Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzęcino. Odkryli tajniki tradycyjnych wypieków

red
Najmłodsi mieszkańcy Marzęcina oraz ich rodzice na specjalnych warsztatach kulinarnych nauczyli się robić tradycyjne bałabuchy.
Najmłodsi mieszkańcy Marzęcina oraz ich rodzice na specjalnych warsztatach kulinarnych nauczyli się robić tradycyjne bałabuchy. ZSP Marzęcino
Najmłodsi mieszkańcy Marzęcina oraz ich rodzice na specjalnych warsztatach kulinarnych nauczyli się robić tradycyjne bałabuchy.

Marzęcino. To kolejne zajęcia w jakich udział wzięli mali uczestnicy oraz ich opiekunowie. Kulinarne warsztaty realizowane są w ramach projektu „Cudze chwalicie - swego nie znacie” i odbywają się w Stowarzyszeniu Przyjaciół Marzęcina. Projekt realizowany jest przy współpracy członków stowarzyszenia, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Akumulatora Społecznego oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, którego operatorem regionalnym jest Fundacja Strefa Mocy.

- Panie Beata Gołębiowska i Elżbieta Jedynak przekazywały swoją wiedzę i umiejętności grupie dzieci i rodziców. Po krótkim wprowadzeniu na temat dawnych sposobów gotowania i pieczenia zaczęło się mieszanie, zagniatanie, formowanie i pieczenie - mówi ą członkowie grupy „Współpracujący Rodzice” z Marzęcina i okolic. - Efektem zajęć były bałabuchy marzęcińskie- jedna z trzech oficjalnych tradycyjnych potraw naszego regionu.

Przypomnijmy, bałabuchy marzęcińskie trafiły na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trzy lata temu. Na Żuławy receptura bałabuchów, nazywanych inaczej ukraińskim chlebem, przybyła wraz z falą osadnictwa ukraińskiego po II wojnie światowej. Początkowo bułki wypiekano tylko w rodzinach przesiedleńców. Obecnie są przygotowywane w niezmienionej formie przez wiele gospodyń, także z najmłodszego pokolenia.

Głównymi składnikami masy są mleko, rozrobione drożdże z cukrem i mąka, które jak wyrosną wyrabia się do porowatej konsystencji, a następnie odstawia w ciepłe miejsce, żeby ciasto wyrosło. Potem z ciasta formuje się duże bułki i piecze posmarowane masłem. Można podawać zarówno na słodko jak i wytrawnie.

- Smakowały zarówno z dżemem, jak jogurtem, czy serkiem - dodają członkowie grupy „Współpracujący Rodzice”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto