Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla kobiet.

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pomorskie. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia funduje kobietom profilaktyczne badania - "Życie jest bezcennym darem" Poradnik zdrowej kobiety Nie wyrzucaj zaproszenia do kosza, zbadaj się na wszelki ...

Pomorskie. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia funduje kobietom profilaktyczne badania - "Życie jest bezcennym darem"
Poradnik zdrowej kobiety
Nie wyrzucaj zaproszenia do kosza, zbadaj się na wszelki wypadek

Imienne zaproszenia na bezpłatne mammografie znajdzie w skrzynce na listy ponad 150 tysięcy mieszkanek Pomorskiego. Dwa razy tyle, bo aż 340 tysięcy pań otrzyma do końca czerwca zaproszenie na badanie cytologiczne. Lekarze przekonują, że warto z tych badań skorzystać; pozwalają wykryć zagrożenie, zanim rak zaatakuje.

fota zaproszenie

• Cytologia - odpowie, czy grozi Ci rak szyjki macicy
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy Narodowy Fundusz Zdrowia adresuje do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanego takiego badania w ciągu ostatnich trzech lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Kobieta, która na takie badanie się zgłosi, ponowne zaproszenie na cytologię dostanie za trzy lata. Chyba, że jego wynik budzić będzie jakieś wątpliwości, wówczas lekarz wyznaczy pacjentce termin następnej cytologii za rok.
Na druku, który otrzymasz z NFZ znajdziesz adres i telefon placówki położonej najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli - z różnych względów - chcesz się przebadać gdzie indziej, możesz wybrać inną placówkę. Adresy poradni, z którymi pomorskie Fundusz podpisał umowę, znajdziesz na odwrocie zaproszenia.
Jeżeli "nie mieścisz się" w grupie wiekowej od 25 do 59 lat, możesz skorzystać z bezpłatnej cytologii w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Musisz jednak zgłosić się do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie.

Na czym polega badanie cytologiczne
Nie należy bać się tego badania - trwa krótko i jest bezbolesne.
Polega ono na pobraniu a następnie zbadaniu w laboratorium wymazu z części pochwowej szyjki macicy. Kobieta powinna ułożyć się wygodnie na fotelu ginekologicznym i rozluźnić. Po założeniu wziernika lekarz lub położna pobiera - za pomocą specjalnej szczoteczki (nie wacika nawiniętego na szpatułkę!!!)) złuszczające się komórki nabłonka z dwóch miejsc: tarczy szyjki macicy i kanału szyjki. Obie próbki nanosi się na szkiełko mikrosokopowe, utrwala i wysyła do laboratorium diagnostycznego.

Jak się do niego przygotować?
• Na badanie cytologiczne najlepiej zgłosić się między 4. dniem po miesiączce a 4.-5. dniem poprzedzającym kolejną. Nie wykonuje się go w czasie miesiączki.
• 2 dni przed terminem badania nie powinno się stosować żadnych środków dopochwowych (nawilżających, antykoncepcyjnych, irygacji).
• Na 24 godziny przed badaniem trzeba powstrzymać się przed współżyciem

Pierwsza cytologia
Na pierwszą cytologię trzeba zgłosić się nie później niż dwa lata po rozpoczęciu współżycia lub po ukończeniu 21 lat. Potem trzeba ją powtarzać regularnie. Dodatkowo badanie trzeba powtórzyć po każdym leczeniu stanu zapalnego czy nadżerki, ale trzeba odczekać 3 miesiące ze względu na czas potrzebny do całkowitej regeneracji nabłonka.
Jeżeli w ciągu 5 ostatnich lat w wymazie cytologicznym stwierdzono zmiany atypowe a nie zostały one wyleczone - ryzyko, że zachorujesz na raka szyjki macicy jest bardzo duże!!.

Co mówią wyniki
Wynik badania możesz otrzymać w dwóch wersjach; według klasyfikacji Papanicolau (test lub rozmaz Pap) lub w systemie Bethesda. Na wyniku rozmazu Pap znajdziesz określenie grupy cytologicznej od i do V. Wyjaśniamy, co to oznacza:
• Grupa I - komórki nabłonka prawidłowe, następne badanie możesz zrobić za 2-3 lata.
• Grupa II - nie stwierdza się komórek nowotworowych, ale są pojedyncze komórki mają nieco odmienną budowę- może to być efekt niewielkiego stanu zapalnego lub nadżerki. Taki wynik jest najczęstszy u kobiet prowadzących aktywne życie seksualne.
• Grupa III - w rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne), które mogą przekształcić się w nowotworowe. Gdy takich komórek jest mało, może to być skutek stanu zapalnego. Większa ilość wymaga wyjaśnienia. Lekarz może zlecić kolposkopię (oglądanie szyjki macicy pod silnie powiększającym przyrządem optycznym) lub pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego pod mikroskopem.
• Grupa IV - rak w stadium przedinwazyjnym, co oznacza, że chore komórki wystepują tylko w nabłonku. Na tym etapie nowotwór jest całkowicie wyleczalny.
• Grupa V - rak w stadium inwazyjnym. Jak najszybciej musisz rozpocząć leczenie.
Wynik badania według systemu Bethesda jest dla kobiety niezrozumiały, gdyż zawiera szczegółowy opis obrazu który lekarz widzi pod mikroskopem; zmian nabłonkowych i drobnoustrojów (grzybów, wirusów, bakterii czy pierwotniaków) oraz stanu hormonalnego badanej.

W systemie nie ma prawa się zgubić
Piotr Popowski - szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy NFZ w Pomorskiem
- Każda zaproszona przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentka, która zgłosi się na badanie cytologiczne zostanie zarejestrowana w stworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia systemie SIMP. To pierwszy dostępny w sieci system identyfikujący osoby poddające się badaniu i pozwalający śledzić ich losy.
Lekarz do którego trafi kobieta na podstawie zebranego od niej wywiadu wypełni ankietę o jej stanie zdrowia, następnie wprowadzi te informacje do programu SIMP. Gabinety i pracownie uczestniczące w programie muszą mieć dostęp do sieci komputerowej. NFZ prowadzi centralną bazę danych, w której ewidencjonuje, magazynuje i przetwarza wszystkie dane zebrane w ramach obu programów profilaktycznych, również wczesnego wykrywania raka piersi. WOK został stworzony po to, by żadna pacjentka "nie zgubiła się". Lekarz pobierze wymaz, przekaże go do zbadania, następnie otrzymany wynik wpisze do programu. Jeżeli wynik będzie nieprawidłowy, kobieta otrzyma skierowanie na tzw. pogłębioną diagnostykę.

W ramach programu NFZ
Cytologię musi poprzedzić staranny wywiad lekarski. Ginekolog spyta Cię o wiek, datę ostatniej miesiączki, długość krwawienia, przebyte choroby, liczbę porodów, choroby nowotworowe w rodzinie oraz wynik poprzedniej cytologii. Informacje, które mu przekażesz wpisze do specjalnej ankiety. Następnie pobierze materiał do badania za pomocą jednorazowego wziernika i specjalnej szczoteczki. W trakcie wizyty powinien też udzielić Ci informacji na temat zapobiegania chorobie. Ten sam lekarz przekaże Ci potem wynik badania i doradzi, co dalej powinnaś zrobić. Jeżeli wynik okaże się prawidłowy i lekarz nie stwierdzi czynników ryzyka cytologię należy powtórzyć po trzech latach. W uzasadnionych przypadkach (szczególnie kobiet zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, wirusem HPV - typem wysokiego ryzyka ) lekarz może zlecić ponowną cytologię w ramach programu NFZ po 12 miesiącach.
Jeżeli konieczna będzie weryfikacja wstępnego rozpoznania lekarz skieruje Cię na dalsze badania (kolposkopię, pobranie celowanych wycinków do badania histopatologicznego itd.) do odpowiedniej placówki.

Pomorskie w czołówce
Pod względem zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy Polska zajmuje niechlubne, ostatnie miejsce w Europie. Co roku rejestruje się w naszym kraju około 3300 - 3400 nowych zachorowań, 1820 -1870 kobiet z powodu tej choroby umiera. Pomorskie w tej dramatycznej statystyce zajmuje trzecie miejsce w kraju, po województwie zachodnio-pomorskim i lubuskim. W Pomorskiem diagnozę: rak szyjki macicy słyszy 270 Pomorzanek, jednak lekarze są przekonani, że zachorowań jest o ok. 10 proc. więcej, tylko nie wszystkie przypadki są zgłaszane. Co roku 130 mieszkanek Pomorskiego z powodu raka szyjki macicy umiera.
Problem raka szyjki macicy jest problem krajów rozwijających się a nie krajów wysoko cywilizacyjnych. Modelowym krajem, który uporał się z tym problemem jest Finlandia. Tam już w latach 60. objęto kobiety powszechnym programem badań przesiewowych. Dało to fantastyczne efekty - dziś rak szyjki macicy w krajach Skandynawskich to rzadkość. Eksperci są zgodni; gdybyśmy mieli taki program jak Finowie, to z rakiem szyjki macicy przegrywalibyśmy sześć razy rzadziej. Tylko w 300 przypadkach.

Diagnoza nie jest wyrokiem
Z dr med. Mirosławem Dudziakiem, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej, p. o. ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Morskim im PCK w Gdyni - Redłowie rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
- Sporo kobiet nie zgłasza się na badanie z obawy, że dowie się, że ma raka...
- Ależ ten program profilaktyczny nie ma na celu wykrywania przypadków raka szyjki macicy a stanów przednowotworowych i bardzo wczesnych postaci raka szyjki, które można w stu procentach wyleczyć. Rozpoznanie tego nowotworu we wczesnym etapie nie jest żadnym wyrokiem.
- To dlaczego mamy tak dramatyczne statystyki?
- Nie przeczę, że są dramatyczne. W Ameryce na raka szyjki macicy umiera co piąta chora, w Polsce - co druga. Umiera, bo rak został wykryty zbyt późno. Im wyższy stopień zaawansowania raka, tym większa śmiertelność. Pytaliśmy pacjentki z rakiem szyjki; kiedy ostatni raz była pani u ginekologa?. Najczęstsza odpowiedź brzmiała: dziesięć, piętnaście lat. Dość często słyszeliśmy: przy ostatnim porodzie, a więc 20 i 30 lat temu. Przegrywamy walkę z tym nowotworem, bo część kobiet w ogóle nie sprawdza sobie cytologii.
- A więc trzeba się badać jak najczęściej?
- Nie trzeba chodzić na badanie cytologiczne co pół roku, jeżeli wynik jest prawidłowy. Wystarczy zgłaszać się na nie raz na trzy lata, czyli według zasad przyjętych w programie Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki ustawie o powszechnym zwalczaniu chorób nowotworowych po raz pierwszy znalazły się środki na sfinansowanie programu profilaktycznego z prawdziwego zdarzenia. Nie wolno takiej szansy zaprzepaścić. W Finlandii, gdzie problem raka szyjki już nie istnieje, kobiety zapraszane są na badanie cytologiczne co pięć lat, w Norwegii, Danii - co cztery lata.
- Wystarczy zrobić cytologię raz na trzy lata?
- Rak szyjki macicy nie powstaje z dnia na dzień. Znane są czynniki, które zwiększają ryzyko jego rozwoju, co oznacza, że w ramach tzw. pierwotnej profilaktyki kobiety same mogą tego nowotworu uniknąć.
- Winą za raka szyjki macicy obarcza się wirusa HPV?
- Nie każda z 200 odmian tego wirusa jest groźna. Są podtypy wirusa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka rozwoju raka. Do tego ostatniego należą podtypy 16 i 18. Jednak od zakażenia wirusem do powstania raka mija około 13 lat. Trzeba pamiętać, że infekcje wirusem HPV kobietom aktywnym seksualnie zdarzają się kilka a może nawet kilkanaście razy w czasie życia i w większości przypadków organizm sam eliminuje to zakażenie. Dochodzi do samoistnego wyleczenia. Jednak u części kobiet, z różnych względów, być może z niedoborów odporności czy predyspozycji genetycznych, dochodzi do rozwoju nowotworu. Dzięki badaniu cytologicznemu można go wykryć na etapie raka przedinwazyjnego. Wykryć i skutecznie wyleczyć.
- Mówi się, że szczepionki, które zapobiegają zakażeniom wirusem brodawczaka chronią przed rakiem szyjki macicy. Czy to prawda?
- Nie do końca. Szczepienie uodparnia na infekcje pewnymi podtypami wirusa, czyli głównie tymi, które są w szczepionce; 16 i 18. Nie daje jednak gwarancji, że kobieta nie zachoruje na raka szyjki macicy. Istnieją również inne podtypy wirusa, które przyczyniają się do powstania tego raka. Przede wszystkim kobiety muszą wiedzieć, że po zaszczepieniu się muszą zgłaszać się do normalnej kontroli ginekologicznej i wykonywać badania cytologiczne. Szczepienie ich z tego nie zwalnia.
- Czy to szczepionka dla każdej kobiety, bez względu na to, ile ma lat?
- Szczepić powinny się przede wszystkim bardzo młode kobiety, które nie rozpoczęły współżycia. Aktualnie szczepionka jest zarejestrowana dla kobiet do 25 roku życia. Kobieta powyżej 25 roku życia, jeżeli chce się zaszczepić, powinna podpisać w gabinecie ginekologa oświadczenie, że szczepi się na własne ryzyko. W pewnym sensie robi to na własną odpowiedzialność. Na świecie prowadzone są badania nad skutecznością tej szczepionki u kobiet starszych, , ale jeszcze nie są zakończone. Kobiety, które na to stać i mają prawidłowy wynik cytologii mogą się zaszczepić, ale nie ma dowodów naukowych na to, że szczepionka jest skuteczna. Szczepienia dotyczą również chłopców, bo oni również mogą zakażać się tymi odmianami wirusa brodawczaka ludzkiego i w trakcie współżycia zakażać swoje partnerki. To najczęstsza droga przenoszenia się wirusa.
Warto też wiedzieć, że na dzień dzisiejszy wartość tego szczepienia ocenia się na 4,5 - 5 lat, co oznacza, że chroni ona przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego tylko przez ten okres. Uważa się więc, że co pięć lat kobiety powinny być "doszczepiane".

Nie daje objawów
Rak szyjki macicy nie daje wczesnych objawów, pojawiają się one dopiero wtedy, gdy jest on zaawansowany. Natychmiast zgłoś się do ginekologa, jeżeli zauważysz:
• nietypowe krwawienia między miesiączkami lub po stosunku czy badaniu ginekologicznym.
• nawracające stany zapalne pochwy i sromu
• obfite upławy, nieprzyjemny zapach wydzieliny, przykre pieczenie
• ból w podbrzuszu
• krwawienie pojawiające się po menopauzie
• ból podczas stosunku
Nie muszą one oznaczać raka, ale trzeba go wykluczyć.

Co mu sprzyja
Kobiety, u których wykrywa się raka szyjki macicy są w 99,9 proc. przypadków zakażone wirusem HPV. Sam wirus nie wystarcza jednak do rozwoju raka, potrzebne są do tego sprzyjające warunki:
• rozpoczęcie życia seksualnego przed ukończeniem 16 lat,
• częste zmiany partnerów seksualnych
• niewierność partnera (przy kontaktach seksualnych z osobą zainfekowaną HPV ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie.
• kilka porodów w niewielkich odstępach czasu
• palenie papierosów, także bierne
• nie leczone lub źle leczone zmiany w obrębie szyjki macicy (najczęściej po porodzie, ale również po łyżeczkowaniu macicy
• stosowanie przez wiele lat doustnej antykoncepcji hormonalnej
• dieta uboga w antyoksydanty, czyli witaminę E, C i A.
• zakażenie wirusem HIV
• stany zapalne narządów płciowych przenoszące się drogą płciową inne niż zakażenie HIV, m.in. rzęsistki, Chlamydia, wirusy opryszczki.
logicznego).

Gdzie się zgłosić?
(wykaz placówek biorących udział w programie profilaktyki raka szyjki macicy w porządku alfabetycznym).
Chojnice
• NZOZ Eskulap, ul. Kościerska 9, tel. (52) 397-12-05
• NZOZ Gemini, ul. Kościerska 9, tel. (52) 397-40-33
• NZOZ Amica Medica, ul. Mickiewicza 3, tel. (52) 395-12-37
• Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice
ul. Kościerska 9 tel. (52) 397-92-97
• Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza, ul. Leśna 10
tel. (52) 395-67-69
Czarna Dąbrówka
• NZOZ Czarna Dąbrówka 92, tel. (59) 821-24-80
Czarna Woda
• NZOZ Medicus Praktyka Rodzinna i Specjalistyczna
ul. Przemysłowa 1 tel. (58) 587-83-00
• NZOZ Polmed, ul. Okrężna 10, tel. (58) 587-86-19
Czersk
• NZOZ Medicus Praktyka Rodzinna i Specjalistyczna
ul. Batorego 4B, tel. (52) 398-93-10
Człuchów
• SPZOZ, ul. Szczecińska 31, tel. (59) 834-22-81
Debrzno
• NZOZ Puchatek, Plac Pocztowy 1, tel. (59) 833-57-30
Dębnica Kaszubska
• NZOZ, ul. Zjednoczenia 26, tel. (59) 813-12-96
Gdańsk
• Akademickie Centrum Kliniczne — Szpital Akademii Medycznej w Gdańsku, ul. Kliniczna 1A, tel. (58) 349-34-68
•Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska E. Tkaczyk, ul. Aksamitna 1, tel. (58) 305-61-71
• NZOZ Centrum Pediatryczno-Internistyczne Jaskółka, ul. Jaskółcza 7/15, tel. (58) 320-28-09, 320-80-45
•NZOZ Centrum Medyczne Zaspa, ul. Burzyńskiego 1, tel. (58) 769-38-66
•NZOZ Eter-Med, ul. Żabi Kruk 10, tel. (58) 320-26-00
• NZOZ E. Stefanowicz-Kujawa, ul. Kowalska 5/1, tel. (58) 305-79-72, 320-11-39
• NZOZ Gdańskie Centrum Zdrowia, ul. Oliwska 62, tel. (58) 343-04-22
•NZOZ Hipokrates, ul. Góralska 3, tel. (58) 342-52-11
• NZOZ Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Biwakowa 5, tel. (58) 554-02-20,
ul. Gdyńska 1, tel. (58) 511-90-50,
ul. Jagiellońska 7, tel. (58) 769-38-00,
ul. Kołobrzeska 46, tel. (58) 769-39-00,
ul. Kilińskiego 34, tel. (58) 340-75-20,
ul. Piastowska 27, tel. (58) 558-20-36.
• NZOZ Polmed, ul. Startowa 1, tel. (058) 769-37-60
• NZOZ Remed-Lectus, ul. Gościnna 8, tel. (58) 309-04-10
• NZOZ Spółka Medyczna Jesionowa, ul. Jesionowa 5, tel. (58) 341-17-46
• NZOZ Przychodnia Mickiewicza, ul. Mickiewicza 28/30, tel. (58) 344 -31-55
• NZOZ Przychodnia Lekarska Jasień, ul. Kartuska 404, tel. (58) 322-11-51
• NZOZ Przychodnia Lekarska Suchanino, ul. Otwarta 4, tel. (58) 302-64-71
• NZOZ Zespół Klinik Specjalistycznych — Szpital Gdański, Al. Zwycięstwa 31/32, tel. (58) 340-46-46
• NZOZ Invicta Centrum Profilaktyki Klinika Zdrowia Kobiety Laboratoria Medyczne, ul. Podwale Grodzkie 2, tel. (58) 763-50-50,
ul. Rajska 10, tel. (58) 328-32-38
• NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. Pomorska 96, tel. (58) 557-60-15
• NZOZ Przychodnia Kartuska, ul. Kartuska 63/65, tel. (58) 302-15-41
• NZOZ Przychodnia Wassowskiego, ul. Wassowskiego 2
tel. (58) 341-69-13
• Portowa Przychodnia Zdrowia przy spółce Portowe Usługi Socjalne, PORTUS sp. z o. o, ul. Wyzwolenia 48, tel. (58) 343-98-32
• Przychodnia Lekarska Nowy Chełm, ul. Chałubińskiego 23, tel. (58) 303-62-10
•7 Szpital Marynarki Wojennej SPZOZ z Przychodnią, ul. Polanki 117
tel. (58) 552-62-64, 552-63-65, 552-62-07
•Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Adalberta SPZOZ, Al. Jana Pawła II 50, tel. (58) 768-40-40
• Wojewódzkie Centrum Onkologii, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2, tel. (58) 341-93-48
• Zakład Opieki Zdrowotnej Baltimed Sp. z o. o., ul. Krzemowa 16, tel. (58) 306-91-53
• Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA, ul. Kartuska 4/6, tel. (58) 309-82-22/50
• Zespół Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych, Al. Zwycięstwa 30
tel. (58) 347-29-14
Gdynia
• Kolejarz-Vita Centrum Medyczne św. Katarzyny NZOZ, ul. Wójta Radtkego 42, tel. (58) 628-33-73
• NZOZ Przychodnia Lekarska Pogórze, ul. Porębskiego 9
tel. (58) 665-76-46
• NZOZ Polmed, ul. Wielkokacka 2, tel. (58) 699-20-50/55
• NZOZ Przychodnia Dąbrowa-Dąbrówka, ul. Sojowa 22, tel. (58) 629-69-96
• NZOZ Przychodnia Orłowo, ul. Wrocławska 54, tel. (58) 668-04-01
• NZOZ Przychodnia u Źródła Marii, ul. Zapolskiej 1A, tel. (58) 629-35-51
• NZOZ Przychodnia Lekarska Chylonia I, ul. Rozewska 31
tel. (58) 663-69-69
• NZOZ Przychodnia Lekarska Działki Leśne, ul. Warszawska 34/36
tel. (58) 784-74-20/30
• NZOZ Przychodnia Lekarska Grabówek, ul. Ramułta 45, tel. (58) 623-24-97
• NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne, ul. Unruga 84, tel. (58) 625-40-03
• NZOZ Przychodnia Lekarska Witomino, ul. Konwaliowa 2
tel. (58) 624-18-23/24, 624-19-45
• NZOZ Śródmieście, ul. Żwirki i Wigury 14, tel. (58) 660-88-34
• NZOZ Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Legionów 67, tel. (58) 699-35-73
• Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ, ul. Pułaskiego 4, tel. (58) 626-30-02, 626-38-22
•Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ
ul. Grudzińskiego 4, tel. (58) 626-23-00
• Szpital Morski im. PCK ul. Powstania Styczniowego 1, tel. (58) 699-81-19
• Zakład Opieki Zdrowotnej Poliklinika Evi-Med, ul. Świętojańska 144
tel. (58) 622-04-60
Gniewino
• NZOZ Bik-Med, ul. Pomorska 40/1
tel. (58) 676-73-43
Kartuzy
• NZOZ Centrum Medyczne Kaszuby, ul. Dworcowa 2
tel. (58) 681-00-11
• Szpital Powiatowy im. dr A. Majkowskiego, ul. Ceynowy 7, tel. (58) 685-48-26, 681-22-69
Kobylnica
• NZOZ w Kobylnicyul. Główna 54A, tel. (59) 842-90-48
Kościerzyna
• NZOZ Przychodnia, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, tel. (58) 686-48-74
Kwidzyn
• NZOZ Femina, ul. Kołłątaja 3, tel. (55) 261-97-77
Lipnica
• NZOZ w Lipnicy, ul. Słomińskiego 33, tel. (59) 821-83-93
Lubieszyn
• NZOZ w Lubieszynie, Lubieszyn 26, tel. (58) 687-82-24
Luzino
• NZOZ Ośrodek Zdrowia, ul. Młyńska 7, tel. (58) 678-20-13
Łęczyce
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęczycach, ul. Długa 15, tel. (58) 678-92-88
Malbork
•NZOZ Ośrodek Medyczny Mederi S. C., ul. Kotarbińskiego 10, tel. (55) 272-24-91
• SPZOZ, ul. Armii Krajowej 105/106, tel. (55) 646-02-64
Miastko
• NZOZ Janmed, ul. Gen. Wybickiego 30, tel. (59) 857-84-76
Nowy Dwór Gdański
• Specjalistyczna Praktyka Ginekologiczno-Położnicza M. Karoń, ul. Warszawska 17, tel. (55) 246-22-33
Osieczna
• NZOZ Medicus Praktyka Rodzinna i Specjalistyczna, ul. Dworcowa 6, tel. (58) 588-14-66
Pelplin
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Moses Nande, ul. Kopernika 1A/12, tel. (58) 536-40-00
Prabuty
• NZOZ Medicus, ul. Łąkowa 33
tel. (55) 278-30-20
Pruszcz Gdański
• NZOZ,, Centrum Medyczne'', Al. Księdza Józefa Waląga 2, tel. (58) 682-22-80
• NZOZ Praktyka Rodzinna i Specjalistyczna Familia, ul. Korzeniowskiego 66, tel. (58) 683-39-83
Przechlewo
• NZOZ Puchatek, ul. Człuchowska 12, tel. (59) 833-41-23
Przodkowo
• NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych, ul. Kartuska 24, tel. (58) 681-96-94
Puck
• NZOZ,, Centrum Zdrowia Kobiety'', ul. Armii Wojska Polskiego 16, tel. (58) 673-07-13
Skarszewy
• Gminny Ośrodek Zdrowia, ul. Dworcowa 11, tel. (58) 588-27-38
Słupsk
• NZOZ Klinika Salus, ul. Zielona 8, tel. (59) 840-19-40
• Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Banacha 15, tel. (59) 843-13-01,
ul. Wojska Polskiego 49, tel. (59) 842-20-51
ul. 11 Listopada 7, tel. (59) 845-48-92.
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka
ul. Obrońców Wybrzeża 4, tel. (59) 842-84-71
• Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie, ul. Lelewela 58, tel. (59) 848-01-36
Smętowo Graniczne
• SPZOZ Przychodnia Lekarska, ul. Kociewska 5, tel. (58) 582-22-43
Sopot
• NZOZ ABC Family Med, ul. Malopolska 11/1, tel. (58) 550-55-66
Starogard Gdański
• Medpharma ZOZ S. A., Al. Jana Pawła II 5, tel. (58) 562-40-18
• NZOZ Polmed Os. Kopernika 21, tel. (58) 775-09-10
• SPZOZ Przychodnia Lekarska, Os. 60-lecia ONP 14, tel. (58) 562-55-98
Sulęczyno
• Gminny Ośrodek Zdrowia w Sulęczynie, ul. Kaszubska 24, tel. (58) 684-40-27
Stegna
• Specjalistyczna Praktyka Położniczo-Ginekologiczna, ul. Kwiatowa 1
tel. (55) 247-80-09
Szemud
• NZOZ Nasze Zdrowie, ul. Wejherowska 19, tel. (58) 676-15-58
Sztum
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Barbara Burny, ul. Chełmińska 9, tel. (55) 277-77-38
Tczew
• NZOZ Medyk, ul. Wojska Polskiego 5, tel. (58) 777-65-50
Tuchomie
• NZOZ Judym, ul. Jana III Sobieskiego 22, tel. (59) 821-56-83
Wejherowo
• NZOZ Centrum Ginekologiczne Ewa, ul. Pomorska 9, tel. (58) 677-21-21
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Krzysztof Kaczor
ul. Pomorska 9, tel. (58) 672-72-37
Władysławowo
• NZOZ Centrum Zdrowia Kobiety, ul. Niepodleglości 10, tel. (58) 674-40-11
Zblewo
• NZOZ Polmed, ul. Sportowa 3, tel. (58) 560-94-40
Żukowo
• Indywidualna Specjalistyczny Praktyka Lekarska Tomasz Raba, ul. Pożarna 4, tel. (58) 681-85-74
Zuzanna Marcińczyk
Siadaj na fotel i odjeżdżamy!
Wyobraź sobie, że właśnie leżysz w wygodnym fotelu, marzysz o wakacjach - już jesteś w górach Szwajcarii albo przynajmniej - w Tatrach. Nogi oparte na wysokości kolan, swobodnie zwisają z fotela. Twój lekarz ma bardzo miły głos i jest wyjątkowo delikatny. Po dwóch minutach, budzą cię słowa: dziękuję, proszę za tydzień odebrać wynik. Cytologia nie boli. Naprawdę.
Jeśli Szwajcaria cię nie przekonała, wyobraź sobie, że masz 45 lat, właśnie się dowiedziałaś, że masz zaawansowanego raka szyjki macicy. Lekarz na oddziale ze smutkiem poinformował męża, że gdybyś przyszła pięć lat wcześniej, miałabyś o wiele większe szanse. Dziś radzi cieszyć każdym dniem. Twoja córka w tym roku ma zdawać maturę. Będzie jej przykro, jeśli nie będzie mogła podzielić się z Tobą swoim sukcesem.
Wystarczy? Zapraszamy na badania.

Magda Popek
Ginekolog Twoim przyjacielem
O moje "kobiece" sprawy od lat dba jedna i ta sama pani ginekolog, dzięki której wiem, że mogę czuć się bezpieczna. Jak większość kobiet przed trzydziestką, myśl o raku szyjki macicy, czy raku piersi nie spędza mi snu z powiek, chociaż wiem, że nie są to choroby zarezerwowane dla starszego pokolenia. Jednak w szaleńczym tempie życia, między rodziną, pracą, przyjaciółmi i innymi zajęciami, troska o własne zdrowie zawsze spada na dalszy plan. Wiem, że wiele moich rówieśniczek podchodzi do tego równie nierozsądnie. Dlatego gorąco polecam znalezienie dobrego ginekologa, przyjaciela, który będzie za nas pamiętał o wszelkich badaniach i kontrolach. Nawet, gdybyście miały chodzić do niego prywatnie.

• szczegółowe informacje o programie znajdziesz również na stronie internetowej pod adresem www.nfz-gdansk.pl lub pod numerem bezpłatnej infolinii 0 58 - 94-88

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto