Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Zblewo. Prapremiera "Kociewskiego Wesela" [ZDJĘCIA]

ag
Inscenizacja „Kociewskiego Wesela” w wykonaniu zespołu „Kociewska Familija” to doskonała promocja naszej lokalnej kultury.

Prapremiera przedstawienia odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym w Cisie 30 listopada. I trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce. Drewniana chata, ogień w kominku, drożdżówka i ruchanki na stołach - wszystko to budowało prawdziwie swojski klimat. A kiedy na scenie pojawił się zespół „Kociewska Familija”, licznie zgromadzona publiczność oniemiała z zachwytu. Przygotowana przez zespół inscenizacja wesela była tak autentyczna, pełna emocji, kolorów i smaków, a przede wszystkim kociewskiej tradycji, że trudno było nie odnieść wrażenia, że za sprawą spektaklu aktorzy i goście przenieśli się w czasie. Było wszystko to, co przed i na kociewskim weselu być powinno. Były więc rajby, zmówiny, zrękowiny, wieczór panieński, zaślubiny, maszki i oczepiny. Do tego świetna gra członków zespołu. Odegrali oni swoje role wręcz brawurowo - od rajków począwszy, na parze młodej skończywszy. Dzięki wspaniałej kapeli, reaktywowanej podczas tworzenia spektaklu, weselu towarzyszyła prawdziwa kociewska muzyka. Jak na prawdziwym weselu przystało, tańcowali tego dnia nie tylko aktorzy, ale i publiczność, która nie dość, że ochoczo ruszyła w tany z Marynką i Jonkiem czyli panną i panem młodym, ale też śpiewała i bawiła się razem z zespołem. Było wesoło, gwarnie i radośnie. Nic więc dziwnego, że przedstawienie zostało przyjęte z tak wielkim entuzjazmem, a owacjom i podziękowaniom nie było końca. W imieniu publiczności oraz wójta i samorządu Gminy Zblewo gratulacje i podziękowania dla zespołu złożyli sekretarz gminy Daniel Szpręga oraz przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk. Za sukcesem „Kociewskiego Wesela” z pewnością stoi prawdziwa pasja jego twórców. Przypomnijmy, że inicjatorką tego wydarzenia i reżyserem spektaklu była Zyta Mikołajewska. To właśnie ona napisała scenariusz wesela, na podstawie „Wesela Kociewskiego” B. Sychty, „Wesela na Kociewiu” E. Rulińskiej oraz opracowań własnych.

- Na niektórych kociewskich wsiach nadal są żywe tradycje kultury ludowej. Jednak przed laty były one o wiele bogatsze. Niektóre zwyczaje funkcjonują w zmienionej formie, wiele całkowicie już zaginęło. Do przepięknych, bogatych zwyczajów na Kociewiu należał obrzęd weselny, który zachował się już tylko we wspomnieniach najstarszych mieszkańców. Realizując spektakl „ Wesele kociewskie” staraliśmy się wiernie odtworzyć i przypomnieć ten piękny ceremoniał - przyznaje Zyta Mikołajewska.

Wesela na Kociewiu odbywały się bardzo uroczyście. Wstępne formalności załatwiał rajek. Tę rolę pełnił zwykle krewniak lub sąsiad zakochanego chłopaka. Kiedy sprawy przybierały korzystny obrót, zapraszano rajka po raz drugi. Wtedy ostatecznie uzgadniano sprawy majątkowe i wyznaczano dzień zmówin. W czasie zmówin rodzice obojga młodych ostatecznie załatwiali sprawy majątkowe i uzgadniali terminy zaręczyn i wesela. Kilka tygodni przed weselem narzeczeni osobiście zapraszali gości. Każdy, kto zaproszenie przyjął, przynosił coś od siebie na weselny stół ( gęś, kury, masło czy jajka). Przed ślubem panna młoda śpiewając żegnała się czule z rodzicami, rodzeństwem, dziękując za wychowanie i opiekę. Do kościoła jechali wszyscy na wozach razem z muzykantami. Po ślubie udawano się do karczmy, w której bawiono się przy zastawionych stołach. O północy następowały oczepiny. Panna młoda żegnała się z rodzicami i rodzeństwem śpiewając piosenkę „Kulna ja mój wiónek lawendowy...”. Druhny zdejmowały jej wianek i welon, a pan młody w tym czasie wkupywał się do grona małżonków. Potem następował taniec oczepinowy, podczas którego panna młoda gotowa była tańczyć z każdym obecnym mężczyzną. Obowiązywał jednak warunek: mężczyzna musiał zbić talerz brzęczącą monetą. Następnie kumy - mężatki zakładały na głowę panny młodej czepek, przyjmując ją do swojego grona.

Muzykę do inscenizacji stworzyli: Mirosław Cierpioł, Lucyna Kreft-Surowiec, Mateusz Basara, Szymon Bednarek oraz Weronika Rogaczewska, a Mirosława Möller opracowała układy taneczne. Scenografię przygotowała Mirosława Juraszewska. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu sfinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie”. Projekt dla zespołu opracowała Karolina Mikołajewska-Boszka, partnerem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie. Na przełomie stycznia i lutego spektakl zostanie wystawiony na scenie GOK w Zblewie.

Obsada „Kociewskiego Wesela”
Panna młoda: Anna Tomasiak, pan młody: Szymon Milewski, matka panny młodej: Maria Stobińska, ojciec panny młodej: Maksymilian Guziński, matka pana młodego: Grażyna Gliniecka, ojciec pana młodego: Bogumił Langmeser, rajki: Zbigniew Bahr i Zdzisław Kozłowski, zalotnik Stachu: Katarzyna Kulla, druhny: Małgorzata Dzienniak, Jolanta Stopa, Nikola Sobisz i Andżelika Kamińska, dróżba: Szymon Fojut, babka: Teresa Wałaszewska, ciotka: Irena Jarmułowicz, maszki: Jadwiga Doering i Krystyna Kamińska, cygan: Krystyna Engler, niedźwiedź: Urszula Smukała, kumy: Stanisława Guzińska, Zofia Połom, Elżbieta Stormowska i Krystyna Kamińska, Marychna - Marcelina Kulla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto