Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcowa Sesja Rady Miasta Gdańska

Ewelina Oleksy
Marcowa Sesja Rady Miasta Gdańska na żywo
Marcowa Sesja Rady Miasta Gdańska na żywo Przemek Świderski
27 marca o godz. 9 rozpoczęła się marcowa Sesja Rady Miasta Gdańska. O czym debatowali gdańscy radni?

Godz.12.00

Gdańsk przeprowadzi konsultacje społeczne projektu dokumentu Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta.
Rozpoczną się 14 maja i potrwają do 13 czerwca, czyli przez 30 dni. Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy Miasta Gdańska, którzy ukończyli 16 lat. Powstanie punkt konsultacyjny w urzędzie miasta, dla tych którzy nie mają dostępu do internetu.

- Konsultacje polegają na zgłoszeniu uwag do projektu dokumentu dotyczącego strategii Gdańska. Uwagi wnoszone będą za pośrednictwem formularza konsultacyjnego przesyłanego drogą elektroniczną na adres [email protected] - informują urzędnicy.

Prezydent powoła zespół konsultacyjny. Na przeprowadzenie konsultacji z budżetu miasta pójdzie 15 tys. zł

- Bardzo się cieszę, że przyjmujemy tę uchwałę, zachęcam byście aktywnie namawiali mieszkańców do uczestnictwa w tym procesie, nie tylko mieszkańców - mówi Maciej Krupa.

Na tym kończymy naszą relację!

Godz. 11.20

Jest też zielone światło na to, by miejscy planiści przystąpili do sporządzenia planu zagospodarowania dla Oliwy Górnej - rejon AWFiS oraz dla Oliwy Górnej- rejon ul. Bytowskiej. Zastrzeżenia co do pierwszego projektu miała opozycja, która wskazywała, że miasto dba o interesy uczelni, ale nie własne.

BRG przystąpi też do sporządzenia planu dla rejonu ul. Lastadia na Starym Mieście. - Celem sporządzenia planu jest dopuszczenie na terenie przeznaczonym pod parafialny Dom spotkań większego zakresu usług w tym hotelarskich i gastronomicznych oraz zwiększenie parametrów zabudowy, które pozwolą podnieść rangę tego rejonu, położonego w Centralnym Paśmie Usługowym - tłumaczy Piskorski.

Przeszła uchwała ws. zasad stosowanych przy nadawaniu nazw ulic, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznych. Zmiana przepisów to efekt uporządkowania dotychczasowych zasad, które mówiły np. o tym, że nazw nie nadaje się tunelom, czy mostom. Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się w Gdańsku przy okazji nazwania tunelu pod Martwą Wisłą imieniem Macieja Płażyńskiego.

- Kiedyś jako komisja obiecaliśmy, że postaramy się to skodyfikować. Stworzyliśmy projekt, zebraliśmy doświadczenia z innych miast. Ustaliliśmy m.in., że nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej, niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby- wskazuje Marek Bumblis, szef Komisji Kultury i Promocji,która przygotowała projekt.

- Dla mnie niezrozumiały jest ten zapis o 5 latach od śmierci. Tu powinna się liczyć wola i pamięć mieszkańców. Dlaczego 5, a nie 10, 20, 30 lat?- pyta Wiesław Kamiński.

- Istnieje możliwość ominięcia tej reguły.Wystarczy, że z wnioskiem wystąpi Prezydent Miasta Gdańska,
komisja Rady Miasta Gdańska lub grupa co najmniej 18 radnych - odpowiada Szymon Moś (PO).

Godz. 10.55

Marek Piskorski referuje serię planów i przystąpień do planów zagospodarowania dla Oliwy. Radni uchwalają plany: Oliwa-VII Dwór rejon ul. Abrahama,Oliwa Dolna- rejon ul. Krynickiej i Kołobrzeskiej oraz Oliwa Górna- rejon ul. Karwieńskiej i Spacerowej.

- Projekt planu przewiduję zabudowę usługowo-mieszkaniową o niskich parametrach wysokości i w niewielkiej intensywności.Wpłynęła jedna uwaga dotycząca zwiększenia intensywności zabudowy. Prezydent się zgodził, ale nie zgodził się Zarząd Dróg i Zieleni wskazując, że spowoduje to zbyt duży ruch. W związku z tym powróciliśmy do pierwotnej wersji- informuje Piskorski.

- Znowu przerwa techniczna, znowu mamy kłopoty- ogłasza przewodniczący Bogdan Oleszek.

Godz. 10.40

Trwa dyskusja nad planem zagospodarowania dla Wyspy Spichrzów.
- Wyższa wysokość zabudowy jest tu historycznie uwarunkowana. Były przypadki, że 33 metrowe spichrze tam stały i to dobrze wyglądało. W 33 metrach mieści się większa substancja, więc to zachęci inwestorów. Uważam, że 33 metry to pierzeja solidna i wielkomiejska- mówi radnym dyrektor Piskorski.

Uchwała ws. planu dla Wyspy Spichrzów przyjęta:za 23 radnych, 1 przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu.

Godz. 10.15

Gdańsk po raz kolejny przymierza się do zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Po tym, jak Polnord wycofał się z zawartego z miastem partnerstwa i zrezygnował z inwestycji, postanowiono wprowadzić zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego wyspy- rejon ul. Stągiewnej i Pożarniczej. Mają one przyciągnąć inwestorów, którzy wreszcie ruiny zamienią w perełkę.

- Projekt planu obejmuje cypel północny Wyspy Spichrzów, ale tylko w części, która jest własnością miejską. Jego celem jest złagodzenie wymogów urbanistycznych, po to by zachęcić inwestorów do działania w tym centralnym miejscu Gdańska- informuje Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska. - Przystąpienie do prac nad planem podyktowane było koniecznością dokonania korekty ustaleń planu obowiązującego w zakresie uregulowania obowiązkowej ilości miejsc postojowych ogólnodostępnych.Wprowadzenie
funkcji mieszkaniowej na tym obszarze podniesie wartość gruntu, a dodatkowo zdecydowanie ożywi ten teren.

Wiesław Kamiński (PiS):- Zbliżają się wybory, więc wraca Wyspa Spichrzów. To przynajmniej trzeci plan, który pamiętam i każdy kolejny pokazuje, że ten poprzedni był nierealistyczny. Ile jeszcze lat minie, gdy ta sprawa znajdzie swój finał? Przy rządach PO pewnie ze sto lat- komentuje.

Kontrowersje, nie tylko wśród radnych, wzbudzają zapisy w planie dotyczące dozwolonej wysokości zabudowy cypla. Minimalna 23 metry., maksymalna 33 metry.

Urzędnicy zapewniają jednak, że przyjęte rozwiązania pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu,
wykreowanie nowego kwartału zabudowy usługowej i stworzenie bardzo atrakcyjnych przestrzeni do
zamieszkania.

- Jest w tym mieście grupa osób, która chciałaby zakonserwowania tego miejsca, ale jest też silna grupa, która chce by w tym miejscu powstała nowoczesna architektura. Ten plan daje na to szansę .W pełni wspieram działania władz miasta w tym zakresie. Proszę abyśmy przy uchwalaniu tego planu myśleli o tym, co zostawiamy dla przyszłych pokoleń, a nie ciągle patrzyli w przeszłość - komentuje Piotr Grzelak (PO).

Wiesław Kamiński:- Wiarygodność tej propozycji jest taka sama, jak poprzednich. To trwa już 12 lat. Dopóki nie zmieni się zespół planistów nad tym pracujący, nic się nie wydarzy. Jeśli chcemy zmienić wyspę, zmieńmy najpierw zespół. Nie zagłosuję przeciwko, ale nie wróżę sukcesu - stwierdza Kamiński.

Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska: - Gdyby przyjąć, że celem tego planu jest szybkie znalezienie inwestora, to należałoby w tym planie wszystko dopuścić i niczego nie ustalać. Próbujemy znaleźć równowagę, żeby zachować to, co zostało, a jednocześnie dopuścić nową zabudowę- zaznacza.- Oczywiście, że zmiany wynikają z naszych poprzednich doświadczeń i problemów ze znalezieniem inwestora. Po to poluźniamy rygory i rezygnujemy z bardzo kosztownego i dużego parkingu na rzecz zwiększenia zabudowy
mieszkaniowej, by zachęcić inwestorów. Plan będziemy tak długo zmieniać, aż uda się uzyskać inwestora i zabudować ten teren-stwierdza.

Godz. 9.45
Awaria techniczna, przewodniczący ogłasza krótką przerwę. A po przerwie przegłosowano poprawkę uchwały, dzięki której miasto zwolni z podatku od nieruchomości nowo wybudowane, ogólnodostępne parkingi podziemne.

- Zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną udzielaną przez Gminę Miasta Gdańska przedsiębiorcom w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości na nową inwestycję lub na utworzenie
miejsc pracy w związku z nową inwestycją - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak podkreślają miejscy urzędnicy, zmiana ma na celu - na terenie obszaru charakteryzującego się deficytem
miejsc postojowych zachęcenie przedsiębiorców do realizacji inwestycji w zakresie budowy ogólnodostępnych parkingów, co docelowo ma przyczynić się do rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych w strefie wzmożonego zapotrzebowania na nie.

Radna Jolanta Banach (SLD):- Proszę powiedzieć co się wydarzyło na przestrzeni miesiąca, kiedy glosowaliśmy uchwałę ws. zwolnień od podatku, że postanowiliśmy włączyć w to jeszcze przedsiębiorców budujących parkingi?

Skarbnik Teresa Blacharska:- Wiemy, że budowa parkingów jest bardzo kosztowna, w związku z tym po głębokich analizach zdecydowaliśmy się rozszerzyć obszar zwolnień od podatku.

Godz. 9.35

Wyjątkowo nie wygłoszono dziś oświadczeń klubowych.

Radni skierują do konsultacji społecznych projekt dokumentu Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta. Ale zanim głosowanie w tej sprawie, szef Klubu PO Maciej Krupa informuje:

- Przy tej okazji proponujemy istotnie uzupełnić rozdział 2 "Trendy rozwojowe" o akapit dotyczący metropolizacji, która jest jedną z największych szans na rozwój całego Pomorza - mówi dziennikarzom Krupa. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisał się także Tadeusz Szemiot, szef Klubu PO w Radzie Miasta Gdyni.

Poniżej treść pisma Macieja Krupy oraz Tadeusza Szemiota:

Metropolizacja jest jedną z największych szans na rozwój całego Regionu Pomorskiego. Wykorzystanie tej szansy będzie rzutowało na długookresowe zapewnienie naszemu regionowi odpowiedniego miejsca w Polsce, w Europie i w Świecie.

Trwający proces globalizacji wykształca metropolie, tworząc nowe pola konkurencji między nawet niekiedy bardzo odległymi ośrodkami miejskimi. Skuteczne podjęcie tej konkurencji nie jest możliwe dla miast naszego regionu działających osobno. Efektywne wykorzystanie naszych wspólnych zasobów jest warunkiem wygranej w ponadregionalnej konkurencji z innymi ośrodkami metropolitalnymi. Źródłem tego sukcesu może być jedynie pogłębiona współpraca w ramach metropolii oparta o demokratyczne struktury pozwalające na szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji.

Najistotniejszymi organizmami faktycznie współtworzącymi naszą metropolię są miasta Gdańsk i Gdynia. To wokół nich koncentrują się potencjały rozwojowe regionu na wszystkich polach. W obszarach nie podlegających interwencji władzy publicznej codzienna synergiczna współpraca jest niezaprzeczalnym faktem. W obszarach podlegających decyzjom władz faktycznie dochodzi do marnotrawienia potencjałów. Dotychczasowe doświadczenia z poszukiwania wspólnej odpowiedzi na wyzwanie metropolizacji nie są budujące.

Współpraca naszych miasta pozostaje fragmentaryczna i okazjonalna. Przełamanie tego impasu jest kluczowe dla osiągnięcia porozumienia na poziomie metropolii i stworzenia ram naszej stałej i efektywnej współpracy. Nic nie wskazuje na to by narzędzie dla pokonania tej przeszkody zostały nam narzucone przez władze wyższego szczebla. Wykorzystanie szansy metropolizacji pozostanie tylko w naszych rękach. Dlatego w najbliższych latach musi powstać oddolna propozycja ustroju naszej metropolii przedstawiona wspólnie przez miasta Gdańsk i Gdynia.

Jesteśmy przekonani, że powyższy tekst powinien się znaleźć również w dokumencie strategicznym uchwalonym przez Radę Miasta Gdyni. Liczymy, że takie wspólne nazwanie stojących przed nami wyzwań będzie istotnym krokiem ku pełnej współpracy.

Aktualizacja, godz. 9.10

- Dzisiaj mamy 50 sesję Rady Miasta, a więc jubileuszową. Proszę o ciszę i zajmowanie miejsc - rozpoczyna obrady Bogdan Oleszek, przewodniczący radnych.- W ostatniej chwili wpłynął projekt uchwały ws. ustawienia krzyża i kapliczki z okazji kanonizacji Jana Pawła II na Wzgórzu Pachołek w Oliwie - informuje. Decyzją radnych, druk wchodzi do porządku obrad.

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku podsumowuje ubiegły rok.

- W ubiegłym roku stopa bezrobocia w Gdańsku wyniosła 6, 6 proc. To dwukrotnie mniej, niż średnia w Polsce. 13, 9 tys. osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w Gdańsku. W większości miast Unii Metropolii Polskich nastąpił niewielki wzrost bezrobocia. Nieznacznie, ale jednak, mniej osób rejestruje się jako bezrobotni w Gdańsku - informuje Roland Budnik, dyrektor PUP.

***
W porządku obrad m.in. uchwała ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących strategii Gdańsk 2030, uchwała ws. planu zagospodarowania dla Wyspy Spichrzów, zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, podsumowanie ubiegłego roku przez Powiatowy Urząd Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto