Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Nowa karta Muzeum Diecezjalnego

Krystyna Paszkowska
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie ma przebogatą, wręcz unikatową kolekcję. Powstało w 1928 roku. Swoje zbiory zawdzięcza pasji zbieraczej ks. bp. Stanisława W. Okoniewskiego oraz ks. infułata Antoniego Liedtkego.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie ma przebogatą, wręcz unikatową kolekcję. Powstało w 1928 roku. Swoje zbiory zawdzięcza pasji zbieraczej ks. bp. Stanisława W. Okoniewskiego oraz ks. infułata Antoniego Liedtkego. Na kartach jej dziejów pojawia się kolejna ważna data. 21 lutego o godz. 16.30 podpisana została umowa partnerska między Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie a Muzeum Narodowym w Gdańsku.

- Ze względu na fakt, że Kociewie nie ma wielkich aglomeracji, rola Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie jest ogromnie istotna - mówi ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik Biskupa Pelplińskiego. - To muzeum zajmuje ważne miejsce w przestrzeni kulturalnej. Stałe ekspozycje prezentują dorobek kulturalny, pocysterski, twórczość artystyczną, sakralną. Przecież to właśnie w tej placówce młodzież zdobywa cenne informacje o regionie. Teraz, po renowacji, w muzeum otwiera się nowa karta. Turyści i mieszkańcy będą mieli odtąd do dyspozycji większą ofertę. Mówiąc o muzeum w Pelplinie trudno nie wspomnieć o jego najcenniejszym eksponacie - Biblii Gutenberga.

Zapytany o umowę zawartą przez Muzeum Diecezjalne w Pelplinie i Muzeum Narodowe w Gdańsku, ksiądz Smagliński stwierdził, że zapewnia ona lepszą wymianę informacji pomiędzy tymi placówkami. - Ta współpraca ma wesprzeć oba muzea - mówi rzecznik Biskupa Pelplińskiego. - Kampania reklamowa odbywać się będzie pod hasłem: "Pelplin plus dla kultury, plus dla Pomorza, plus dla Polski".

Zbiory muzeum prezentują średniowieczną i nowożytną sztukę sakralną: malarstwo, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, czyli złotnictwo warsztatów gdańskich, toruńskich i norymberskich, naczynia liturgiczne, monstrancje i relikwiarze, tkaniny datowane na okres od około 1560 r. do 1800 r., a także rękopisy i starodruki.
Do najcenniejszych eksponatów należy wydana jedynie w 180 egzemplarzach w połowie XV stulecia Biblia Gutenberga, pochodząca z klasztoru Franciszkanów w Lubawie. Do czasów nam współczesnych zachowało się jedynie 47 egzemplarzy Biblii. Można też zobaczyć tu księgi pisane ręcznie na pergaminie, ozdobione wspaniałymi inicjałami. Na parterze muzeum znajduje się skarbiec, w którym mieszczą się zabytki rzemiosła artystycznego.
W galerii sztuki średniowiecznej mieszczą się najwybitniejsze dzieła malarstwa i rzeźby Europy środkowej, jakie powstały na Pomorzu. Wystawione zostały również tkaniny i ornaty pochodzące z początku XVI wieku.

  • Zwiedzanie

    Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 11-16, w niedziele w godz. 10-17. W poniedziałki i święta placówka jest zamknięta.
    Adres: Muzeum Diecezjalne, ul. Dominika 11, 83-130 Pelplin, tel. 0-58 536 12 21, 536 12 22, fax 0-58 536 16 99, www.muzeum.diecezja.org.
    Obowiązują bilety wstępu - 6 zł normalny, 3 zł ulgowy.




  • od 7 lat
    Wideo

    echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto