Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Odznaczeni za działalność na rzecz stowarzyszenia Młody Las [ZDJĘCIA]

rk
Urząd Miasta Malborka
Członkowie malborskiego koła Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związku Polaków Młody Las spotkali się, by przed świętami podzielić się opłatkiem. Prezes Kazimierz Cybulski przywiózł też z sobą "prezent" - odznaczenia za działalność na rzecz tej organizacji.

Spotkanie "Młodego Lasu" odbyło się w jego malborskiej siedzibie - w Ratuszu Staromiejskim.

- Była to nie tylko okazja do podzielenia się opłatkiem przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, ale także uroczystość wręczenia medali z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę za ofiarność i zaangażowanie oraz służenie ideom Bóg, Honor i Ojczyzna - informuje Urząd Miasta Malborka.

Medale przyznał Zarząd Główny i Kapelanów Związku Polaków Młody Las. Wyróżnieni w ten sposób zostali: Maria Seibert, Maria Keńska-Wyszyńska, Anna Jedlińska, Regina Bernacka, Arkadiusz Mroczkowski, Remigiusz Binnebesel, Mirosław Żołądecki, Henryk Jankowski, Jan Tadeusz Wilk i Hieronim Krzos.

Odebrali odznaczenia od Kazimierza Cybulskiego, prezesa Zarząd Głównego Młodego Lasu, oraz od wiceprezesa Andrzeja Chęcia.

Tajna organizacja Młody Las została utworzona 5 maja 1941 r. w Malborku z inicjatywy Aleksandra Wiśniewskiego ps. "Ali", Narcyza Kozłowskiego ps. "Szary", Antoniego Janowicza ps. "Ksiądz" i Romana Dzierzbickiego ps. "Kłos". Ratusz ma szczególne miejsce w jej historii Młodego Lasu, bo tutaj więzieni i torturowani przez hitlerowców byli Polacy, wśród nich byli członkowie Młodego Lasu.

Do tajnego związku należała młodzież polska wywieziona przez Niemców na Powiśle i Żuławy. Jego struktury istniały wśród przymusowo zatrudnionych w zakładach i gospodarstwach rolnych w rejonie Malborka, Kałdowa, Nowego Stawu, Waplewa, Starego Pola, Brodnicy. Ogółem organizacja liczyła ponad 30 członków oraz większą liczbę sympatyków i niezaprzysiężonych. Prowadziła głównie działalność służącą krzewieniu patriotyzmu, umacnianiu wiary katolickiej, samopomoc, propagandę (gazetka "Młody Las" z informacjami z nasłuchu radiowego i odezwami) i tajną oświatę wśród polskiej młodzieży wywożonej do Prus Wschodnich.

Pamięć o bohaterach tamtego czasu kultywuje dziś stowarzyszenie o tej samej nazwie.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto