Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. #KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół nr 2

red
Nowy Dwór Gdański. W poniedziałek, 26 listopada już po raz drugi w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim został zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. W świetlicy szkolnej wolontariusze czekali na potencjalnych dawców komórek macierzystych.
Nowy Dwór Gdański. W poniedziałek, 26 listopada już po raz drugi w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim został zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. W świetlicy szkolnej wolontariusze czekali na potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
Nowy Dwór Gdański. W poniedziałek, 26 listopada już po raz drugi w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim został zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. W świetlicy szkolnej wolontariusze czekali na potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Uczniowie-wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim: Sandra Cybulska, Julia Góra, Maciej Podsiadły, Izabela Praczyk, Natalia Szuba oraz Daria Szulc wraz z koordynatorką – Ireną Mesinger, już po raz drugi organizują akcję rejestracyjną przy współpracy z Fundacją DKMS. Tegoroczna akcja organizowana była pod nazwą #KOMÓRKOMANIA.

Komórkomania to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na ratowanie czyjegoś życia za pomocą komórki. Nie tej, którą każdy z nas nosi w kieszeni, tylko tej ,która nosi się w swoim ciele. Podczas akcji zarejestrowało się 12 potencjalnych dawców szpiku.

- Zawsze starałam się angażować w pomoc innym. Ze względu na to, ze nie mam jeszcze 18 lat i sama nie mogę się zarejestrować, chcę pomóc chociaż w taki sposób, będąc wolontariuszem podczas akcji rejestracyjnej – mówi wolontariuszka, Daria Szulc.

W świetlicy szkolnej już od początku listopada trwała akcja informacyjno-edukacyjna dotycząca pozyskiwania potencjalnych dawców komórek macierzystych.

-To w trakcie tych zajęć uczniowie zgłosili chęć zostania wolontariuszem – mówi Irena Mesinger.
Rejestracja trwa około 15 minut. W tym czasie wolontariusze przeprowadzają z potencjalnym dawcą szczegółowy wywiad.

-Na początku witamy potencjalnego dawcę i upewniamy się, że jest świadomy swojej decyzji. Dawcą może zostać zdrowa osoba dorosła w wieku od 18 do 55 lat. Musi ważyć minimum 50 kg i nie może mieć dużej nadwagi. Nie jesteśmy lekarzami, ale na podstawie listy schorzeń przygotowanej przez lekarza hematologa jesteśmy w stanie ocenić, czy dana osoba może być dawcą - zaznacza wolontariusz - Maciej Podsiadły.
Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
-Aby zostać potencjalnym dawcą trzeba pobrać trzy wymazy z wewnętrznej strony policzka. Później pałeczki pakujemy do specjalnej koperty z indywidualnym kodem dawcy - mówi Maciej Podsiadły.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy potencjalni dawca otrzymają potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące..
-Warto wspomnieć, że istnieją dwie metody pobrania Pierwsza to pobranie z krwi obwodowej, które wykonuje się w 80% przypadków . Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - mówi wolontariusz Maciej Podsiadły.

O metodzie pobrania zawsze decyduje lekarz prowadzący pacjenta. Jest ona uzależniona od stanu zdrowia chorego oraz jego schorzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto