Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowy wielki mistrz - Muzeum Zamkowe w Malborku dziękuje ustępującemu i składa gratulacje jego następcy

rk
Ks. Bruno Platter, ustępujący wielki mistrz
Ks. Bruno Platter, ustępujący wielki mistrz Fot. Radosław Konczyński
Ks. Bruno Platter już nie przyjedzie do Malborka jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Przechodzi na emeryturę, a jego następca został wybrany podczas trzydniowego posiedzenia kapituły generalnej w Wiedniu - siedzibie organizacji.

Jak informuje zakon na swojej stronie internetowej, wielki mistrz Bruno Platter po 18 latach pełnienia swojego urzędu ze względu na wiek nie mógł już kandydować na kolejną 6-letnią kadencję. Złożył więc swoje insygnia, czyli płaszcz, krzyż i pierścień i odbyły się wybory nowego wielkiego mistrza. Został nim ojciec Frank Bayard, dotychczasowy generalny ekonom zakonu oraz szef Centralnego Archiwum Zakonu Krzyżackiego w Wiedniu.

"Ustępującemu wielkiemu mistrzowi dziękujemy za wielokrotnie doświadczaną życzliwość, zaangażowanie i serce oraz wielokrotną obecność w Polsce. Zapewniamy o naszej modlitwie, którą otaczamy także ojca Franka" - można przeczytać na polskiej stronie zakonu.

"Frank Bayard nowym, 66 wielkim mistrzem. Dziękujemy za dotychczasową współpracę ustępującemu wielkiemu mistrzowi Bruno Platterowi i liczymy na równie dobre relacje z nowym zwierzchnikiem zakonu" - napisało z kolei na swoim profilu na Facebooku Muzeum Zamkowe w Malborku.

Wielki mistrz ks. Bruno Platter starał się, w miarę możliwości, bywać w Malborku. W 2016 roku przyjechał dwukrotnie - na uroczyste zakończenie projektu odbudowy zespołu kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim oraz na uroczystości 730-lecia miasta. W związku z tym drugim wydarzeniem podczas uroczystej sesji Rady Miasta przekazał mieszkańcom na ręce burmistrza cenny prezent – powiększoną kopię figurki Matki Boskiej, jaką w XV wieku nosił na swoim łańcuchu wielki mistrz krzyżacki. Wziął też udział w konferencji naukowej poświęconej polsko-niemieckiej historii Malborka i odprawił mszę świętą w kościele św. Jana Chrzciciela. Wtedy krótko rozmawialiśmy z Bruno Platterem.

Jak wielki mistrz przyjmuje fakt, że jego pojawienie się w Malborku wywołuje taką ożywioną reakcję wśród mieszkańców?

Dla mnie to jest ogromna radość. Nie spodziewałem się, że będę tak serdecznie i ciepło przyjęty przez mieszkańców. I to jest oczywiście oznaka tego, że się wzajemnie szanujemy, ale też, że są doceniane kulturalne dobra zakonu niemieckiego. Dla mnie to jest niesamowite, z jaką starannością dba się tutaj o zabytki, o dobra architektoniczne. I bardzo się cieszę, że mogę być z mieszkańcami.

To rok niezwykły, bo wielki mistrz aż dwukrotnie przyjechał do Malborka. Trudno było wygospodarować czas na dwie wizyty?
Oczywiście, że było trudno. Mój kalendarz jest naprawdę napięty i czasami trudno jest znaleźć weekend, który byłby wolny. Zakon ma już 825 lat, a więc zawsze jest jakaś okazja do świętowania. Wielkim wydarzeniem w lutym tego roku było spotkanie z papieżem Franciszkiem z okazji założenia zakonu przed 825 laty przez papieża Klemensa III.

Korzystając z okazji, chciałbym zapytać, jak ksiądz ocenia prace inwestycyjne przeprowadzone przez Muzeum Zamkowe w zespole kościoła zamkowego i powrót Madonny do zamkowej niszy?
Cały czas podkreślam, że to dzięki tym pracom zamek odzyskał swoje „serce”. Kościół zamkowy jest poświęcony Matce Bożej, a fakt, że odbudowana została figura Madonny, sprawia, że teraz patrzy ona na swoje miasto, nadal jest jego symbolem i bierze w opiekę wszystkich mieszkańców. Kiedy znowu można spodziewać się wielkiego mistrza w Malborku? To naprawdę trudno przewidzieć (śmiech).


Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto