Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład pociągów PKM od niedzieli, 11.03.2018 r. Mieszkańcy Gdańska Osowej napisali petycję ws. porannego pociągu

Maciej Pietrzak
Od niedzieli, 11 marca 2018 r., będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy PKM. Według urzędników wreszcie rozkład będzie cykliczny i łatwy do zapamiętania. Mieszkańcy Gdańska Osowej krytykują nowe godziny kursowania składów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Wprowadzenie długo wyczekiwanego taktu i zwiększenie liczby połączeń na Kartuzy-Gdańsk Wrzeszcz i Gdynia Główna -Gdańsk Wrzeszcz (przez lotnisko) to dobre wiadomości dla pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Niektóre nowe rozwiązania w rozkładzie są jednak krytykowane, np. przez mieszkańców Osowej.

Na poniedziałkowej konferencji o szczegółach nowego rozkładu opowiadali przedstawiciele władz samorządu województwa oraz spółek PKM i SKM będącej przewoźnikiem na tej linii.

Czytaj także:

Podróżujący PKM od niedzieli przede wszystkim będą musieli się przyzwyczaić do tego, że szynobusy nie dojadą już do Gdańska Głównego. Wszystko przez trwający tam remont peronów dalekobieżnych, jaki prowadzi PKP PLK. Dwoma wyjątkami od tej reguły będą pociągi odjeżdżające z Kartuz o godzinie 6:36 rano i zupełnie nowy, wieczorny startujący o godz. 23:01. W zamian podróżujący zyskują coś na co czekali praktycznie od startu linii PKM, czyli takt kursowania szynobusów. Przykładowo składy z Wrzeszcza do Kartuz pojadą w 16. minucie danej godziny, a do Gdyni Głównej w 46. minucie. Z Gdyni do Wrzeszcza ruszać będą z kolei w 11 minucie danej godziny.

- Takt pozwoli nam wreszcie na optymalne połączenie pociągów PKM z komunikacją miejską na węzłach integracyjnych - podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

W sumie 12 dodatkowych kursów na wszystkich liniach.

W nowym rozkładzie między Wrzeszczem a Kartuzami pojawią się dodatkowe trzy pary pociągów, które ułatwią podróże w godzinach między 6 a 8 rano oraz wieczorem, po godzinie 19. Wiele problemów z dojazdem bądź powrotem z lotniska rozwiąże szczególnie wspomniany już nowy wieczorny pociąg z Kartuz, który w Rębiechowie jest o północy, a niecałe pół godziny później dojeżdża do Wrzeszcza. Pozwoli on łatwiej dotrzeć do domów chociażby pasażerom samolotów LOT-u z Warszawy i Lufthansy z Frankfurtu, które około północy lądują w Gdańsku.

Dwie pary dodatkowych pociągów pojawią się z kolei na „gdyńskim” odcinku PKM. Rozkład na dwóch nowych przystankach „Stadion” i „Karwiny” został zoptymalizowany pod kątem potrzeb osób dojeżdżających do pracy w okolicznych firmach. I tak np. w godzinach porannych PKM-ki na „Stadion” dojadą m.in. o 7:38 i 8:49, a po pracy wrócić będzie można nimi o godz. 15:15, 16:15 i 17:15.

Ostatnie połączenie z Gdyni do Wrzeszcza w nowym rozkładzie PKM zaplanowano na godz. 20:11 w przeciwnym kierunku z kolei na 22:46.

Jedna para pociągów pojawi się też na kościerskim odcinku linii PKM. Da ona dogodniejszy dojazd na godz. 8 uczniom kościerskich szkół pochodzących z okolicznych mniejszych miejscowości.

Kolejny raz pojawiły się też pytania o stan taboru PKM. Mrozy już nieco odpuściły, ale wciąż po serii ostatnich awarii do dyspozycji SKM na liniach PKM jest tylko 11 z 13 szynobusów (w tym jeden nie jest w pełni sprawny, ale kursuje). W razie kolejnych taborowych problemów władze przewoźnika i województwa rozważają wydzierżawienie brakujących pojazdów z innych źródeł.

Mieszkańcy Osowej: nie zabierajcie nam porannego pociągu!

Z nowego rozkładu wypadnie skład, który dotychczas odjeżdżał z tej dzielnicy do Wrzeszcza o godz. 7:10. Pod petycją w obronie tego kursu podpisało się ponad 300 osób. Pociąg ten służył głównie uczniom dojeżdżającym na godz. 8 do szkół.

Nasz Czytelnik przysłał list do redakcji w tej sprawie. Pisze w nim, m.in.:

Prosimy o poruszenie tematu likwidacji kluczowego połączenia PKM z Osowy do Wrzeszcza o godz. 7.10. Połączenie to usunięto z rozkładu, nie wprowadzając żadnej alternatywy dojazdu. Mieszkańcy Osowej licznie podpisali petycję przeciwko likwidacji połączenia, która od soboty 24 lutego do środy 28 lutego czyli w ciągu 5 dni uzyskała ponad 300 podpisów. Adres wydarzenia na Facebooku.

Petycja została odrzucona, w rozmowie usłyszeliśmy, że nie możliwości przywrócenia połączenia.
Z komentarzy dodanych do podpisów, wynikają alarmujące wnioski:
  1. Likwidacja połączenia utrudni dojazd do pracy i szkół wielu mieszkańcom Osowej – przykładowe wpisy:
    „Pracę zaczynam o godz. 8- jedyne sensowne połączenie dla pracujących we Wrzeszczu i Oliwie.”
    „Dojeżdżamy tą kolejką do pracy, a dzieci do szkoły!”
  2. Likwidacja połączenia znacząco zwiększy korki na ul. Spacerowej i Słowackiego - mieszkańcy będą zmuszeni przesiąść się do samochodów - przykładowe wpisy:
    „Dojeżdżam tym pociągiem codziennie do pracy do Wrzeszcza. Likwidacja tego połączenia sprawi, że zacznę ponownie jeździć do pracy samochodem!”
    „Uważam że niska częstotliwość kursowania i kursowanie kolejki nie w porę zniechęca mieszkańców do korzystania z kolei metropolitalnej która jest lekarstwem na korki.”
  3. Usunięcie kluczowego połączenia zmniejszy zaufanie do PKM, i wpłynie negatywnie na kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców – znaczący wpis:
    „Cała moja rodzina korzysta z tego połącznia. Dzieci do szkoły, a rodzice do pracy. Dlaczego zamiast zagęszczać połącznia likwiduje się je. Jak mamy uczyć swoje dzieci, żeby korzystały z PKM?”
  4. Obecność tego połączenia otworzyła dla Osowej dostęp do bogatej oferty szkół - we Wrzeszczu. Obecnie wiele rodzin stanie przed alternatywą zmiany szkoły lub kontynuowania nauki decydując się na uciążliwy dojazd.
  5. Decyzje osiedlenia się w Osowej są podejmowane w związku z istnieniem PKM. Likwidacja kluczowego połączenia jest niezwykle bolesna dla osób, które podjęły taką decyzję.
    „Przeprowadzam się właśnie na Osowa na ul. West właśnie dla bliskości pkm. Nasze dzieci będą z niej korzystać żeby jeździć do szkół. To najlepszy środek lokomocji (…) w Trójmieście!”
  6. Połączenie to reguluje tłok dla innych połączeń na dalszych stacjach między Osową a Wrzeszczem (z Kościerzyny lub z Kartuz).


Urząd Marszałkowski likwidując polaczenie nie przeprowadził konsultacji z zainteresowanymi, co widać wyraźnie w argumentach jakie można usłyszeć na rzecz usunięcia połącznia.
Oto garść informacji jak Urząd Marszałkowski uzasadnia likwidację połączenia:
  • Przygotowując rozkład jazdy uwzględniono dojazd do II LO, jedynej szkoły gdzie lekcje zaczynają się o 8:15. Pominięto inne liczne szkoły do których dojeżdżają dzieci i młodzież tym połączeniem PKM.
  • Założono także, że na kampus UG można się dostać z przystanku Strzyża w 5 minut, co jest absolutnie nierealistyczne (przypomnijmy, że na niektórych wydziałach UG zajęcia zaczynają się punktualnie o 8, nie o 8:15).
  • Podnoszono, że Osowa nie stanowi ważnego klienta PKM, gdyż mieszkańcy Osowej skarżą się, że stacja jest położona na uboczu i potrzebny jest dodatkowy przystanek na Kukawce. Jednak te dwie kwestie nie są ze sobą nic wspólnego. Drugi przystanek jest jak najbardziej pożądany. Jednak Osowa jest rozległą dzielnicą, i nawet ta jej część, z której dojazd jest relatywnie łatwy, wystarczy by PKM była niezwykle ważna dla tej dzielnicy.
  • Mówiono też, że do tego składu wsiadało w Osowej ok. 50 osób. Otóż, dopiero niedawno w Osowej dopasowano połączenia autobusowe do PKM. Świadomość jakie możliwości otwiera przed Osową PKM zaczęła ostatnio wzrastać, i stabilność rozkładu owocowałaby dalszym jej wzrostem. Likwidacja tego połączenia rujnuje zaufanie i zniechęca do korzystania z PKM. Jest też krzywdząca dla osób, które już z PKM korzystają.

Imię i nazwisko - do wiadomości redakcji.

- Przygotowując nowy rozkład uwzględniono tylko dojazd do II LO, jedynej szkoły gdzie lekcje zaczynają się o godzinie 8:15 - podkreślają protestujący.

Sytuację przedstawiliśmy urzędnikom i otrzymaliśmy odpowiedź:
- Przy wprowadzeniu taktu i wyłączeniu stacji Gdańsk Główny tak musiało się stać. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego problemu i będziemy szukać rozwiązania - tłumaczą władze województwa.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy rozkład pociągów PKM od niedzieli, 11.03.2018 r. Mieszkańcy Gdańska Osowej napisali petycję ws. porannego pociągu - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto