Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie. Pszczoły wracają do lasów - opowiada Dawid Krauze

Beata Gliwka
Dawid Krauze – leśniczy leśnictwa Głuszec
Dawid Krauze – leśniczy leśnictwa Głuszec arch. Nadleśnictwo Niedźwiady
Pożytek dla pszczół kojarzy nam się z kwiatami, a las na pierwszy rzut oka wydaje się dla nich mało przyjazny. Jest tu jednak wiele roślin miododajnych, a także mnóstwo mszyc i czerwi, które są dla pszczół źródłem spadzi. Właśnie relacje pszczół i lasu są przedmiotem badań prowadzonych na szeroką skalę w całym kraju przez Lasy Państwowe. Sam ze swoimi ulami biorę w nich udział - opowiada Dawid Krauze – leśniczy leśnictwa Głuszec w Nadleśnictwie Niedźwiady w Przechlewie.

Od wieków pszczoły budziły zainteresowanie i fascynację człowieka, nie tylko ze względu na niezwykle skomplikowaną organizację społeczną. W mitologii egipskiej pszczoły to łzy boga Ra. Koran też określa pszczoły jako owady święte. W Grecji uważano, że ekstrakt miodowy to środek na nieśmiertelność. Grecka królewna Melissa (co znaczy „pszczoła”) karmiła Zeusa miodem, za co czekała ją nagroda godna greckich bogów: została przemieniona w pszczołę. A Średniowieczni Chrześcijanie uważali żądło za słuszną karę.

Początkowo pszczoły hodowano w glinianych naczyniach, jak również w plecionych ze słomy głębokich koszach, ustawianych dnem do góry. Ponieważ w naturze pszczoły zakładają gniazdo w pniu drzewa, człowiek szybko nauczył się sztucznie przygotowywać takie miejsca. Jest to barć, czyli wydrążona w celach hodowli pszczół komora wewnątrz pnia drzewa. Bartnicy lokowali je przeważnie na dębach i sosnach, rzadziej bukach czy lipach, dodatkowo zabezpieczali je przed rabusiami – niedźwiedziami. Zatem las od dawien dawna był miejscem hodowli pszczół. Pożytek dla pszczół kojarzy nam się z kwiatami, a las na pierwszy rzut oka wydaje się dla nich mało przyjazny. Jest tu jednak wiele roślin miododajnych, a także mnóstwo mszyc i czerwi, które są dla pszczół źródłem spadzi. Właśnie relacje pszczół i lasu są przedmiotem badań prowadzonych na szeroką skalę w całym kraju przez Lasy Państwowe. Sam ze swoimi ulami biorę w nich udział. Na podstawie uzyskanych informacji opracowywane będą wnioski o przydatności terenów leśnych dla pszczół oraz zachowaniu ich w biocenozach leśnych oraz ochronie.

Obecnie hodowlę prowadzi się w różnego typu ulach, gdzie pszczela rodzina może liczyć nawet do 50 tysięcy owadów. W każdym z nich jest 1 królowa, około 2,5 tysiąca trutni, resztę stanowią robotnice. Tylko trutnie nie posiadają żądła, ich głównym celem jest unasiennienie królowej, po tym akcie są w ulu niepotrzebne. Najważniejsze funkcje spełniają robotnice. 1 kg robotnic to ok.10 tysięcy osobników. Po wylęgu karmią larwy, następnie budują plastry i sprzątają ul. Starsze pszczoły pracują jako zbieraczki, które w słoneczne dni poszukują nektaru w odległości kilku kilometrów od ula. Podczas złej pogody wszystkie pomagają w ulu. Dla kilograma miodu przebywają odległość równika i odwiedzają około czterech milionów kwiatów.

Wkład pszczół w życie na ziemi jest ogromny. Pszczoła jest „wytwórcą” wielu produktów: propolisu, mleczka, pierzgi, pyłku kwiatowego, wosku, oraz wspomnianego już miodu. Co ciekawe i jad pszczeli wykorzystywany jest w medycynie, przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Na bazie tychże komponentów wytwarza się najróżniejsze produkty o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie możemy też zapominać o ogromnej roli pszczół w zapylaniu roślin, które dzięki nim się rozmnażają, a nam przynoszą plony w postaci owoców. Dlatego bardzo niepokojące są informacje o wymieraniu pszczół na świecie i trzeba zrobić wszystko, aby temu zapobiec.

Na terenach leśnych dopuszczalne jest ustawianie uli oraz całych pasiek. Nie wymaga to żadnych opłat, a jedynie uzgodnienia lokalizacji pasieki w Nadleśnictwie. Cieszymy się, że pszczoły wracają do lasów i coraz więcej pszczelarzy chętnie korzysta z tak cennych pożytków w lesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto