Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przejdzie w najbliższą niedzielę ulicami Sztumu, od kościoła św. Anny do kościoła św. Andrzeja Boboli

Piotr Piesik
Orszak Trzech Króli rok temu wyruszył z kościoła św. Andrzeja Boboli
Orszak Trzech Króli rok temu wyruszył z kościoła św. Andrzeja Boboli Piotr Piesik
Orszak Trzech Króli przejdzie już w najbliższą niedzielę ulicami Sztumu, od kościoła św. Anny, do kościoła św. Andrzeja Boboli. To już utrwalona tradycja sztumska - w taki sposób orszak przechodzi przez miasto po raz piąty - by mieszkańcy i wierni pomaszerowali od jednego kościoła do drugiego, na zmianę.

6 stycznia 2019 roku, już po raz piąty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Sztumu - czytamy w informacji przekazanej nam przez organizatorów tego wydarzenia. - W tym roku pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, jest nawiązaniem do nauczania św. Jana Pawła II.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. Nie inaczej będzie podczas naszego orszaku gdzie przedstawimy kilka scen, jakie miały miejsce podczas narodzin Jezusa. To okazja do wspólnego świętowania całych rodzin, aby przyjść, pośpiewać kolędy. Do udziału w Orszaku są zaproszeni wszyscy.

Możemy być jak Trzej Mędrcy - ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.

W tym roku zaczynamy mszą św. w parafii św. Anny o godz. 12.30, by zaraz po niej wyruszyć barwnym korowodem z placu Wolności ulicami naszego miasta, do kościoła św. Andrzeja Boboli, gdzie czekać będzie na nas św. Rodzina.

Na zakończenie przewidziane jest wspólne kolędowanie i poczęstunek dla uczestników orszaku - dodają organizatorzy.

Warto uzupełnić tę informację zachętą do skorzystania z rozmaitych dodatkowych oznak uczestnictwa, jakie są szykowane, np. tekturowych koron królewskich. Zapewne jak co roku w orszaku będą uczestniczyć jeźdźcy, członkowie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, wielu stowarzyszeń oraz grup religijnych.

Święto Objawienia Pańskiego istotnie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół, zaczęto je obchodzić już od końca IV wieku.Główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu. Symbolem tego święta jest opis w Ewangelii św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W kościele katolickim święto obchodzone jest 6 stycznia. W tradycji polskiej Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.

Do listopada 1960 roku także w powojennej Polsce dzień tego święta był wolny od pracy. Sejm PRL zniósł to, lecz we wrześniu 2010 roku Sejm RP przywrócił tę zasadę przy okazji zmiany Kodeksu pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 r. i dzień 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Podobne przepisy obowiązują w wielu państwach europejskich, m.in. w Austrii, kilku landach niemieckich, Cyprze, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Grenlandii, Hiszpanii, Liechtensteinie, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Włoszech.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto