Pomorze pod śniegiem. Trudna sytuacja na drogach - zdjęcia naszych Czytelników

Śnieg i mróz sparaliżowały komunikację w niektórych regionach Polski i Europy. Weekendowy atak zimy zakłócił transport nie tylko na lądzie, trzeba było odwołać wiele lotów. Najgorzej było w Europie Zachodniej, a w Polsce - na południu kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek zima zaatakowała Trójmiasto.

Kłopoty weekendowe z zimą zaczęły się na południu regionu, gdzie padało już w sobotę i niedzielę.W efekcie np. na drodze krajowej nr 55, między Sztumem i Kwidzynem. W zaspach utknęły dwie ciężarówki, tak pechowo, że zastawiły szosę. Samochodom wyznaczono objazd.

W zaspie śnieżnej w Chwarzenku gm. Stara Kiszewa utknęła też z innymi pojazdami, karetka pogotowia, (ratownicy medyczni przewozili dziecko do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie). Na miejsce przybyły dwa zastępy strażaków. Najpierw łopatami odśnieżyli teren, potem jeden wóz strażacki holował karetkę, a drugi jechał wcześniej, aby nieco przetrzeć szlaki. Uwalnianie pojazdu trwało niemal trzy godziny. Na szczęście, jak się dowiedzieliśmy w kościerskim szpitalu, akcja ta nie wpłynęła negatywnie na stan zdrowia dziecka.

Ponadto dwie osoby zostały ranne w zderzeniu dwóch volkswagenów w Kaliszu koło Dziemian. Kierująca jednym z aut wjechała w zaspę i straciła panowanie nad pojazdem, a następnie uderzyła w samochód jadący z przeciwka. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Bez większych utrudnień przebiegał natomiast ruch na autostradzie A1. Doszło na niej do dwóch drobnych kolizji. - W obu przypadkach zniszczone zostały jedynie barierki - mówi Ewa Łydkowska, rzecznik Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1. - Do pierwszej kolizji doszło w sobotę, w rejonie Swarożyna, gm. Tczew. Kierowca nie dostosował prędkości do warunków jazdy. Druga zdarzyła się w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Pelplina. Tam rozszczelnił się zbiornik paliwa i trzeba było je przetankować. Kierowca ciężarówki trafił do policyjnej izby zatrzymań - był pod wpływem alkoholu.

Jednostki Intertollu, firmy zajmującej się utrzymaniem autostrady, posypywały nawierzchnię solą oraz chlorkiem, aby padający śnieg szybciej się rozpuszczał.

Nad samym Bałtykiem opadów było mniej, ale we znaki dawał się silny wiatr. Jego prędkość dochodziła nawet do 90 kilometrów na godzinę. Mocne podmuchy tworzyły zaspy na torach, dlatego PKP musiały odśnieżać między innymi trasy Hel - Władysławowo i Świnoujście - Kamień Pomorski.
Niestety, prognozy na najbliższe dni nie są zbyt pocieszające. Rozmieszczenie i natężenie opadów będzie podobne jak podczas weekendu. Najobficiej śniegiem poprószy na południu województwa pomorskiego - zapowiada Sławomira Guzek, dyżurny synoptyk Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. I nieprędko te śnieżyce w Pomorskiem się skończą. Zimowa aura potrwa jeszcze co najmniej tydzień. Musimy się liczyć z tym, że drogi będą śliskie i poprzegradzane zaspami.

Natomiast na terenie Polski, najtrudniej było na trasie kolejowej między Krakowem i Warszawą. Tiry zaś stały w korkach nawet na autostradach, co sprawiło, że towary do portów też nie docierały o spodziewanej porze. W innych krajach było jeszcze gorzej. Zima straszy m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, gdzie sparaliżowany jest transport i samochodowy, i kolejowy, i lotniczy, a miasta zasypał wielki śnieg. Opóźnione były przyloty do Gdańska, m.in. z Londynu, Oslo, Monachium, Frankfurtu.

**

Tak wyglądał niedzielny poranek na pomorskich drogach:**

Kierowcy muszą szczególnie uważać na drogach krajowych numer 22 i 25. Miejscami leży tam śnieg, którego nie udało się usunąć pługom.
Lepsza sytuacja panuje na innych drogach krajowych w województwie pomorskim - na trójmiejskiej obwodnicy, jedynce, szóstce i siódemce. Trasy są czarne i mokre, jednak miejscami leży tam błoto pośniegowe. Trudne warunki jazdy są także w rejonie Kościerzyny.

Na trasy 239, 243, 244 w okolicach Świecia oraz 200 i 248 w okolicach Torunia wyjechały po raz pierwszy pługi wirnikowe - to najcięższy sprzęt do usuwania śniegu z jezdni. Zwykłe pługi nie dają już bowiem rady. Tam możliwy jest przejazd tylko jednym pasem ruchu. Miejscami na jezdni są metrowe języki śnieżne, które uniemożliwiają przejazd.

W miejscowości Byszewo na trasie 243 utknęła ładowarka do usuwania śniegu. Służby drogowe skierowały na miejsce ciężki sprzęt.

Przejezdna jest trasa 240 relacji Tuchola-Świecie, ale warunki są bardzo trudne. Kto nie musi, lepiej niech nie wybiera się w podróż samochodem.

Spore problemy też w okolicach Torunia na drogach wojewódzkich 200 i 248 - tam też poruszać się można tylko jednym pasem jezdni.

Synoptycy ostrzegają, że na chodnikach może być 10 centymetrów śniegu, a na południu i wschodzie województwa pomorskiego - nawet do 20 centymetrów. Wiatr jest silny - powoduje zamiecie i zawieje śnieżne. W ciągu dnia możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź.

Zobacz, jak zima zaatakowała region

Kazimierz Netka, IAR

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.02.2010, 12:31

snieg -sniegiem,ale kanarow biletow pan Latocha ma do kitu,zwlaszcza dziewczyne w dlugich ciemnych wlosach prawdopodobnie ma na imie Malwina.Jest opryskliwa i niesympatyczna dla ludzi,uwaza sie jakby byla wlascicielka autobusow.od wielu ludzi slyszalem zle opinie o niej.to skandal ,aby taka dziewczyna psula reputacje przewoznika Latocha -SKANDAL.

01.02.2010, 07:29

Na Przymorzu wcele nie ruszone ulice Malborska,Pucka itp. Tylko własciciele domków się starają Spóldzielnia Kolejarz nie za bardzo. A powinni wziąśc przykład z sąsiadów Spółdzielni Przymorze. Przy ulicy Piastowskiej wszyskie osiedlowe uliczki są przejezdne

15.01.2010, 15:15

Gmina Smętowo,tu nikt nie narzeka na śnieg,Drogi przejezdne,przy posesjach sami odśnierzamy,nasza Wójt Gminy dba o wszystko,Sołtysi też się starają,mamy kobiety na stanowiskach i one wiedza jak o wszystko zadbać każda ma praktykę w domu jak zarzadzać,więc głosujmy na kobiety wtedy wszystko będzie dobrze zarządzone.Zamiast narzekać w wyborach głosujcie dobrze.

12.01.2010, 12:49

masz rację!!!!
A w Starogardzie może jeszcze z dwóch prezydentów przydałoby się :)
Bo ta obecna wspaniała trójca nie ogarnia tematu zarządzania miastem!!!!!

12.01.2010, 12:20

PRZYSZŁO PARĘ DNI ŚNIEGU I MROZU, WIELKIE LAMENTY I NARZEKANIA, BO DROGA NIE JEST CZARNA, BO TO BO TAMTO, BO MRÓZ. WIELKIE ZDZIWIENIE ŻE O TEJ PORZE ROKU JEST SNIEG I MRÓŻ.ŚMIESZĄ MNIE TAKIE KOMENTARZE, ZIMY MAMY PARĘ DNI W ROKU A LAMENTUJEMY JAK BY BYŁA U NAS 5 MIESIĘCY !!! LUDZIE DAJCIE NA LUZ, IDĄ FERIE - DZIECIAKI MAJĄ UCIECHĘ, PARĘ DNI SZCZĘŚCIA I ZABAWY NA DWORZE. JA Z DZIECIŃSTWA PAMIETAM SNIEG PO PACHY I MRÓZ TAKI ŻE ZAJĘCIA W SZKOŁACH ODWOŁYWANO A CZARNA DROGA TO BYŁA W KWIETNIU. DOJEŻDZAM DO PRACY CODZIENNIE I NIE PŁACZĘ ŻE WOLNIEJ, ŻE DŁUZEJ, JAK KTOŚ CHCE MIEĆ CZARNE DROGI TO NIECH ZAMIESZKA W AFRYCE I PO PROBLEMIE, A PROPOS DROGOWCÓW - JAK MAJA ODŚNIEŻYC NARAZ WSZYSTKIE DROGI - NIE DA SIE, ALE WARTO NA NICH POPSIOCZYĆ BO JEST NA KOGO, BYLE NIE NA SIEBIE, SAMI CHODNIKA PRZED DOMEM NIE ODŚNIERZĄ.

11.01.2010, 14:56

Za komuny to przynajmniej był porządek z odśnieżaniem. Po sypnięciu z nieba dzielnicowi już od rana biegali po swoich rejonach i sprawdzali czy śnieg jest odgarnięty. Jeśli nie był to były mandaty dla prywatnych właścicieli domów oraz dozorców lub ich kierowników z ADM-ów. Były też czyny społeczne odśnieżania. Przedsiębiorstwa państwowe musiału uprzątnąć śnieg z chodników pod swoimi płotami. W walce, że śniegiem wykazywali się swoimi umiejętnościami żołnierze. Teraz jakoś trudniej prezydentowi Adamowiczowi to wychodzi.Po prostu nie radzi sobie. Co dzienne odśnieżanie to wielki koszt bo firmy tym się zajmujące koszą niemiłosierną kasę bo wiadomo paliwo kosztuje. Miasto obecnie posiada wiele większe wyzwanie finansowe niż odśnieżanie. Więc najlepiej poczekać gdyż za kilka godzin przestanie sypać.Ktoś tu dobrze napisał, że przy drogach stały płoty przeciwśniegowe. To było dosyć dobre zabezpieczenie. Teraz tego się nie robi.W sobotę ul.Nowatorów w okolicy lotniska w zaspach.Uważam, że to przez lotnisko więc mogli jeden spychacz wysłać i tak jak na pasie startowym zaspy uprzątnąć.Żaden problem, port lotniczy dużo by na tym nie stracił. Jeszcze trochę posypie i będzie stan klęski żywiołowej.

11.01.2010, 14:29

Przymorze ul.Arkonska wszystkie chodniki kolo domkow oczyszczone tylko przy szkole 46 brak wykonawcy.Moze p.Dyrektor sam pokaze uczniom jak to powinno wygladac?

11.01.2010, 10:43

W tym kraju nic nie dzaiła, nic oprócz wojny w afganie! Najbardziej jednak śmieszy fakt uspokajania polaków w komunistycznym TVN. Komuchy mówią :"w Polsce źle, ale na zachodzie to mają gorzej..." Smutne, jak łatwo odwrócić opinie publicznej od krajowego bałaganu! Ja i moi sąsiedzi wczoraj przepięknie odśnieżyliśmy nasze posesje, dało się!!! Ja mam 40m drogi, dało się!! Miasto Starogard ma pewnie z 50 tysięcy ludzi, sprzęt trzech prezydentów, starostę i nie dało się!! Nie ma szansy! Ludzie pamiętajcie idą wybory nie głosujcie już na tych leniwych panów. Dziennikarze zapytajcie ich dlaczego co roku jest tak samo??

11.01.2010, 10:33

Sroga zima???? Sroga zima to była w sylwestra 1979 roku!!! Masz teraz 3 dni zimy i o czym tu pisać?

11.01.2010, 10:32

Znowu drogowcy, energetycy, kolejarze, cykliści, Żydzi, SB, KGB itp. Warto się jednak malkontenci przyzwyczaić, że zima jest normą, a nie ocieplenie. Po drugie warto przypomnieć sobie starszym (rycerze ostatniej godziny, funkcjonariusze IPN, Solidarnościowcy, nowa wierna młodzież niech zatka sobie uszy), że w niesłusznym PRL-u ustawiano w zimie na odsłoniętych terenach wzdłuż dróg i torów kolejowych przenośne płoty drewniane, które świetnie chroniły przed zasypywaniem dróg i torów przez śnieg w razie zamieci. Ośmielam się dodać, że też w tym niesłusznym PRL-u w razie konieczności także firmy musiały użyczać swoich ludzi i sprzętu do walki z żywiołem, w tym i ze śniegiem. Jednak nadszedł okres prywaty i nikt już nic nie musi. Natomiast może narzekać. Szkoda. Przypomnieć warto na koniec, że żaden kraj nie jest w stanie walczyć z żywiołem. Wystarczy zauważyć co dzieje się w Europie. Warto myśleć. Faktem jest, że to najtrudniejsza część zadania.

11.01.2010, 10:32

Śmieszny artykuł, śmiesznego pisarczyka! Jak jest na ulicach i chodnikach każdy widzi! Dno, dno i metr mułu! Komuś się chyba w głowie pomyliło! Nie wiem co za ludzie rządzą w tym kraju ale jedno jest pewne najlepiej co robią to biorą kasę i oddychają! Reszta nie działa! Chciałbym aby ktoś z tych za dużo zarabiających figurantów zabrał głos i odpowiedział mi na pytanie dlaczego co roku jak spadnie trochę śniegu nikt tego na czas nie uprzątnie? Za co ludzie biorą kasę. Ja rozumioem że jak pada to nie da sie odśnieżyć bo zasypuje. Wczorja cały dzień w Starogardzie nie padało i też nikt nie odśnieżał !!!!! Wstyd że tacy ludzie nami rządzą!

11.01.2010, 10:28

W Sobowidzu znalezione przy drodze martwego mężczyznę. To kolejny przypadek srogiej zimy.

11.01.2010, 10:26

Niestety, szlag człowieka trafia jak widzi niekompetencję 3 prezydentów w Starogardzie! Wczoraj 10 stycznia, gdzie są ludzie do odśnieżania ulic i chodników. Co Wy sobie panowie jaja robicie z mieszkańców? Gdzie są słuzby? Ja rozumiem że były igrzyska ze światełkiem do nieba ale za coś bierzecie kase lenie śmierdzące więc pytam dlaczego wczoeraj nikt nie odśnieżał ulic i chodników w starogardzie?

11.01.2010, 00:44

jest odwrotnie! wszystkie chlorki to sole, ale nie wszystkie sole to chlorki ;). natomiast tutaj pewnie autor miał na myśli "solą i chlorkiem wapnia".

10.01.2010, 18:28

śmieszy mnie, że w styczniu co niektórzy są zdziwieni że jest zima (raptem w powiecie tczewskim 10 cm śniegu). zamówiony autobus na przewóz grupy osób z Tczewa do Nowej Cerkwi na Zuławach nie został podstawiony, bo jak stwierdził p. Tomasz Latocha, nie bedzie zimą wypuszczał autobusów z bazy. Czysta kpina. Grupa osób pojechała swoimi samochodami osobowymi (30 osób) i dojechała bez problemów. Drogi na żuławach całkowicie przejezdne, inny przewoźnik (Lisbus) normalnie kursował. Myślę, że p. Latocha nie dorósł do problemów z jakimi czasami muszą zmierzyć się przewoźnicy. Najłatwiej stwierdzić, że jest trochę śniegu i nie wyjeżdzać z bazy. Tylko po co nam tacy przewoźnicy. Ciekawe, czy p. Latocha zwróci grupie osób koszty paliwa.