Lech Wałęsa obejrzał teczkę „Bolka": Tylko jeden dokument z szafy Kiszczaka jest oryginalny[ZDJĘCIA]

Z prezydentem Lechem Wałęsą rozmawia Barbara Szczepuła.

Obejrzał Pan prezydent w IPN dokumenty z szafy Kiszczaka. Jak Pan je ocenia?
Fałszywki. Nawet papier poszczególnych dokumentów jest różnego koloru. Wygląda, że jakieś dwie trzecie dokumentów dołożono później. Poza tym można zauważyć różne charaktery pisma w poszczególnych dokumentach! Te papiery bez wątpienia powinien zbadać grafolog. Ale na moje oko tylko jeden dokument jest oryginalny. Do niego się przyznałem podczas przesłuchania.

Co w nim jest?
To dokument z 24 grudnia 1970 roku. Mówię, że muszę się spotkać z człowiekiem z SB, który mnie przesłuchiwał pierwszy raz w komendzie MO. „Gdyby mi się coś stało, pamiętajcie, że poszedłem do niego”.

To jest ten moment odtworzony w filmie Wajdy, gdy zdejmuje Pan zegarek i obrączkę przed wyjściem z domu?
Nie, tamto miało miejsce kiedy indziej. Dokument, o którym teraz mówię, jest o tyle ważny, że z innych papierów wynika, iż wcześniej się spotykałem z tym esbekiem kilka razy. Ten, o którym mówię, zadaje kłam pozostałym dokumentom dotyczącym tematu spotkań z tym esbekiem.

Opowiada Pan coś o stoczni, o kolegach?
Nie, tylko zabezpieczam się na wypadek „wypadku”. Powiem pani, że do lat 90. robiłem sobie żarty z oskarżeń o współpracę, bo wiedziałem, że jestem opisany szczegółowo przez SB i że wszystko się wyjaśni, gdy esbeckie dokumenty zostaną ujawnione. Ale około 1990 roku dowiedziałem się, że dokumentacja jest zniszczona. To mnie zmartwiło, nawet załamało, bo - pomyślałem - jak ja teraz udowodnię swoją niewinność, jak się obronię? Na szczęście Cenckiewicz opublikował jakieś dokumenty, przyjrzę się im i na ich podstawie będę starał się obronić. Bo to nie może trwać wiecznie, że ja mówię „nie”, a oni - „tak”.

Historycy twierdzą, że to Pan, będąc prezydentem, wypożyczył dokumenty i powyrywał kartki.
Załóżmy nawet, że to jest prawda. Ale przecież wiadomo, że nie było oryginałów tych dokumentów, więc jaki sens miałoby niszczenie kopii?

Historycy uważają też, że esbecy nie mogliby sami wytworzyć dokumentów znalezionych w szafie Kiszczaka, bo za dużo w nich szczegółów dotyczących tego, co działo się w stoczni.
Spreparowano je z materiałów, które esbecy zdobyli podczas rewizji, podczas przesłuchań innych stoczniowców, od agentów, którzy na mnie kablowali, a także z podsłuchów. Ze wszystkich tych materiałów układali jakieś historie, takie czy inne, ale ich zdaniem, prawdopodobne.

O co konkretnie Pana pytano w IPN w Warszawie?
Były pytania o te dokumenty, ale także pytano mnie o pieniądze.

Czy dostawał je Pan od bezpieki?
Powiedziałem, że nie brałem, a skoro ja nie brałem, to musiał brać ktoś inny. Nie wiem, czy esbek brał tę kasę, czy nie brał. Może podrabiał papiery? Kiszczak grał tymi papierami, puszczał je w świat, podrzucał tu i ówdzie, znalazłem na przykład materiał pochodzący z teczki Kiszczaka w Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego z 1980 roku. Inne znowu trzymał, bo to nie były oryginały, tylko fałszywki, więc bał się je wypuszczać. Teraz zajmą się tym eksperci polscy, a jak sobie nie poradzą, to poproszę ekspertów międzynarodowych. Udowodnię, że są podrobione.

Zatrudni Pan własnych grafologów?
Na razie nie, bo wierzę w polskich specjalistów, ale jeśli będą stronniczy…

A podpisy na tych dokumentach?
Podpisane są w większości przypadków „Bolek”. Różnym charakterem pisma.

Dlaczego Maria Kiszczakowa teraz zdecydowała się wypuścić te dokumenty?
Nie wiem. Mam wątpliwości, czy to Kiszczak je gromadził, przecież to był generał. Peerelowski, ale jednak… I taki numer? Tak ohydny! Wierzyć mi się nie chce, że tak się mnie bał. Że nawet zaznaczył, iż dopiero pięć lat po śmierci można ujawnić dokumenty!

Jeśli nie on, to kto?
To właśnie trzeba wyjaśnić.

A IPN bez sprawdzenia autentyczności tych dokumentów wypuścił je w świat.
Ohydna gra! Prokuratorzy z IPN przesłuchiwali Kiszczaka niedługo przed jego śmiercią. Mówił, że nie wie, czemu kojarzą Wałęsę z „Bolkiem”, i tak dalej. IPN ma taki dokument, czyli wie, że Kiszczak kręci, a mimo to daje wszystkim dostęp do dokumentów, nie sprawdzając ich autentyczności. A co wygaduje profesor Zybertowicz!

Przesłuchiwano Pana trzy godziny…
Okazało się dodatkowo, że w tych materiałach jest grzyb, który może spowodować jakąś chorobę, więc ubrano mnie w kombinezon i rękawiczki… To zajęło trochę czasu.

Podsumowując…
Od początku mówiłem: to, co działo się w latach 70., to była walka. Wybaczam esbekom, którzy podrabiali dokumenty, bo walka jest zakończona, wygraliśmy, cieszmy się. Ale problem leży w tym, że esbeckie papiery przejmują teraz także ludzie nieodpowiedzialni, popaprańcy. Czekam więc na wszystkich żyjących świadków i apeluję: wyczyśćmy przeszłość, budujmy razem przyszłość.

CZYTAJ więcej: Lech Wałęsa obejrzał teczkę „Bolka”. Zanegował autentyczność okazanych dokumentów. Oficjalny komunikat ze spotkania w IPN.

Akta TW "Bolka" strona po stronie. ZOBACZ

Barbara Szczepuła

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.04.2016, 09:14

wyrwał kartki z archiwalnych dokumentów i jeszcze bohatera zgrywa. bolki na szczaw historii. nie da się tego już słuchać. bajki dla pożytecznych idiotów ciąg dalszy nastąpił...

17.04.2016, 20:20

Chłopcze nie ośmieszaj się, system komunistyczny zdechł, bo zdechła jego gospodarka, nie zdechli za to komuniści i ich płatni agenci, którzy zostali właścicielami III RP i się panoszą w tym twój Bolek z Danutom, który byłby nikim gdyby nie 10 milionów członków Solidarności, jeśli nie Bolek znalazłaby się inna łajza na smyczy SB, która by wykonywała polecenia bezpieki, ale Bolek okazał się łajzą najwybitniejszą co widać po jego dzisiejszych wypowiedziach, tylko czy to jest powód do dumy?

17.04.2016, 10:48

Bolek, czytając przypomniał sobie wszystko!!!

16.04.2016, 21:00

Breaking news *** Breaking news *** Breaking news ***

Szef KOD Mateusz Kijowski na znak protestu przeciwko niedemokratycznemu reżimowi Kaczyńskiego oraz niesprawiedliwemu programowi 500+ zaczął płacić alimenty na swoje dzieci.

16.04.2016, 16:41

Bez Wałęsy pół Europy i wy dalej żylibyście w komunie. Kto by to pociągnął? Wasz Jarek i jego braciszek? Walili wtedy w gacie i nikt o nich nie słyszał. Rydzyk to też melodia waszej lV RP. Czas pokaże, że to intrygi obecnych elit. Zemsta za lata niebytu na salonach. Mądry wybacza, a głupi się mści. Amen

16.04.2016, 16:26

Wiecie czemu na nic nie ma pieniędzy na Mierzei? Bo właściciele pensjonatów, zamiast płacić podatki w Krynicy, sztutowie i stegnie wola je płacić w Warszawie, Elblągu i Gdańsku! Może by włodarze obniżyli podatki aby jakoś zachęcić do placenia ich tam gdzie robią swoje interesy. Co my mamy z tego że pan x z Elbląga ma ośrodek w sztutowie lub gdzie indziej na Mierzei? Tylko śmieci produkuje.

16.04.2016, 14:38

Jak nie zrozumiecie, że zabawa zaczęła się w 1989 roku od władzy ludzi "Solidarności, często laików, to Polska się rozpadnie. Już się rozpada. Jest niczym w europie, a dla USA, tylko wasalem i narzędziem w ręku Waszyngtonu.

16.04.2016, 14:31

Masz rację koleś. Pamiętaj też o tym, że mikrus Petru ma jeszcze do pomocy swoją mikro myszkę agresorkę. Tej to już nie zagada nawet złotousty NIK-oiec Kwiatkowski. Pamiętaj koleś, że ta uwielbiana przez różnych naiwniaków para rozbroi nawet Putina. Tacy to Oni są inteligentni jak mawiają niektórzy KOD-oscy Polacy, F U J !!!!!

16.04.2016, 09:19

Nieuprawniona do tego żeby być elitą pseudoelita IIIRP....

16.04.2016, 09:16

Zawsze mnie ciekawi dlaczego wszelkiej maści m i k r u s y tak się rwą do władzy a potem społeczeństwo ma z nimi problem. Dlaczego to piszę ? tylko dlatego, że kolejny osobnik o tej posturze rwie się do władzy. Kto ??? To jest sam towarzysz Petru "wielkoludem" zwany. Po Kwaśniewskim, Wałęsie, Kaczyńskich teraz ten mikrus chce zaistnieć. Moim skromnym zdaniem tego wyjątkowo bezczelnego mikrusa to ten kraj już nie przeżyje.

16.04.2016, 08:33

Najweselej będzie, jak wyjdą na jaw teczki solidarnościowców, przechowywane w CIA. Dopiero dowiecie się do czego zobowiązali się przywódcy "Solidarności" za pomoc w objęciu władzy w Polsce. To będzie dopiero wesoło.

16.04.2016, 08:24

Czyżby pod tym pseudo raczył wpisać się sam BOLEK. Czuć tu jego chłopski styl i durnotę.

16.04.2016, 00:24

Ależ wam kaczor we łbach namieszał. Synkowie błądzicie. Ja wam pokażę prawdę i ona uczyni was wolnymi. Wy niewolnicy jarka i 500+. Wałęsa obok papieża to największy i n najbardziej współcześnie znany Polak. Żal mi was ciemnogrodzie, to nie wasza wina, że dajecie się manipulować. Czemuś taki, boś biedny,,,,

15.04.2016, 21:05

Popslsld a teraz kodpetrurazem zniszczą Polskę do końca. Ale nie nie uda się wam wy antypolskie zydokomunokapitalizm i masoneria szkopy usrael Turcja Saudyjska Rosja NIGDY!!!!!

15.04.2016, 18:49

A KIEDY BOLEK mówił prawdę chyba jak zapomniał co pierdyknął rano przecież On jest chory na jasność pomroczną a to bardzo ciężka choroba i nie uleczalna dla tego nas traktował jako idiotów .

15.04.2016, 16:15

Do poniższych pytań dodać trzeba za Wyspiańskim słynne "Miałeś ch... złoty róg, ostał Ci się ino ..."
Jakby był Piłsudczykiem to miałby choć własny rewolwer!
Senator Kutz trafnie "pedział" o byłym preziu w Sejmie "Co by tu jeszcze spieprzyć?"

15.04.2016, 14:12

Lechu tylko prawda mozesz osiagnac zaufanie twoje w stosunku do wszystkich polakow.
Miej na tyle osobistej odwagi i szczerosci, i odpowiedz na pytania ponizej, jak rowniez na pytania ktore zapewne moglby tobie postawic A. GWIAZDA. Nie potrzeba byc glupowiernym aby wierzyc w to co do dnia dzisiejszego propagujesz.
My starzy Solidarnosciowcy wiemy jak przebiegal strajk w roku 1980 i okres postrajkowy jak rowniez czas wprowadzenia stanu wojennego i czas ponim. Zatem miej na tyle odwagi i wyczysc czas ktory dla wszystkich polakow jest czasem twego marginesowego zycia, aby tak jak juz na wstepie zaznaczylem zadowolilby wszystkich polakow, miej odwage !

15.04.2016, 13:07

A teraz najsmieszniejszy brak logiki :-D teczki byly podrobione (niby w jakim celu ub mialby podrabiac cokolwiek na prezydenta???) by go skopromitowac?(tylko kiedy ?? pewnie jak bedzie niewygodny I bedzie chcial zrobic cos co moze komus realnie zaszkodzic lub jak serio zbyt mocno sie rozpedzi w czynach lub slowach)czy ujawniono te podrobki by go skompromitowac w czasie jak cos znaczyl ?nie :-) czyli nawet jakby to byly podrobki lesiu byl zwyklym pionkiem podporzadkowanym sluzba bezpieczenstwa I nie bylo nawet powodow by te tzw. podrobki ujawniac co przeciez tez reasumujac stawia go na stanowisku kogos kto jednak byl podporzadkowany I chetnie wspolpracowal :D

15.04.2016, 12:23

Bolek grafolog hahahahahahaha

15.04.2016, 12:12

Burak nawet odwagi niema aby się przyznać ,gdy był prezydentem myślał że zniszczył dokumenty a tu proszę brawo śp.Kiszczak.

15.04.2016, 12:03

1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś
identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać
powody tych działań?
2. Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk
14.08.1980 r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni?
3. Jak godziłeś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci
publiczne awantury w 1980 r.?
4. 9 grudnia 1980 r. przyznano „Solidarności” pierwsza nagrodę - 30 tys. USD. Co z tymi
pieniędzmi?
5. Co zrobiłeś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na
Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?
6. Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?
7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą?
8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych,
wbrew polskiemu prawu?