułkownika Kuklińskiego jako normalnego człowieka, spacerującego na niewielkiej, miejskiej przestrzeni. Jest to działanie subtelne, dobrze wpisujące się w przyległą architekturę.

Pomnik Kuklińskiego w Gdyni będzie pierwszym, takim w Polsce. Stanie mimo protestów części mieszkańców, którzy nie życzą sobie takiego uhonorowania w mieście najsłynniejszego szpiega z czasów PRL. Także podczas piątkowego ogłoszenia wyników konkursu pojawili się i zabrali głos przeciwnicy tego przedsięwzięcia, nazywając Kuklińskiego "zdrajcą, skazanym na śmierć przez polskie władze".

Andrzej Boczek uważa jednak, iż Kukliński był bohaterem, który w słusznej sprawie narażał życie i zapłacił za to wysoką cenę.

- W niewyjaśnionych okolicznościach zginęło dwóch jego synów - mówi Andrzej Boczek. - Jest duże prawdopodobieństwo, iż była to zemsta zbrodniarzy z komunistycznego reżimu i zamach ze strony ich służb. Nie mam żadnych wątpliwości, iż Kuklińskiemu należy się pomnik.

Ryszard Kukliński jako oficer Wojska Polskiego wykradł i przekazał amerykańskiemu wywiadowi plany inwazji Związku Radzieckiego na Europę Zachodnią. Wielu historyków uważa, iż czynem tym zapobiegł wybuchowi kolejnej wojny światowej. Losy pułkownika Kuklińskiego przedstawione zostały w tym roku na ekranach kin w głośnym filmie "Jack Strong".

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto