Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jak to się robi (w kinie)?"

Ag
Zajęcia warsztatowe: „Jak to się robi (w kinie?)” inicjują działalność Gdańskiej Akademii Edukacji Filmowej. W założeniu organizatorów Gdańska Akademia Edukacji Filmowej to seria cyklicznych, otwartych ...

Zajęcia warsztatowe: „Jak to się robi (w kinie?)” inicjują działalność Gdańskiej Akademii Edukacji Filmowej. W założeniu organizatorów Gdańska Akademia Edukacji Filmowej to seria cyklicznych, otwartych wykładów i spotkań warsztatowych nastawionych na poszerzanie zakresu wiedzy filmowej. GAEF będzie cyklem autonomicznych zajęć skierowanych do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza jednak - uczniów szkół średnich oraz studentów.

Merytoryczną kontrolę nad projektem sprawować będą filmoznawcy z Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu UG, na co dzień prowadzący zajęcia dydaktyczne w ramach specjalności filmoznawczej na kierunku „filologia polska” Wydziału Filologiczno-Historycznego UG.

Zaplanowanych jest 9 spotkań, które odbędą się w 2 turach: maj – czerwiec 2006 oraz październik – grudzień 2006.

Tematy spotkań koncentrować się będą wokół wiodących profesji filmowych, ważnych także dla osób parających się amatorską (niezależną) twórczością filmową.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniach 12-13 maja i poświęcone będzie scenariuszowi. Gościem specjalnym oraz prowadzącym będzie Maciej Karpiński - autor scenariuszy do filmów takich jak: „Córy szczęścia”, „Cud purymowy” czy „Kobieta samotna”.

Kolejne spotkania poświęcone będą następującym tematom:
Kierownictwo produkcji, Zdjęcia, Aktorstwo, Reżyseria, Dźwięk, Muzyka, Montaż oraz Animacja i efekty specjalne.

Struktura poszczególnych zajęć:

Program poszczególnych spotkań obejmuje 2 dni: piątek i sobotę.

W piątki prezentowane będą (w sali kinowej Wydziału Filologiczno-Historycznego) 2 filmy, współtworzone przez gościa-prowadzącego. Filmy poprzedzone będą wykładem (prelekcją) nt. twórczości danego gościa, a po filmach odbędzie się spotkanie gościa z publicznością.

W soboty prowadzone będą przez zaproszonych gości kilkugodzinne warsztaty, podczas których - na przykładzie swoich filmów oraz przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu audiowizualnego (w tym komputera z odpowiednim programem umożliwiającym pokazywanie określonych partii filmów, programem montażowym, programem do tworzenia muzyki oraz animacji filmowej) - przekazywać będą podstawy swojej profesji.

Maciej Karpiński
Prozaik, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1974).
Jest autorem (lub współautorem) scenariuszy do następujących filmów: Długa noc poślubna (tv, reż. Jerzy Domaradzki, 1977), Pokój z widokiem na morze (reż. Janusz Zaorski, 1978, "Srebrny Leopard" i Nagroda FIPRESCI na MFF w Locarno), Słodkie oczy (tv, reż. Juliusz Janicki, 1979), Kobieta samotna (tv, reż. Agnieszka Holland, 1981, prem. 1987, Nagroda Specjalna na FPFF w Gdyni), Koniec gry (reż. Feliks Falk, 1991, nagroda krytyki na MFF w Phenianie), Głos (tv, reż. Janusz Kondratiuk, 1991), Pierścionek z orłem w koronie (reż. Andrzej Wajda, 1992), Nastasja (reż. Andrzej Wajda, 1992, prod. jap.), Daleko od siebie (reż. Feliks Falk, 1995), Wezwanie (tv, reż. Mirosław Dembiński, 1997), Córy szczęścia (reż. Marta Meszaros, 1999, prod. pol.-niem.-węg., nominacja do nagrody Polskie Orły w kategorii najlepszy scenariusz), Cud purymowy (tv, reż. Izabella Cywińska, 2000, Nagroda Specjalna "Prix Europa" i Nagroda im. Willy Brandta na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Berlinie, Nagroda Specjalna Złotej Nimfy na festiwalu telewizyjnym w Monte Carlo, Nagroda KRRiT na FPFF w Gdyni), Miss mokrego podkoszulka (tv, reż. Witold Adamek, 2002, nominacja do nagrody Złotej Nimfy w Monte Carlo). Ponadto autor powieści, książek o teatrze i filmie, sztuk teatralnych i adaptacji scenicznych, przekładów z języka angielskiego, a także licznych esejów i artykułów publikowanych w prasie krajowej i zagranicznej. Wykładowca Studium Scenariuszowego przy PWSFTiTv w Łodzi oraz uniwersytetów amerykańskich. Wieloletni kierownik literacki Studia Filmowego "Perspektywa", następnie w Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. W latach 1990-1994 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, założyciel i prezes Gildii Polskich Scenarzystów Filmowych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Autor cieszącej się dużą popularnością książki Scenariusz. Niedoskonałe odbicie filmu (2004).

Organizator:

Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” przy Akademickim Centrum Kultury UG

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Jak to się robi (w kinie)?" - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto