Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oby majówka była spokojna i bezpieczna – życzy Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji

Lucyna Puzdrowska
Rzecznik kartuskiej policji, Jarosława Krefta, przestrzega przed zagrożeniami związanymi z majówką.
Rzecznik kartuskiej policji, Jarosława Krefta, przestrzega przed zagrożeniami związanymi z majówką. Archiwum/kartuzy.naszemiasto.pl
Rozpoczyna się majówka. To czas wyjazdów za miasto, spotkań ze znajomymi przy grillu, udział w imprezach i festynach. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. Wychodząc im naprzeciw kartuska policja podejmuje różne działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku. To jednak nie wystarczy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć.

- Majówka to czas, który spędzamy w domu, albo ze znajomymi. Jeżeli opuszczamy mieszkanie, należy je właściwie zabezpieczyć – mówi Jarosława Krefta, rzecznik KPP Kartuzy. - Ponadto warto poprosić zaufanych sąsiadów, żeby zwrócili uwagę, czy ktoś obcy nie kręci się w pobliżu naszej posesji czy mieszkania.
Kolejne ostrzeżenie pojawia się nagminnie, a mimo to statystyki pokazują, że wciąż za mało, bo o tym, że nie wolno kierować samochodem po alkoholu każdy wie. Przydałoby się jeszcze tę wiedzę stosować. Podobnie jak zapinanie pasów bezpieczeństwa przed uruchomieniem silnika.
- Ważne też, aby podczas postoju nie zostawiać na siedzeniach bagażu, ani dokumentów. Lepiej zabrać je ze sobą, albo zamknąć w bagażniku – kontynuuje rzecznik prasowa policji. - Na drodze należy zachować rozwagę i kierować się zasadą ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu. To bardzo ważne, zważywszy w ilu wypadkach poszkodowanymi są osoby, które jechały zgodnie z przepisami. Lepiej mieć oczy szeroko otwarte i obserwować jak zachowują się inni kierowcy.
Ostrożności nigdy za wiele, również gdy podczas majówki podróżujemy pociągiem lub autobusem. Tu zagrożeniem są kieszonkowcy.
- Takie osoby stwarzają w środkach komunikacji tzw. sztuczny tłok, dlatego warto mieć baczenie na swoją torebkę, a portfel schować tak, żeby trudno było go wyciągnąć – przestrzega dalej rzeczniczka. - W pociągach lepiej unikać pustych przedziałów i nie bratać się z podróżnymi. Mam tu na myśli szczególnie wspólne picie alkoholu z obcą osobą. Będąc pod jego wpływem łatwiej stać się ofiarą przestępców.
Zagrożenia, nie tylko zresztą podczas majówki, dotyczą też pieszych.
- Piesi nagminnie, zamiast chodnikiem, poruszają się ścieżkami rowerowymi – uzupełnia Jarosława Krefta. - To również stwarza zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, bo można zostać staranowanym przez nadjeżdżającego wyznaczonym dla siebie pasem, rowerzystę. Podobnie rowerzyści, powinni unikać slalomu pomiędzy ludźmi idącymi chodnikiem. No i oczywiście rower to także pojazd i nie można kierować nim po spożyciu alkoholu.
Jak mówi rzeczniczka, te ostrzeżenia policja publikuje w mediach przed każdą dłuższą przerwą w pracy i nie jest to tylko majówka.
- Dla niektórych to już pewnie nudne, dla innych śmieszne, a jednak po każdym długim weekendzie czy przerwie świątecznej, statystyki policyjne wzbogacane są serią tragicznych zdarzeń. My możemy tylko przestrzegać, czy państwo skorzystacie z tych rad, to już zależy od was – dodaje Jarosława Krefta.
Jeśli zauważysz osoby zachowujące się dziwnie i podejrzanie, dzwoń na policję. Z telefonu stacjonarnego na numer 997, z komórki na 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto