Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia św. Trójcy i Wszystkich Świętych w Goręczynie

Janina Stefanowska
Fot. Janina Stefanowska
Odpust Wszystkich Świętych w Goręczynie zachował dawny świąteczny wyraz - pod kościołem stragany z odpustowymi cukierkami, zabawkami i dewocjonaliami. A w kościele - pełne ławki i ks. Arkadiusz Okrój, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, głoszący homilię z wysoka - z perspektywy drewnianej zabytkowej ambony. Odrestaurowane ołtarze, pozłacane zdobniki, kadzidła i śpiewane Credo. Atmosfera pobożności, modlitwy.

Wielkie parafialne święto, któremu przewodniczył ks. prałat Franciszek Koska. Tak musiały niegdyś wyglądać nabożeństwa w świątyni, którą wznieśli kartuzi na miejscu wcześniejszych drewnianych kościołów.

Niewielkie Goręczyno należy do najstarszych miejscowości i parafii kaszubskich. Pierwsze wzmianki o wsi można znaleźć w dokumentach książąt pomorskich z 1241 r. W XV w. został przekazany kartuzom aż do czasu ich kasacji.
Parafia Goręczyno odnotowana została w 1291 r. Obejmowała liczne wioski obecnej parafii Kiełpina, Kartuz, części parafii stężyckiej, szymbarskiej i Brodnicy Górnej.

Po II wojnie światowej w Hopowie powstała najpierw filia a potem samodzielna parafia, kolejna odłączyła się w1983 r. i tak zrodziła się parafia w Somoninie. Dziś do macierzystej parafii w Goręczynie należą Rąty, Ramleje, Sławki, część Egiertowa i Starkowej Huty oraz Ostrzyce ze swym nowym kościołem pw. Matki Boskiej Fatimskiej, który obchodził w tym roku 25-lecie swego istnienia.

Istniejąca świątynia w Goręczynie jest trzecim kościołem w tym miejscu, po drewnianych świątyniach pw. św. Agaty i Wszystkich Świętych. Zbudowali ją kartuzi w 1639 r., a fakt ten upamiętnia tablica na zewnętrznej ścianie wschodniej kościoła. Kościół konsekrowano w 1772 r., rozbudowano o nawy boczne. Bogactwem kościoła są ołtarze barokowe z XVII i XVIII w., dzieła gdańskich mistrzów. Ołtarz główny poświęcony jest Wszystkim Świętym; widać ich zgromadzonych u stóp Najświętszej Maryi Panny.
Boczne ołtarze poświęcone są Trójcy świętej oraz Matce Bożej. Warto zajrzeć do nawy południowej, po stronie ołtarza Matki Boskiej, by podziwiać niewielki ołtarz św. Jana Nepomucena. Tylną ścianę po drugiej stronie kościoła zdobi obraz św. Michała.

Jest święto Wszystkich Świętych, więc nie odsłonięto figurki Matki Boskiej Goręczyńskiej, znajdującej się w głównym ołtarzu. Jednak każdej środy, podczas ślubów i świąt maryjnych Matka Boska patrzy na swój lud, klęczący i modlący się z ufnością o jej wstawiennictwo u Boga.

W ostatnich latach świątynia wypiękniała dzięki staraniom parafian i pozyskanym środkom unijnym. Inwestycje rozpoczęły się od wieży kościelnej, remontu dachu kościelnego, budowy domu przedpogrzebowego oraz pomalowania dachu na kościele Ostrzycach i tamtejszej plebanii. W ostatnich dwóch latach odnowione zostały cztery barokowe ołtarze i ambona. Do remontu pozostały cztery okna witrażowe. W tym roku uzupełniono ołtarz Najświętszego Sakramentu i odrestaurowane zostały trzy duże witraże nawy południowej.

3120 – tylu wiernych liczy parafia w Goręczynie. Wierni chętnie gromadzą się na nabożeństwach w różnych formach duszpasterstwa

Z ks. Hubertem Kitowskim proboszczem parafii św. Trójcy i Wszystkich Świętych w Goręczynie rozmawia Janina Stefanowska

Od osiemnastu lat jest Ksiądz proboszczem w Goręczynie.
Moja droga kapłańska wiodła od święceń w 1978 r., przez dwuletni wikariat w parafii Osie, pięć lat posługi duszpasterskiej w Gdyni Orłowie i pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tam przez sześć lat sprawowałem funkcję ojca duchownego roczników filozoficznych, czyli pierwszych dwóch lat studiów teologicznych.

Obecnie zaś pełni ksiądz zaszczytną rolę ojca duchowego kapłanów dekanatu kartuskiego i opiekuna zabytkowej świątyni.
Gdy przejmowałem parafię, zostałem zobowiązany do zadbania o pozostawiony przez poprzedników majątek. Nie jest tego mało, bo prócz zabytkowej świątyni jest kościół w Ostrzycach, dwie plebanie oraz organistówka i zabudowania gospodarcze. A one także wymagają uwagi i troski. Cieszę się, że tylu ludzi angażuje się w prace konserwatorskie. Natomiast jako ojciec duchowy kapłan naszego dekanatu dbam o comiesięczne nabożeństwa dla kapłanów, które odbywają się przy okazji spotkań dekalnalnych.

W obejściu kościoła, na podwórku plebanii czuje się rękę gospodarza.
Z domu rodzinnego wyniosłem zamiłowanie do ładu, a utrwaliła je we mnie szkoła. Dużo dało Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Obecnie jako kapłan codziennie przewodniczę Liturgii kościoła, która jest bardzo uporządkowaną formą kontaktowania się ze Stwórcą. Będąc proboszczem w Goręczynie jestem też po trosze architektem i ogrodnikiem, bo akurat takie zadania są przede mną.

W specjalny sposób pamięta Ksiądz o nauczycielach, myśliwych, członkach Żywego Różańca.

Każda z tych grup ma swoją specjalną mszę św. Strażacy; 4 maja, przy okazji święta św. Floriana. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapraszamy na mszę św. nauczycieli zatrudnionych w Zespole Szkół w Goręczynie oraz emerytów. 7 października, w święto Matki Boskiej Różańcowej swoją mszę św. i spotkanie mają członkowie róż różańcowych. 3 listopada gościmy w kościele myśliwych z Koła Łowieckiego Łabędź. Raz na kwartał odprawiam mszę św. z liturgią słowa w języku kaszubskim; ich termin ustalany jest z oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie.

Jakie są dalsze plany proboszcza z Goręczyna?
Dalej codzienną służbą kapłańską budować wspólnotę Kościoła Słowem Boży, sakramentami i w miarę możliwości odnawiać i zachowywać tę materialną część parafii Goręczyno. Chcę przy kościele położyć granitową kostkę. Ale zanim do tych prac przystąpimy, konieczne jest wykonanie robót ziemnych z zabezpieczeniem fundamentów kościoła, odprowadzeniem wód opadowych. Korzystając z okazji pragnę wszystkim powiedzieć za wszelkie dobro serdeczne Bóg zapłać.

Wspólnota parafialna:
Proboszcz: ks. Kanonik Hubert Kitowski
Rezydent: ks. Kanonik Edmund Kosznik

Niedzielne msze św.
Goręczyno: godz. 7, 9.30 (suma, a przed nią Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP), 11 (przede mszą Koronka do Bożego Miłosierdzia)
Ostrzyce: godz. 9 i 16 (17 latem)
Nabożeństwa stałe:
Goręczyno
różaniec przed codzienną mszą św.
Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - w każdą środę
Adoracja po mszy św. wieczornej - pierwsza sobota miesiąca
Ostrzyce
Nabożeństwo fatimskie z procesją - od maja do października, 13 dnia każdego miesiąca. Rano msza św. dla chorych i starszych, różaniec. O godz. 20 różaniec, droga krzyżowa i msza św. z procesją maryjną wokół kościoła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto