Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Druga grupa żołnierzy zostanie wcielona do "terytorialsów". W miejscowym batalionie będzie ich już ponad 300

Radosław Konczyński
Żołnierze malborskiego batalionu podczas uroczystej przysięgi 30 września przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni.
Żołnierze malborskiego batalionu podczas uroczystej przysięgi 30 września przy Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni. Piotr Kallas
Wojska Obrony Terytorialnej w naszym województwie cały czas są w budowie. Mile widziani w 7 Pomorskiej Brygadzie OT, także w malborskim batalionie, są m.in. pielęgniarki i pielęgniarze, których mogą przyciągnąć oferty ciekawych kursów doszkalających.

Na razie na Pomorzu jest jeden batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, który powstał w Malborku. W najbliższą sobotę (17 listopada) zostanie do niego przyjęta druga grupa żołnierzy (180 osób), którzy rozpoczną 16-dniowe podstawowe szkolenie wojskowe w trybie ciągłym.

- Udział w nim wezmą osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczną ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku - informuje Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze udadzą się do Słupska, gdzie rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy orientacji topograficznej. W ostatnim dniu odbędzie się egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej.

- Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają „_Zawsze gotowi, zawsze blisko”, _by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie - wyjaśnia Maciej Szalbierz.

ZOBACZ TEŻ: Uroczysta przysięga żołnierzy 71 batalionu z Malborka [ZDJĘCIA]

Wówczas 71 Batalion Lekkiej Piechoty w Malborku będzie liczył ponad 300 osób. Jego żołnierze na co dzień pracują w przeróżnych zawodach, także w medycynie. Dowództwo 7 PBOT liczy jeszcze na zgłoszenia pielęgniarek i pielęgniarzy, których do nowego rodzaju Sił Zbrojnych może przyciągnąć możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Mają szansę na bezpłatne kursy specjalistyczne, m.in. z zakresu wkłucia doszpikowego, zaawansowanych zabiegów ratujących życie w opiece przedszpitalnej, USG fast w urazach, ratownictwa polowego i stanów zagrażających życiu. Będą też mieli szansę na dofinansowanie kosztów dokształcania, w tym studiów licencjackich oraz magisterskich na kierunku pielęgniarstwa. Wsparcie obejmowałoby okres nauki w czasie pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

- Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu nadal trwa. Chętni mogą zgłaszać się do wojskowych komend uzupełnień na swoim terenie - wyjaśnia Maciej Szalbierz.

Także do WKU w Malborku, bo rekrutacja do 71 BLP wciąż trwa. Docelowo ma w nim służyć około 700 żołnierzy.

Z początkiem nowego roku rozpocznie się formowanie 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku. W planach, w dalszej kolejności, jest też utworzenie trzeciego batalionu, który będzie wchodził w skład 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na tę chwilę jeszcze nie została podjęta decyzja, gdzie będzie się mieścił. W grę wchodzi kilka lokalizacji - Gdynia, Kościerzyna, a nawet Człuchów lub Czarne.

Ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto