Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Książka lekiem na dysleksję?" - Punkt Książki Mówionej w Kartuzach pomocny w terapii [ZDJĘCIA]

Janina Stefanowska
W ramach wspólnej akcji pod hasłem "Czytanie bez granic" w Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się spotkanie „Książka lekiem na dysleksję?”. Kazimiera Nowicka, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach zaprezentowała szeroką ofertę Punktu Książki Mówionej działającego w ramach czytelni popularnonaukowej MiP BP w Kartuzach.

Dysleksja jako specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu nie jest zjawiskiem obojętnym w życiu dziecka oraz jego rodziców i nauczycieli. Z czasem wywiera wpływ nie tylko na czytanie i pisanie, skutkuje trudnościami w nauce, niepowodzeniami w szkole. To może prowadzić do wtórnych zaburzeń - emocjonalnych, zachowania a wręcz wywoływać objawy somatyczne.
Miejska i Powiatowa Biblioteki Publiczna w Kartuzach oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kartuzach połączyły siły w walce z dysleksją rozwojową, by spopularyzować czytanie, wykorzystując jego terapeutyczne działanie wobec dzieci i młodzieży z dysleksją.

Aby czytanie książek z wykorzystaniem technicznych nowinek mogło spełnić swoją terapeutyczną rolę, powinno być realizowane we właściwy sposób.
- Uczeń może słuchać książki, ale jednocześnie powinien mieć przed oczami jej tekst - mówiła Violetta Piasecka Polskiego Towarzystwa Dysleksji. - Trening polega na tym, że książkę mamy przed sobą, słuchamy i śledzimy wzrokiem tekst, tyle, ile możemy, 2,3 4 strony. Potem, gdy uczeń jest zmęczony, jakiś czas tylko słucha i wtedy trzeba zrobić przerwę na spisanie streszczenie. Najlepiej z osobą wspierającą, dorosłą, nauczycielem. Czytniki e-booków są przyjazne, bo mają dostosowalną wielkość i rodzaj czcionki. Dla dyslektyków najbardziej odpowiednie są te najprostsze.

W kartuskiej bibliotece Punkt Książki Mówionej powstał w 2001 r. z myślą o osobach niewidomych, niedowidzących i o osobach z trudnościami w percepcji. Z oferty punktu może korzystać każdy zainteresowany.
- Mamy do dyspozycji 2000 tytułów, literaturę piękną, popularno - naukową, dla dzieci, młodzieży, dorosłych - podała Kazimiera Nowicka. Przy czym lektury rezerwujemy w pierwszej kolejności dla uczniów, którzy mają odpowiednie opinie z poradni psychologiczno - pedagogicznej. Książki mówione zapisane są na różnych nośnikach - płytach CD, w formie nagrań mp3. Mamy też książki nagrane na taśmach magnetofonowych, bo grono osób starszych posługuje się takim sprzętem. Część z książek jest dostępna do czytaka - urządzenie odtwarzającego tekst. W naszym punkcie jest 6 takich urządzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto