Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkan Marcin nadciąga nad Polskę. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na Pomorzu

Maria Poznańska
Orkan Marcin nad Polską
Orkan Marcin nad Polską Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Orkan Marcin to po Ksawerym i Grzegorzu kolejny orkan, który nadciąga nad Polskę. Na Pomorzu zacznie silnie wiać już w piątek, 10.11.2017 roku. Największa wichura spodziewana jest w weekend (11 - 12.11.2017). Nad morzem ma wiać w sobotę i niedzielę nawet do 100 km/h.

Orkan Marcin w Polsce: Silny wiatr nawet do 100 km/h

Orkan Marcin zapowiadany jest na weekend 11 i 12 listopada. Silny i porywisty wiatr spodziewany jest we wszystkich województwach. Jego siła nie będzie tak duża, jak przy poprzednich orkanach: Grzegorzu i Ksawerym. Synoptycy z IMGW wydali już ostrzeżenie 1 stopnia dla całego kraju. Warto przypomnieć, że tak silny wiatr może zrywać dachy, zrywać linie wysokiego napięcia.

Orkan Marcin - prognoza pogody 11 i 12.11.2017

Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu. Może osiągać w porywach do 100 km/h. Towarzyszyć mu mogą także opady deszczu. Zapowiadany jest także spadek temperatur. W sobotę będzie ok. 8 stopni Celsjusza, a w niedzielę temperatura spadnie o trzy kreski. Na razie jednak nie prognozuje się ujemnych temperatur i opadów śniegu. Na przyjście zimy poczekamy jeszcze do końca miesiąca.

Czym jest orkan?

Orkany, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.

Orkan Marcin 11/12.11.2017 w Polsce

W sobotę orkan Marcin dotrze nad zachodnią Polskę. Najmocniej będzie wiało na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w niektórych obszarach Wielkopolski, tutaj prędkość wiatru może dochodzić do 110 km/h. W ciągu kolejnych godzin orkan będzie przesuwał się na północny wschód i jeszcze w sobotę dotrze na Pomorze. Na Bałtyku możliwe będą niezwykle groźne tzw. cofki.

W niedzielę przed południem orkan Marcin dotrze na Opolszczyznę, Górny Śląsk, Ziemię Łódzką i do Małopolski. Tutaj prędkość wiatru w porywach wyniesie 90-100 km na godzinę. Przesuwając się dalej na wschód orkan Marcin będzie tracił na sile. Jednak jego skutki odczujemy jeszcze w poniedziałek.

Orkan Marcin 11/12.11.2017 na Pomorzu

Dla Bałtyku Południowego i polskiej strefy brzegowej zostało wydane ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Synoptycy prognozują, że w ciągu najbliższych trzech dni będzie wiać bardzo silny południowo-zachodni oraz zachodni wiatr. Może osiągać prędkość około 70 km/h, a w regionach nadmorskich w porywach nawet do 85 km/h. Ma też padać deszcz.

W nocy z piątku na sobotę w powiatach nadmorskich IMGW prognozuje silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z zachodu. Od rana w sobotę wiać ma mocniej, nawet do 75 km/h nad morzem. Po południu silny wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, nad morzem od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu. W nocy dalszy wzrost prędkości wiatru. Prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, w strefie nadmorskiej od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu.

Siła wiatru ma się wzmagać w nocy z soboty na niedzielę. Wiać będzie aż do poniedziałku. Warto na bieżąco przeglądać prognozę i ostrzeżenia wydawane przez IMGW. Ostrzeżenia mogą być zmienione.

Mapa wiatru online - windy.com

Śledź na bieżąco siłę wiatru nad Pomorzem i Polską. Skorzystaj z interaktywnej mapy wiatru.

Tej jesieni pogoda nie oszczędza Polski i Pomorza. Borykaliśmy się już ze skutkami orkanów Ksawery i Grzegorz, które w wielu rejonach kraju powodowały duże zniszczenia, zerwane dachy, połamane drzewa, nieprzejezdne drogi czy zerwane linie energetyczne, co skutkowało brakiem prądu w wielu gospodarstwach domowych.

Jak się przygotować do wichury? Najlepiej usunąć z balkonów i parapetów wszelkie przedmioty, które mogą być przez wiatr porwane i zniszczone. Samochód lepiej zaparkować z dala od drzew. Warto też przygotować latarki, na wypadek zakłóceń w dostawie prądu.

Prognoza pogody na listopad 2017 roku. Prognoza 16-dniowa Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo

(źródło: TVN Meteo/ x-news)

Prognoza długoterminowa - opis prognozy pogody:
Strumień jesiennego ciepła będzie nadal czasami do nas docierać i z tego powodu nie musimy na razie obawiać się zimowej albo mroźnej pogody. Z kolei chłodniejsze powietrze, które płynie z północy, na razie będzie docierać głównie do krajów położonych na zachód od Polski.

W najbliższych dniach 16 stopni już się prawdopodobnie nie powtórzy, ale na 12, 13 możemy liczyć, zwłaszcza na południu kraju. Po 12 listopada temperatura trochę się obniży i będzie przeważnie od 5, 6 stopni na wschodzie do około 10 na południu Polski. Od 17 listopada nastąpi ciąg dalszy ochłodzenia i będzie na ogół poniżej 10 stopni, ale nadal w całym kraju powyżej zera.

Skutki Orkanu Ksawery na Pomorzu (2013)

Huraganowy wiatr i śnieg. Najbardziej widowiskowe ujęcia (2013)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto