Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunia w Chodzieży dopiero za rok. Maj bez białych alb

ANK
Komunia w Chodzieży dopiero za rok. Maj bez białych alb (na zdjęciu - uroczystość Pierwszej Komunii w parafii NNMP w 2013 r.)
Komunia w Chodzieży dopiero za rok. Maj bez białych alb (na zdjęciu - uroczystość Pierwszej Komunii w parafii NNMP w 2013 r.) archiwum
Co roku o tej porze Chodzież była pełna dzieci ubranych w alby - odbywały się Pierwsze Komunie Święte. W tym roku w całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej nie będzie uroczystości. Nie odbędą się one również w naszym powiecie. Najbliższa Komunia w Chodzieży zostanie zorganizowana dopiero za rok

W tym roku w całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej nie odbędą się uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Oznacza to, że Komunii nie będzie również w naszych w parafiach: w Chodzieży, Budzyniu, Szamocinie i Margoninie. Sakramentu nie będzie udzielać także parafia pw. św. Anny w Jaktorowie, choć należy ona do Diecezji Bydgoskiej. W tej diecezji również postanowiono jednak "przesunąć" komunijne uroczystości o rok.

Zobacz też:

Przerwa związana jest z wejściem w życie nowej podstawy programowej nauczania religii. Z uwagi na tę zmianę, dzisiejsi drugoklasiści mają przystąpić do Komunii dopiero w 2015 roku. "Zamieszanie" ma związek z reformą oświaty i pójściem do szkoły 6-latków. Uczniowie, którzy rozpoczęli wcześniej naukę, w chwili przyjęcia sakramentu nie mieliby bowiem jeszcze 8 lat.

Z myślą o tym Kościół stworzył nowy program nauki religii, "przesuwający" Pierwszą Komunię Świętą na trzecią klasę. Dzięki temu zachowana zostanie istniejąca dotychczas granica wiekowa - taka sama, jak przed reformą szkolną. Co ciekawe, każda diecezja wprowadza nowy program nauki religii w wybranym przez siebie terminie. Dlatego np. w diecezji poznańskiej pierwszokomunijna "przerwa" miała miejsce już w ubiegłym roku.

W Chodzieży już od kilku tygodni wyraźnie widać symptomy tego, że Komunii w tym roku nie będzie. Na wystawach sklepów z dewocjonaliami można oglądać jedynie kartki z życzeniami ślubnymi czy na dzień dziecka - podczas gdy zwykle już w kwietniu prezentowano na nich alby, pamiątki i inne akcesoria związane z uroczystością. W sklepach spożywczych trudno obecnie trafić na okolicznościową bombonierkę z wizerunkiem ubranego w komunijny strój dziecka. Z kolei w cukierniach nie zawisły w tym roku ogłoszenia o zamówieniach na torty.

Na przesunięciu uroczystości stracić mogą również właściciele sal bankietowych. W poprzednich latach za zorganizowanie pierwszokomunijnego przyjęcia rodzice płacili ok. 100 zł od osoby. W tym roku lokale muszą szukać innych klientów. W podobnej sytuacji są obsługujący komunie fotografowie czy kamerzyści.

- Księża biskupi uznali, że wiek lat ośmiu jest lepszy dla duchowego przeżycia sakramentu jest lepszy niż siedem lat - przekonuje jednak rzecznik gnieźnieńskiej Kurii, ks. Zbigniew Przybylski.

A to przecież właśnie ten aspekt w całej uroczystości jest - a przynajmniej powinien być - najważniejszy.

Coś cię ciekawi, boli lub irytuje? Napisz o tym na naszym FORUM

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto