Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmłodsza parafia w powiecie puckim
 - św. Faustyny Kowalskiej

Roman Kościelniak
Wierni najpierw postawili tu kaplicę
. Teraz trwa budowa "rybackiego" kościoła. Jedną z najmłodszych wspólnot religijnych w powiecie puckim jest parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej.

Wierni najpierw postawili tu kaplicę
. Teraz trwa budowa "rybackiego" kościoła.

Jedną z najmłodszych wspólnot religijnych w powiecie puckim jest parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej. Powstała ona zaledwie 9 lat temu. Budowę kaplicy rozpoczęto 2 kwietnia 2000 r., 30 kwietnia wyświęcił ją uroczyście ks. bp Zygmunt Pawłowicz. Parafia obejmuje część Pucka oraz wioski Połczyno, Celbowo, Brudzewo, Sławutowo i Sławutówko.

Początkowo parafia liczyła 382 wiernych, dziś ta liczba jest znacznie wyższa.
Od pierwszych dni istnienia parafii wierni czynili starania o budowę kościoła. Na ten cel przeznaczono co miesiąc jedną kolektę. Początkowo w ten sposób zbierano po 3 tys. 800. Teraz dochód z takiej niedzieli sięga nawet 7 tys. 500 zł. Dzięki olbrzymiej ofiarności wiernych budowa ruszyła w 2004. 
Obecnie widać już fragment murów. Parafianie doszukują się w nich nawiązania do odwróconej łodzi rybackiej. Takie skojarzenia nasuwają im się z racji okrągłych okien, które wyglądają niczym bulaje na statku. 
Świątynia będzie miała tylko trzy proste ściany, pozostałym zostanie nadany kształt łuku. Taki oryginalny projekt wybrano z sześciu propozycji, jakie zgłosili architekci.
Jak przyznaje proboszcz, ks. Piotr Pastewski, ten kształt kościoła przypadł i jemu do gustu. Dlatego decyzja biskupa Pawłowicza o budowie świątyni według tego projektu bardzo go ucieszyła. Jak przyznaje proboszcz, jego marzeniem jest odprawienie pierwszej mszy w nowej świątyni na piętnastolecie parafii. 
Mimo, że parafia ma krótką historię, to już szczyci się dwoma bardzo ważnymi wydarzeniami. 
Pierwszym były misje święte, które odbyły się tu w 2004. Były one połączone z peregrynacją słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego. 
Drugim ważnym wydarzeniem w życiu parafialnej wspólnoty stało się utworzenie kaplicy filialnej w Sławutowie. Powstała ona w miejscu starego domu mieszkalnego, który został rozebrany do fundamentów.

Rozmowa z proboszczem
Z ks. Piotrem Pastewskim rozmawia Roman Kościelniak.

Dlaczego w Pucku stworzono nową parafię?
- 
Przez wieki istniał tu tylko jeden kościół. Ponieważ liczba wiernych przekroczyła już 12 tysięcy, ks. Andrzej Wiecki, ówczesny proboszcz, uznał konieczność wyłączenia części miasta do nowej wspólnoty. W mniejszych parafiach praca z wiernymi jest łatwiejsza.

Czy parafianie włączają się w życie kościoła?
- 
Ludziom zależy, by nasz wspólnota żyła swoim rytmem. Podczas odwiedzin z troską mówią o tym, co ich zdaniem jest nam potrzebne. Często służą radą, pomagają przy organizacji różnych uroczystości.
Wierni potrafią też okazać wielkie serce...
Ostatnio, między innymi dzięki "Polsce Dziennikowi Bałtyckiemu", stała się głośna sprawa chorej Paulinki. Zaapelowałem o pomoc, wierni zebrali ponad 3 tys. zł. Zgodziłem się także zagrać w charytatywnym meczu piłki nożnej, podczas którego zbierano pieniądze na pomoc dla tej dziewczynki.

Porządek mszy świętych
W niedzielę: godz. 8, 10, 11.30 (msza święta dla dzieci), oraz godz. 16.
W kaplicy w Sławutowie msza niedzielna o godz. 11.30
.
W dni powszednie: godz. 8.30 i 18.
Msze w święta zniesione: godz. 8.30 i 18 oraz w Brudzewie o godz. 16, w Sławutowie o godz. 16.30, w Celbowie o godz. 17 i w Połczynie o godz. 17.

Duszpasterstwa parafialne
Na terenie żarnowieckiej parafii działa koło żywego różańca. Ponadto bardzo aktywny jest parafialny zespół Caritas, który często organizuje zbiórki pieniędzy dla potrzebujących. 
Przy kościele działa Rada Parafialna. W jej skład wchodzi po jednym lub dwóch reprezentantów każdej wioski, które obejmuje żarnowiecka parafia. Są to: Żarnowiec, Odargowo, Lubkowo, Sobieńczyce, Dębki i Nadole. 
Żarnowiecki kościół skupie także wiele młodzieży, która chętnie angażuje się w uroczystości liturgiczne. Niekiedy, przy szczególnej okazji, organizowany jest chór, który śpiewa podczas okolicznościowych nabożeństw.

Kto jest kim
Proboszcz: 
ksiądz Piotr Pastewski

Wikariusz: 
ksiądz Bartosz Nowak

Organista: 
Krzysztof Urmański

Wspólnota żyje swoim rytmem
W Świętej Faustynie działa rada parafialna składająca się z 14 członków.
Istnieje dziesięć wspólnot żywego różańca.
a Działa wspólnota młodzieżowa.
Przy parafii istnieje zespół muzyczny Soli Deo, który przede wszystkim ubogaca msze święte dla dzieci, występuje także w trakcie świąt.
Dwaj szafarze nadzwyczajni odwiedzają chorych z komunią.


4 tys. - tylu wiernych liczy pucka parafia pod wezwaniem Świętej Faustyny Kowalskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najmłodsza parafia w powiecie puckim
 - św. Faustyny Kowalskiej - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto