Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2016. To ma być najpiękniejsza noc "spadających gwiazd". Jak je obserwować?

aip
pixabay.com
W czasie dzisiejszej nocy tj. z 11 na 12 sierpnia ma spaść z nieba najwięcej gwiazd od wielu lat. Trzeba więc liczyć na choćby chwilowe rozchmurzenie i obserwować niebo.

Wprawdzie spadające z kierunku gwiazdozbioru Perseusza meteory można oglądać od drugiej połowy lipca, ale ich tzw. maksimum przewidziane jest na noc z 11 na 12 sierpnia. - Co więcej, jest szansa, że maksimum to zostanie powtórzone w nocy z 12 na 13 sierpnia - mówi dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. NASA podaje, że w tym roku będzie można zobaczyć nawet dwa razy więcej perseidów niż w poprzednich latach.

Gdańsk. Zapraszamy na kolejny dzień obserwacji Perseidów i pokazy. Warto wziąć ze sobą ulotkę. Do tego zachęcamy by ciepło się ubrać oraz wziąć repelent na komary, które niestety atakują po zmierzchu. Na pewno przyda się też karimata lub rozkładane krzesełko do siedzenia i coś do pisania - podaje Centrum Hewelianum w Gdańsku."Nocne podglądanie Wszechświata" zaczyna się codziennie do 14 sierpnia od 21:00 i trwa do północy.

.

Jednak Gawroński podchodzi z rezerwą do tych zapowiedzi: - Podobnie miało być w 2015 roku, zapowiadano, że w ciągu godziny będzie można zobaczyć około 200 spadających gwiazd. Rzeczywistość nie była aż tak doskonała. Z gwiazdami, szczególnie tymi spadającymi tak to już jest, że trudno przewidzieć je ze stuprocentową precyzją - uśmiecha się.

Astronom jednak gorąco poleca obserwację perseidów: - Bo są one bardzo jasnymi obiektami, nie musimy więc wyjeżdżać z miasta w tereny zaciemnione, aby dostrzec je na niebie - mówi. - Ja sam będę je obserwować z balkonu swego bloku na osiedlu. Oczywiście im dalej będziemy od oświetlonych miejsc (np. lamp ulicznych), tym lepiej.

Na niebie pozbawionym łuny świetlnej deszcz meteorów będzie szczególnie wyraźny.
- Perseidy będziemy widzieć gołym okiem. Trzeba sobie wyznaczyć na niebie wirtualny pas pomiędzy północnym zachodem a południowym wschodem, usiąść lub położyć się w leżaku i patrzeć w ten obszar. Wkrótce zobaczymy "spadające gwiazdy", o ile nie będzie zachmurzenia - mówi dr Gawroński. Oczywiście nie zaszkodzi wypowiedzieć w myślach życzenia, ponoć spadająca gwiazda je spełni. Perseidy to najbardziej znany z rojów meteorów w ciągu całego roku. Będzie aktywny do trzeciego tygodnia sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto