Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Galerii Palowa w Gdańsku połączone z nową wystawą czasową [zdjęcia, wideo]

Karol Merk
Otwarcie Galerii Palowa w Gdańsku połączone z nową wystawą czasową
Otwarcie Galerii Palowa w Gdańsku połączone z nową wystawą czasową Piotr Hukało
Otwarto odrestaurowaną Galerię Palową w budynku Ratusza Głównego Miasta Gdańska, w której jeszcze cztery lata temu mieściła się restauracja Palowa. Teraz pomieszczenie jest salą wystaw czasowych, a pierwszą wystawą jaką można oglądać są „Gdańskie Arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.

Pierwszą wystawą jaką można oglądać są „Gdańskie Arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”. Będzie je można zobaczyć od piątku (19.01.) do początku kwietnia br. Według organizatorów wystawa ma pokazać jak liczna i różnorodna była produkcja złotnicza w Gdańsku oraz jak daleki był jej zasięg terytorialny i krąg zleceniodawców, w jakich okolicznościach nabywano dzieła oraz jakie były ich dalsze losy.

- Gdańskie srebra znajdowały licznych amatorów i rozchodziły się szeroko po terenach dawnej Rzeczpospolitej oraz poza jej granicami. W XVII-XVIII w. tutejsze warsztaty rzemieślnicze zaopatrywały w luksusowe przedmioty nie tylko lokalnych patrycjuszy, ale też polską szlachtę i magnaterię, kościoły katolickie i protestanckie, klasztory, a także polski dwór królewski. Niemało sreber nabywali obcokrajowcy przebywający w Gdańsku. Wreszcie trafiały one do zagranicznych skarbców jako dary i prezenty dyplomatyczne - mówiła dr Anna Frąckowska, kurator wystawy.

- Jeżeli najważniejsi kolekcjonerzy starych sreber poczytują sobie za punkt honoru, aby tak jak królowa angielska mieć w swojej kolekcji dzieła gdańskie, to nie może ich brakować także tutaj, gdzie one powstawały - powiedział podczas otwarcia Galerii Palowej Dariusz Nowacki, Zamek Królewski na Wawelu.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski określił Galerię Palową jako serce dziedzictwa historycznego Gdańska.
- Jest to pomieszczenie stanowiące jedno z najstarszych urzędów miasta. Powstało ono pod koniec XIV wieku i działające do 1972 r. Pobierano tu opłaty palowe od statków wpływających i wypływających z portu gdańskiego - tłumaczył.

Oprócz tego wskazywał na udaną rewitalizację pomieszczenia. - Według nas udało się połączyć niełatwe do sprostowania wymogi konserwatorskie z funkcjami nowoczesnej galerii wystawienniczej - zapewniał.

- Gdańsk przeżywa swój bez wątpienia złoty okres historii najnowszej. Ilość dźwigów w horyzoncie naszego miasta, żurawi budowlanych to tylko jeden z symboli, czy świadectw tego przyśpieszonego rozwoju. Ale przy przyśpieszonym rozwoju nie możemy zapominać o trosce nad dziedzictwem przeszłości i chociaż mamy świadomość, że zawsze tych pieniędzy jest za mało i powinniśmy jeszcze więcej łożyć na konserwacje, ratowanie zabytków nieruchomych naszego miasta to cieszymy się z każdego osiągnięcia - powiedział podczas uroczystości otwarcia Galerii Palowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto