Minister edukacji zapowiada zmiany. W szkołach pojawi się sól i cukier

Nowa minister edukacji zapowiada kolejne zmiany w funkcjonowaniu stołówek i sklepików. Anna Zalewska zapowiedziała, że jedną z pierwszych jej decyzji będzie powrót dań z solą i cukrem.
 Janusz Wójtowicz/ archiwum PP

Walka z nadwagą wśród uczniów i złymi nawykami żywieniowymi była jednym z priorytetów MEN. Tyle tylko że pod rządami poprzedniej minister, Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Resort posiłkował się twardymi danymi. Jak wyliczyła Fundacja Banku Ochrony Środowiska, przeciętne dziecko przez tydzień zjada w spożywanych przez siebie produktach aż 10 łyżeczek soli. Takie spożycie jest za duże nawet dla dorosłego. Jednak niedawno wprowadzone przepisy doprowadzały do sytuacji, w których dzieci do dań ze stołówki dodawały przyprawy przyniesione z domu. Do tego, według nowej minister, stołówkowe jedzenie, które nie smakowało uczniom, często lądowało w śmietnikach. To szczególnie uderzało w dzieci z biedniejszych rodzin, dla których szkolny obiad jest głównym posiłkiem. Protestowali też właściciele szkolnych sklepików - wiele z nich zostało zlikwidowanych. - Na samych jabłkach i marchewkach nie zarobimy - mówili ci z Pomorza.

Zdrowa kanapka w szkole. Co jadły dzieci w Gdańsku?

- Najpierw należy dzieci nauczyć racjonalnego odżywiania, a dopiero potem wprowadzać zakazy - stwierdziła zaś minister Anna Zalewska w jednym z wywiadów. Jej stanowisko nie podoba się dietetykom.
- Jeśli cofniemy wprowadzone we wrześniu zmiany, to byłby to krok wstecz - ocenia Maria Fall- Ławryniuk, dietetyk. - Zrobiliśmy dużo w edukacji żywieniowej dzieci. Na początku faktycznie nie było łatwo, ale dzieci już dostosowały się do zmian.

Sanepid kontroluje szkoły. Czy zniknęło zdrowe żywienie?

Monika Jankowska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.11.2015, 19:10

Bo jak gotujesz bez smaku to im obojętne co wciągają.

22.11.2015, 08:06

Ale demagogia i przesada.Naginanie słów dla lepszego efektu.proszę przeczytać kartę nauczyciela dokładnie,jak ktoś zazdrości nauczycielom ich pracy i stresów to niech sam się uczy albo najlepiej zostanie nauczycielem.pozdrawiam .Ega

21.11.2015, 16:00

Dietetycy mówią że dzieci przyzwyczaiły się do jedzenia baz smaku ,chyba żartują.To dlaczego mają w śniadaniówkach biły chleb z nutellą ,batonik,napój w plastiku i na przerwach żują gumę.Widzę to na codzień.Głupota z tym zmuszaniem do surowych warzyw.Czas na zmiany z głową.

21.11.2015, 12:29

Teraz sąd nic nie uchyli, bo będzie słuszny i posłuszny. Pan prezydent tak nakazał.

21.11.2015, 12:26

Widać, że nauczycieli muszą przekwalifikować na ekspedientów. Nowość w UE. Zamaist uczyć, bedą ważyć i sprzedawać. A kiedy nauka? Po nastepnej reformie. Ale tej dokonają już panowie Macierewicz i Kamiński. Pozdrawiam kadrę pedagogiczną. lekko nie będzie, ale nowy zawód, jak znalazł.

21.11.2015, 11:30

Taa... Kraków wprowadził zakaz palenia węglem , a sąd to uchylił. Tyke w temacie, co mozna

21.11.2015, 09:03

riposta do riposty, jakiś resortowy z ciebie, też uważam, że jest za dużo powiatów a PISka POpłakuje nad rozlanym mlekiem przegraliście wybory i macie problem z demokracją tyPOwe dla czerwonych

20.11.2015, 17:43

Najlepiej podzielić Starogard na kilka drobnych powiatów.

20.11.2015, 17:37

Popieram. I Portret Prezydenta w każdej klasie i izba pamięci Lecha Kaczyńskiego w każdej szkole!

20.11.2015, 15:12

ja mam piec na gaz na mierzei. czy dostanę dotacje za ekologię?

20.11.2015, 15:10

Gdy opracowywano nowe podziały administracyjne Polski był projekt z 1994 roku docenta Jana Szczepkowskiego z UMK Toruń stworzenia ok 25 województw. Był on najgenialniejszy lecz wygrały Landy - ciekawe dlaczego? Elbląg był w pomorskim, dodatkowo koszalińskie, toruńskie, płockie, siedleckie, gorzowskie, zielonogórskie, kaliskie, radomskie, legnickie, częstochowskie. itd. Mapka w necie „25 województw”. „Podział administracyjny Polski na mezoregiony wojewódzkie (wariant podstawowy - na 25 województw) Wydanie: Toruń, Centrum Rozwoju Lokalnego i Regionalnego, 1994.

20.11.2015, 14:47

proponuję zmniejszenie ilości gmin w POwiatach i likwidację małych POwiatów, łączyć małe gminy, łączyć powiaty NIE dla biurokracji

20.11.2015, 12:35

Jest już ustawa dzięki której władze miasta mogą skutecznie ograniczyć to zjawisko w prosty sposób. Tam gdzie jest możliwość podłączenia się do gazu całkowity zakaz palenia węglem i innym świństwem, natomiast w miejscach gdzie gazu nie ma węglem i innym świństwem palimy tylko w godzinach od 22-5 i pozamiatane! Oczywiście należy przygotować pieniądze dla ludzi na wymianę pieców, ale z góry powiedzmy że nie fizyczne pieniądze tylko np miasto kupuje piec (bo jak dasz kasę to kociemniak przepije) itp itd. Tematu nie przeskoczymy! Im szybciej tym lepiej! Kraków wprowadził całkowity zakaz palenia. Można? Można. Tylko trzeba chcieć.
Niestety nasze "władze" (z bożej łaski) sa myśleniem w średniowieczu i jak dodasz jeszcze że budują za setki tysięcy złotych drogę w kierunku gabriela z PO to ręce opadają! Nowa droga przez pola i łąki przez mini lasek do 4 domów!!! W czasach gdy w Starogardzie jest ok 50 km dróg bez nawierzchni !!! Tego ta tzw "władza" z gdańskiej nie rozumie... To myślisz że zrozumie coś o wyższym stopniu myślenia? Nie sądzę! To lemingi w garniturkach z grube setki złotych z uśmiechami od ucha do ucha. Goowno ich obchodza nasze problemy albo jakaś tam czystość atmosfery? Że co to jest w ogóle....

20.11.2015, 12:35

Jest już ustawa dzięki której władze miasta mogą skutecznie ograniczyć to zjawisko w prosty sposób. Tam gdzie jest możliwość podłączenia się do gazu całkowity zakaz palenia węglem i innym świństwem, natomiast w miejscach gdzie gazu nie ma węglem i innym świństwem palimy tylko w godzinach od 22-5 i pozamiatane! Oczywiście należy przygotować pieniądze dla ludzi na wymianę pieców, ale z góry powiedzmy że nie fizyczne pieniądze tylko np miasto kupuje piec (bo jak dasz kasę to kociemniak przepije) itp itd. Tematu nie przeskoczymy! Im szybciej tym lepiej! Kraków wprowadził całkowity zakaz palenia. Można? Można. Tylko trzeba chcieć.
Niestety nasze "władze" (z bożej łaski) sa myśleniem w średniowieczu i jak dodasz jeszcze że budują za setki tysięcy złotych drogę w kierunku gabriela z PO to ręce opadają! Nowa droga przez pola i łąki przez mini lasek do 4 domów!!! W czasach gdy w Starogardzie jest ok 50 km dróg bez nawierzchni !!! Tego ta tzw "władza" z gdańskiej nie rozumie... To myślisz że zrozumie coś o wyższym stopniu myślenia? Nie sądzę! To lemingi w garniturkach z grube setki złotych z uśmiechami od ucha do ucha. Goowno ich obchodza nasze problemy albo jakaś tam czystość atmosfery? Że co to jest w ogóle....

20.11.2015, 11:41

Jak poważnym problemem na Pomorzu jest smog? Odpowiedź na to pytanie przynosi raport o stanie środowiska przygotowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Okazuje się, że w skali całego roku jest tylko jedno miasto przekraczające roczne normy stężenia pyłów zawieszonych - jest to oddalony od 50 km od Gdańska Starogard. A może budżet obywatelski przeznaczyć na stacje monitorujące stan powietrza w STAROGARDZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20.11.2015, 10:30

"zapowiada zmiany. W szkołach pojawi się sól i cukier" .... Ja oczekuję likwidacji ubeckich przywilejów dla nauczycieli.
Nie może być tak, że będzie dalej obowiązywać karta nauczyciela w dotychczasowej formie!!! Zero ubeckich przywilejów dla nauczycieli!!!

20.11.2015, 08:46

wijek aż się wije ze strachu przed PISem, co ma na sumieniu, że POdjada kaczkę PO gdańsku?

20.11.2015, 08:05

Codziennie kaczka na obiad! i "muzyka" na dudach

19.11.2015, 21:34

ORUNIAK to taki tyPOwy , czerwony burak , wolę kartofelki, dlatego wybrałem PIS

19.11.2015, 21:32

POsprzątać PO PO, mam ich serdecznie dość, wreszcie wraca normalnoćć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Brawo PIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

19.11.2015, 19:34

Czy ten burmistrz to z PiS-d? jezeli tak ,to rozumiem....oni chca teraz szybkiej kasy za wszelka cene...

19.11.2015, 19:00

Ciut wcześniej to PO-ska minister i nawet premiera zajmowały się tymi bzdetami tylko w przeciwnym kierunku, chociaż pewnie sól i cukier gościł na ich osobistych stołach...

19.11.2015, 15:07

W Rumi burmistrz Michał Pasieczny chce sprzedać nasze przedszkola pierwsze pod młot ma iść Przedszkole { Pod Topolą 2/ Przedszkole { Bajka / { Przedszkole Słoneczna Jedynka !!! sprzedać i wybudować 2 przedszkola kontenerowe . w grudniu uchwała o sprzedaży do czerwca wybudować przedszkola kontenerowe i przeprowadzić tam dzieci Niepełnosprawne dzieci mają iść do przedszkola Niepełnosprawnych a terapię ma prowadzić jakaś Fundacja tylko nie wiemy jaka może Burmistrz nam mieszkańcom to wyjaśni , i dla czego to ma kupić pan dr. G Sz.

19.11.2015, 14:17

To PiS-i minister zajmuje sie takimi bzdetami?-POzdrowienia dla "yntelegencji"

19.11.2015, 13:41

rodzice dzisiaj gonią, aby przeżyć, mało kto ma taką pracę, żeby miał czas dla swoich dzieci. Przeciętny Kowalski jest niewolnikiem, pracuje od rana do wieczora za pieniądze, które zazwyczaj starczają na opłaty i marne wyżywienie. Świat zmierza do depopulacji zniewolenia i inwigilacji.Rządy ogłupiają społeczeństwo wykorzystując do tego celu media. Zwykły człowiek zalatany tego nie spostrzega, żyje w Matrixie.