Pomorze: Wycięte drzewa to zaspy na drogach?

Usunęli przydrożne drzewa, a teraz tworzą się śnieżne zaspy. Kierowcy postulują, by drogowcy wrócili do ustawiania płotków
Nawiany śnieg z pól to jeden z największych problemów na drogach
 Marcin Pacyno

Obfite opady śniegu znowu skonfliktowały kierowców z drogowcami. Jak zwykle tym drugim dostało się za jakość odśnieżania dróg. Tym razem jest jednak coś więcej. Pojawiły się osoby postulujące powrót do praktyki sprzed lat. Chodzi o ustawianie przydrożnych płotków uniemożliwiających powstawanie zasp.

– Wycinali drzewa, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach, co zimą przynosi odwrotny efekt, bo tworzą się niebezpieczne zaspy. Powinni wrócić do ustawiania płotków – postuluje Marek Krajewski, kierowca z okolic Bytowa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z Gdańska twierdzi, że płotków już nigdy nie będzie, bo czasy są inne.

– Kiedyś nie było takiego sprzętu, więc wyręczano się płotkami. Były też inne, gorsze standardy utrzymania dróg. Teraz miejsc, z których wiatr nawiewa śnieg na drogę, jest mało. Można je policzyć na palcach – zapewnia Franciszek Rogowicz, dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA. – Koszt ustawienia płotków byłby ogromny, a przecież wystarczy, by wiatr zawiał z drugiej strony i nie zdałyby egzaminu.

Ale kierowcy widzą, że zasp na drogach jest dużo więcej! – Są tam, gdzie wycięto drzewa i krzewy stanowiące naturalną ochronę drogi. Wymieniać by tu można bez końca. Choćby kilka miejsc na drodze krajowej nr 20 z Bytowa do Miastka. Przykładowo przed Piaszczyną od strony Miastka na drodze czasami tworzą się zaspy o wysokości nawet 3 metrów – mówi Dariusz Włodarski, właściciel firmy holującej auta z Miastka.

Drogowcom dostaje się też od ekologów, którzy prowadzą stałą batalię przeciwko wycinaniu drzew i krzewów. – Byłoby dobrze, gdyby najpierw nasadzano, a dopiero później wycinano, czego drogowcy nie czynią – krytykuje Jerzy Niczyporuk, prezes Fundacji Ekorozwoju FER z Warszawy.

Zarządcy dróg wiedzą jednak swoje. – Mamy nowoczesny sprzęt, który nadąża za opadami śniegu. Płotki są niepotrzebne. A jak już nawieje, to w niedługim czasie śnieg jest usuwany. Jeśli chodzi o wycinkę drzew, to uważam, że nie jest to powodem nawiewania śniegu na drogi. Drzewo nie stanowi dużej ochrony, a krzewy w wielu miejscach po prostu muszą być wycinane. Powiem nawet, że zaspy tworzyły się za pniami drzew, na jezdni – podkreśla Franciszek Rogowicz. – Ponadto w miejscach wycinki nasadzamy nowe drzewa, ale już za rowem, by nie zagrażały kierowcom.

Mateusz Węsierski

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.01.2010, 10:09

\"Ponadto w miejscach wycinki nasadzamy nowe drzewa, ale już za rowem, by nie zagrażały kierowcom\"
Sadzą chyba wirtualnie. Krzewy powinny być sadzone i na pewno byłoby mniej śniegu na drodze. Teraz drogowcy muszą jakoś głupa palić i nie przyznawać się do błędu, bo ich całkiem zlinczują.
A może tak zwyczajnie powinni powiedzieć za te zaspy PRZEPRASZAMY, no ale to muszą być osoby na poziomie i dorosnąć do tak wielkich słów.

15.01.2010, 19:54

Do Zofii- opierasz swoje sądy na własnej praktyce kierowcy czy (tak ja sądzę) na oglądanej często telewizji (cyt.nadzwyczajna nonszalancja władzy itd.)oraz poezji ?

15.01.2010, 18:45

Antyku-czyżbyś to ty we własnej osobie,kierowca który w zeszłym tygodniu siał postrach na drogach Kaszub ?Słyszałam"wiązankę" : którą ten kierowca bluznął nastęnej zepchniętej z drogi (biały ford).Uderzające podobieństwo stylistyczne. Puszczają ci nerwy z powodu złego stanu dróg, po ktorych ty zużyty Antyku musisz jeździć czy tak masz od dzieciństwa ?

15.01.2010, 16:02

Do Agaty ( niebezpieczne drogi ). Gdybys sie ruro jedna w odpowiednim momencie zatrzymala,nie musialabys uciekac na "glebokie pobocze". Jezdzij z glowa!

15.01.2010, 11:41

Nadzwyczjna nonszalancja przedstawiciela zarządców dróg. Jak nawieje po niedługim czasie śnieg jest usuwany. Po niedługim czasie ...jakim? Wycinka drzew - prawie totalna stała się swoistą modą, ale czy bezinteresowną? Już jakiś czas temu - była dość długa audycja telewizyjna o masowej prawie wycince drzew przy drogach. Rzekomo - jak tam powiedziano wycinanie drzew odbywa się na zamówienie firm wykonujących wyroby z drzewa. A gdzie idą pieniądze ze sprzedanych z wycinki drzew - często szlachetnych? czy trafiają do budzetów państwa? Wypowiadali się też specjaliści i kierowcy, że drzewa ich uchroniły od bardzo ciężkich wypadków. Prawda o drzewach jest conajmniej po środku.Nastała moda na wycinanie wszystkiego co przy drodze rośnie. Niszczyć łatwo, budować trudniej. Propozycja budowy chodników i tras rowerowych - przy przelotowych i dalekich trasach prowadzących przez pola i lasy ? Ważną rolę spelniają drzewa w zimie przy drogach wiodących przez przestworza pól - zapewniają, że nie zjedzie się z drogi. Bowiem na takich terenach jak nawet nie ma zamieci, a tylko równo pada śnieg i jest trochę mgły - nie widać co jest jezdnią, co poboczem, a co nawet rowem. Tym problemem musi się zająć ktoś rozsądny, bez nonszalancji i arogancji władzy. Organizacje ekologiczne - bo nikt inny się nie zajmie - powinny zebrać dane ile istnień ludzkich ochroniły drzewa rosnące sobie przy drogach. To przyroda - dostarcza kierującym tlenu.

13.01.2010, 20:34

Częstsze odśnieżanie np co 2-wie godziny wystarczy!
Teraz co ok.24 godziny to i zaspy są!!!!
Do roboty nieroby!!!!!
Tylko kasę z podatków łaska brać!!!!!

13.01.2010, 17:33

Do Koziołka- dlaczego tak dziwnie i nerwowo atakujesz kierowców ? Jakieś problemy ?Ja też uważam że drzewa stanowią zagrożenie.Popieram Agatę -wzdłuz szosy powinny być chodniki, ścieżki rowerowe a następny pas zieleni. W terenach nieuczęszczanych przez ludzi -szerokie pobocza.A co do przestrzegania przepisow drogowych- radary , kamery i policja na drogach. W Wejherowie już policjanci nauczyli ludzi jeździć zgodnie z przepisami-teraz czas na powiat.

13.01.2010, 09:45

Droga z Gniewina przez Rybską Karczmę do Wejherowa- drzewa wiszące nad drogą, spadające konary na samochody, rozrzucone na drodze gałęzie po nawet lekkim wietrze. Koszmar. Piesi idący drogą , gdyż nie ma nawet pobocza. Na drodze również złomiarze z wózkami ze śmietnika w Rybskiej Karczmie. Brak oświetlenia. Czy są służby, które się w końcu tym zajmą?

13.01.2010, 08:59

Ciężarowka wioząca ogromny ładunek(domek letniskowy) zepchnęła mnie na głębokie pobocze w śnieg.Gdyby tam było drzewo - rozbiłabym się na nim. A tak tylko trzeba sie było wykopać. Wycinać drzewa,a na te miejsca budować chodniki i trasy rowerowe !

12.01.2010, 22:42

w każdym tygodniu słychać o śmierci na drzewie na własne życzenie, w większości przypadków rozwalają się na nich pijacy i gówniarze ze świeżym prawem jazdy...
sposób, nie zawsze wystarczający ale czasem skuteczny to wożenie ze sobą łopaty w bagażniku. żyjemy w strefie klimatycznej i mamy co parę miesięcy zimę, jak się komuś nie podoba to niech się do Afryki wyprowadzi.

12.01.2010, 21:15

Rozwalone auta na drzewach nie są winą drzew ale bezmyślnych kierowców. Gdyby iść tym tokiem rozumowania to dla bezpieczeństwa należałoby wyciąć wszystkie przydrożne słupy, znaki drogowe, przystanki PKS, domy i... kapliczki, bo one też stanowią zagrożenie.

12.01.2010, 21:08

A na Zachodzie sa drzewa przy drogach.

12.01.2010, 21:07

Kiedy sie jedzie prawidlowo, to drzewa w niczym nie przeszkadzaja.

12.01.2010, 20:50

w każdym tygodniu słychać o śmierci na drzewie. A jeśli zachodnim turystom tak to się podoba to czemu u sibie wycieli już dawno wszystkie drzewa przy drogach...

12.01.2010, 20:45

Też tak uważam. Tylko do tego jeszcze trzeba być dobrym gospodarzem danego terenu. W betowie jako "powiecie" takiego brak. Betowo, to beznadziejna, obskurna atrapa powiatu.

12.01.2010, 20:03

Uwazam ze jak najbardzie powinno sie sadzic zywoploty przy szosach miedzy drzewami rowniez,uchroni to niejedno zycie ale rowniez poprawi jakosc jazdy zima.Ma racje ten gosc ktory pisze ze plotki pojda do pieca ot taka mentalnosc nas Polakow.

12.01.2010, 19:54

takze piekne tunele zieleni latem . Zachodni turysci zazdroszcza nam tych oaz zieleni i cienia w gorace lato. Czy trzeba wycinac drzewa po obu stronach drog ? Mozna je przeciez zostawic od jednej strony strony a droge poszerzac w druga .Np. zostwic drzewa od strony z ktorej zima wieje najczesciej wiatr ze sniegiem. Wyciac to nie sztuka.Sztuka wychodowac cos co nasz kraj odroznia od "golych cywilizacji " drogowych zachodu . Komplementy o tunelach zieleni slyszalem wielokrotnie od obcokrajowcow przejezdzajacych droga 226 i 222 , ktore w grudniu wycieto w pien . Widac moda nastala , ale mozna to robic lepiej , na zasadzie kompromisu. Ekolodzy maja sporo racji . Na swiecie zyja nie tylko ludzie , a z nich madrych jest tylko garstka . Wazne kto decyduje . Kiedys byly modne koszule " non iron "

12.01.2010, 19:29

PŁOTKI-BYŁY PAMIĘTAM...ZIMY BYŁY O WIELE BARDZIEJ SROGIE ,DRZEWA SĄ I PEWNIE BĘDĄ,LEPIEJ ZASTANOWIĆ SIĘ NAD TYM KTO MA TE DROGI ODŚNIEŻAĆ....W UBIEGŁĄ NIEDZIELĘ BYŁA TRAGEDIA,DROGA KRAJOWA 214 BYŁA ZASYPANA PRAWIE NA METR,JEDEN PAS JEZDNI LEDWO PRZEJEZDNY.................JAK NIE MA KOMU ODŚNIEŻYĆ,TO PŁOTKÓW TEŻ NIE BĘDZIE KOMU STAWIAĆ...

12.01.2010, 16:56

Zrobią je drewniane-ukradną na opał,metalowe-ukradną na złom,plastikowe-podpala.Chyba tylko betonowe dadzą rade (oczywiscie bez metalowych zbrojeń-bo złomiarze gotowi sie do nich dokuć)....

12.01.2010, 16:44

WYCINAĆ! Za Oliwą jest zaspa i żadne płotki nie pomogą.

12.01.2010, 14:47

Drzewa to dziadowie sadzili bo nie odśnieżano wtedy dróg, a w szczerym polu nie wiedziano którędy biegnie droga (nie było słupków przy drodze) i żeby nie wjechać w jakąś rzekę bagno lub inne miejsce skąd ciężko wyjechać sadzono drzewa wzdłuż drogi. Drzewa przy drodze nie są najlepszym rozwiązaniem, przy pojedynczym drzewie gdzie w koło jest pole szybko usypie się zaspa. Najlepszym rozwiązaniem są krzewy, zaspy się tak szybko nie tworzą, jak się w nie wiedzie to wyhamowują a nie od razu zatrzymują (szkody mniejsze), a i zwierzętą trudniej przez gęsty żywopłot wtargnąć na jezdnię...