Porodówki na Pomorzu. Jaki szpital wybrać? [ZDJĘCIA]

Która porodówka na Pomorzu jest najlepsza? Prezentujemy, co oferują rodzicom i noworodkom poszczególne oddziały położnicze w szpitalach województwa pomorskiego. Sprawdźcie!

Sprawdź najważniejsze informacje o szpitalach w województwie pomorskim! Kliknij w link pod zdjęciem w galerii i przejdź do materiału o danym szpitalu. Znajdziesz tam informacje o stopniu referencyjności, dostępnym znieczuleniu, porodach rodzinnych czy zespole lekarskim. Podziel się opinią o porodówkach w komentarzach!

Kliknij w wybrany szpital i sprawdź szczegółowe informacje oraz zobacz zdjęcia z oddziałów:
GDAŃSK - KLINICZNA
GDAŃSK - SZPITAL IM. M. KOPERNIKA
GDAŃSK - SZPITAL ŚW. WOJCIECHA NA ZASPIE
GDYNIA - SZPITAL MORSKI IM. PCK W REDŁOWIE
GDYNIA - CLINICA MEDICA (PLACÓWKA PRYWATNA)
WEJHEROWO - SZPITAL SPECJALISTYCZNY
PUCK - SZPITAL W PUCKU
KARTUZY - POWIATOWE CENTRUM ZDROWIA
KOŚCIERZYNA - SZPITAL SPECJALISTYCZNY
CHOJNICE - SZPITAL SPECJALISTYCZNY
CZŁUCHÓW - SZPITAL IM. JANA PARNASA
LĘBORK - SZPITAL SPS ZOZ
TCZEW - SZPITALE TCZEWSKIE
STAROGARD GDAŃSKI - KOCIEWSKIE CENTRUM ZDROWIA
BYTÓW - SZPITAL POWIATU BYTOWSKIEGO
MIASTKO - SZPITAL MIEJSKI
MALBORK - SZPITAL IM. JADWIGI OBODZIŃSKIEJ-KRÓL
SZTUM - SZPITAL POLSKI
KWIDZYN - SZPITAL ZDROWIE
SŁUPSK - USTKA - WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII!

- Najwięcej dzieci rodzi się aktualnie w należącym do spółki Copernicus szpitalu św. Wojciecha na Zaspie - informuje Małgorzata Kalkowska.

W ubiegłym roku odbyło się tam 3055 porodów, na świat przyszło 3127 dzieci. Drugie miejsce zajął Szpital Specjalistyczny w Wejherowie - z liczbą 2879 porodów i 2915 noworodkami. Na trzeciej pozycji znalazł się uniwersytecki szpital Kliniczna. Tu trafiają kobiety z ciążą wysokiego ryzyka, różnego typu powikłaniami, chore przewlekle, np. z cukrzycą itp. Ponad 70 proc. porodów, które się tu odbywają (w 2014 r. było ich tu 2715, a na świat przyszło 2829 maluchów), to tzw. porody patologiczne. Tylko w dwóch szpitalach na Pomorzu - właśnie na Klinicznej oraz na Zaspie znajdują się duże oddziały patologii ciąży.

W tzw. terenie najwięcej dzieci rodzi się w Starogardzie Gdańskim (2014 r. - 1330 porodów i 1332 noworodki), kolejne są Kartuzy (1215 porodów i 1221 noworodków). Powyżej tysiąca urodzeń rocznie rejestrują też oddziały - w Kościerzynie, Lęborku i Chojnicach. Mniej niż 500 porodów rocznie przyjmuje pięć szpitali - w Sztumie (415), w Bytowie (472), w Miastku (499), Pucku (446) i Człuchowie (334), co ze względów medycznych stawia ich dalszy byt pod znakiem zapytania. W opinii ekspertów z dziedziny położnictwa oddziały, które rocznie przyjmują mniej niż 500 porodów, nie są w pełni bezpieczne. Na Pomorzu są one jednak bardzo potrzebne, głównie ze względu na dużą odległość od innych, większych oddziałów tej specjalności. Wszystkie te oddziały mają tzw. I poziom referencyjny, co oznacza, że odbywać się tam mogą porody fizjologiczne (z bardzo małą liczbą cięć cesarskich).

Bardziej kompleksową opiekę nad matką i noworodkiem (uwzględniającą również patologię) musi zapewnić oddział II poziomu referencyjnego. W Trójmieście II stopień ma szpital im. Mikołaja Kopernika oraz szpital w Gdyni Redłowie. Mają go także szpitale Wejherowie, Ustce i Lęborku. Trzeci, najwyższy poziom referencyjny ma Klinika Położnictwa GUMed, czyli Kliniczna oraz w szpitalu Copernicusa na Zaspie.

REFERENCYJNOŚĆ SZPITALI NA POMORZU

Najedź kursorem na mapę i sprawdź! (zielony kolor - I stopień referencyjności, żółty - II stopień referencyjności, niebieski - III stopień referencyjności)

Oddziały położnicze mają przyznane przez wojewódzkiego konsultanta w tej specjalności, który działa w imieniu wojewody - tzw. poziomy referencyjne.

W oddziale I stopnia referencyjnego rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej, bez większej patologii i rodzące w terminie.

W oddziale II poziomu - rodzą również kobiety w ciąży zagrożonej. Oprócz położnictwa, jest tu pododdział intensywnej opieki wcześniaków, który zajmuje się noworodkami urodzonymi w ciężkiej zamartwicy, urodzonymi przed 35 tygodniem ciąży, noworodkami z masą urodzeniową ciała < 2600 g, noworodkami, u których konieczne jest monitorowanie czynności serca, oddechu i temperatury itp.

Oddziały III poziomu są dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31 tygodniem ciąży. Tu powinny przychodzić na świat noworodki wymagające długotrwałej, sztucznej wentylacji i całkowitego żywienia pozajelitowego, noworodki z ciężkimi zaburzeniami oddechowymi, zaburzeniami metabolicznymi, z ciężkimi zakażeniami, wcześniaki urodzone przed 30 tyg. ciąży, z masą urodzeniową < 1500 g, z wadami wrodzonymi serca itp.

Rodzić bez bólu:

(TVN/x-news)

Wideo

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.11.2015, 06:20

Szpital na Klinicznej to jakieś nieporozumienie, albo raczej sprawa dla CBA. Jest marna szansa na przyjęcie do szpitala, chyba że lekarz prowadzacy jest z Klinicznej. Nikt nawet nie ukrywa, że lekarze zrobili tam sobie swój prywatny szpital, za każdym razem ta sama scena:
-nie nie ma wolnych miejsc, proszę jechać na Zaspę
-ale mój lekarz prowadzący jest stąd
-chyba mamy jeszcze jedno wolne

Patologia

24.11.2015, 15:20

Witam ja rodziłam w Wojewódzkim w Gdański im. Kopernika, polecam ten szpital znieczuenie otrzymałam trochę położne marudziły ale przyszłam zmina z lepszym humorem i było ok. Na porodówce można skożystać w każdej chwili z prysznica jeśli znieczulenia już nie mozna podać albo nie działa jak w moim przypadku. Szybka decyzja o CC z powodu komplikacji, na oddziale połozniczym super położne ( byłam tam ponad 10 dni i tylko na 2 mruki trafiłam) pomocne wszystko wytłumacą i pomogą w razie problemów. Czyste łazienki i prysznice, sale myte 2 razy dziennie, pościel wymieniana wrazie potrzeby. Oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodków też super zawsze można podejść do maleństwa na pory karmienia dzwonią lekarz dokładnie opowie opowie o stanie zdrowia dziedzka i dlatego kolejny poród też planuje w tym szpitalu

24.11.2015, 12:17

Tak się akurat składa, że ze szpitala kwidzynskiego moja rodzina i ja mamy zle wspomnienia, więc nie mam powodu żeby bronić tej placówki. Kto tobie karze produkować komentarze? Te głosy, które slyszysz?

24.11.2015, 11:40

Tylko ci się wydaje! Rafał i Arek wstawili ten artykuł na Kwidzyn a ty robisz za wykładowce artykułu! Wszyscy widzą jak bronisz zażarcie tego syfu szpitalnego! Może arek i Rafał ci kazali?

24.11.2015, 11:11

Zerknij czy ten artykuł napisał "Rafał i Arek" a poza tym coś mi się wydaje, że Dr z nadwagą to twoje alter ego...

24.11.2015, 11:03

Inspirować się tobą? Ja pokazuje twój Hejt i debilizm! Robisz za tłumacza artykułów u Rafała i Arka? Wszystko wiesz napewno jesteś jednym z przydoopasów Platformianych co się ukrywają! Bronisz tego syfu o nazwie Szpital w Kwidzynie którego nie da się obronić. Już całe miasto ma dość tej Maszynki do zarabiania pieniędzy!!

24.11.2015, 11:02

Inspirować się tobą? Ja pokazuje twój Hejt i debilizm! Robisz za tłumacza artykułów u Rafała i Arka? Wszystko wiesz napewno jesteś jednym z przydoopasów Platformianych co się ukrywają! Bronisz tego syfu o nazwie Szpital w Kwidzynie którego nie da się obronić. Już całe miasto ma dość tej Maszynki do zarabiania pieniędzy!!

24.11.2015, 09:43

Skąd mają wiedzieć, to już napisałem i tylko idiota nie jest w stanie tego pojąć. Skoro jestem takim idiota, to dlaczego inspirujesz się moimi wpisami co widać nawet w twoim nicku (czarna polewka)

24.11.2015, 08:52

Już każdy widzi jaki idiota ty jesteś że tłumaczysz o co chodzi w artykule.skąd ludzie mają wiedzieć takie rzeczy o których tu piszesz? Jeśli o tych rzeczach nie wspomina się w artykule? Ale widać że nie masz argumentów to zacząłeś hejtować

24.11.2015, 08:40

W radio gdańsk Ewa Lieder z Nowoczesnej jasno opowiedziała sie za LGTB i pseudo szkoleniami antyprzemocowymi w szkołach(kto je przeprowadza mozna się domyslać)

23.11.2015, 21:55

Szczepy bakterii odporne na znane leki odkryto w Chinach. Naukowcy ostrzegają przed „antybiotykową apokalipsą".

Bakterie wykształciły odporność na kolistynę. Prawdopodobną przyczyną jest nadużywanie tego antybiotyku w hodowli zwierząt. Efekt jest zabójczy dla ludzi. Nie ma czym leczyć chorób wywołanych przez pałeczki okrężnicy, ropy błękitnej i zapalenia płuc.

23.11.2015, 18:19

Ostatnie co do ciebie napiszę: "Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi cię do swego poziomu a potem pokona doświadczeniem" Udajesz tak tępego czy naprawdę nim jesteś?

23.11.2015, 14:13

Ale skąd ludzie mają wiedzieć? Że jak nie został wymieniony w artykule to że jest,, po środku,,? Co to rebus czy artykuł? Krzyżówka weekendowa? Czy artykuł?

23.11.2015, 13:41

W tych bankach nie oszczędzamy: EUROBANK, POLBANK, CITY, ING, PEKAO, RAIFAISEN, POLBANK, DEUTSCHBANK, MILENIUM, COMERZBANK, GENERALI GE, SANTANDER, ALIOR, INCREDITO. Nie pozwólmy obcym bankom wywozić naszych pieniędzy. Należy aktywa, oszczędności i kredyty przenosić z obcych do polskich banków - to jedyna rada na zmniejszenie odsetek i dofinansowanie kredytów przez państwo!!! obce banki - wyprowadzają pieniądze Polaków za granicę do spółek matek a w Polsce pobierają 3,4 krotnie wyższe opłaty niż za granicą.

23.11.2015, 13:37

PRZEKOP MIERZEI W CIĄGU 4 LAT Przekop Mierzei Wiślanej był jednym z postulatów Prawa i Sprawiedliwości podczas kampanii wyborczej. Sprawa wywoływała wiele kontrowersji. Jak zapewniał na antenie Kazimierz Smoliński, ocena inwestycji zaczyna się zmieniać, szczególnie wśród samorządowców. - Opór przed tym trochę słabnie. Chcemy to przeprowadzić szybko, ale pewnych skrótów nie da się zrobić Jak tylko zacznie działać ministerstwo (gospodarki morskiej przyp. red.), sprawa przekopu na pewno przyspieszy. Chcemy, żeby prace budowlane rozpoczęły się już w tej kadencji.

23.11.2015, 13:35

Wojewódzki w Elblągu. Dwaj synowie, położne ok.

23.11.2015, 13:23

A w Nowym Dworze Gd. od lat nie ma już porodówki.Możemy podziękować za to radnym powiatowym,którzy rządzili w tamtych latach.Wielka szkoda i jaki wstyd,żeby w mieście powiatowym nie rodzili się nowi mieszkańcy powiatu nowodworskiego a kobiety przed porodem musiały tułać się po szpitalach w innych miastach.

23.11.2015, 11:12

To według ciebie jest obrona szpitala? Wiem, że jest w środku, bo nie został wymieniony wśród tych z największą i najmniejsza liczba urodzeń, a jest na mapie tak samo zresztą ja Malbork. Nadal nie rozumiesz?

23.11.2015, 10:44

W którym? W tym gdzie piszesz że jest,, po środku,,. W artykule nie ma nic o szpitalach czy to w Gkw czy Gmb? Ludzie się mają sami domyślać? Jesteś napewno z Układu Kwidzyńskiego. Ten szpital to maszynka do zarabiania pieniędzy i jeden wielki gnój!

22.11.2015, 21:25

Jak widać nie każdy. Nie jestem pracownikiem redakcji, nie mam wpływu na kształt artykułu, nie znam "Rafała albo Arka" a także nie jestem radnym. Po prostu dla mnie artykuł jest jasny i czytelny i taki powinien być dla średnio rozgarniętego człowieka. W którym miejscu bronię kwidzyńskiego szpitala? To jest to twoje czytanie ze zrozumieniem?

22.11.2015, 20:28

A ja polecam właśnie porodówkę M-k. Super położne, dobrzy ginekolodzy, pediatrzy, neonatolodzy. Wspaniała opieka nad rodzącą oraz jej maleństwem.
Pozdrawiam położną p.Iwonę oraz dr Perskiewicz.

22.11.2015, 15:56

Kwidzyński szpital to jeden wielki syf

22.11.2015, 13:58

Każdy czyta ze zrozumieniem ale skąd ludzie maja wiedzieć dlaczego nie napisano o kwidzynie czy malborku jesli w art nic sie nie wspomina o tych dwóch miastach? Ludzie sie sami mają domyśleć że kwidzyn i malbork jest ,,po środku,,??Jestes pracownikiem redakcji?masz wplyw na kształt art? A może jesteś kolega Rafała albo Arka? A może radny PO pod przykryciem? Co zażarcie broni tego syfu o nazwie Szpital w Kwidzynie?

22.11.2015, 12:29

Nie, nie rozumie, bo nie interesuje mnie np. Bytów skoro mieszkam w M-ku..
A tytuł brzmi "Porodówki na Pomorzu. Jaki szpital wybrać ?" Jak wybrać skoro nie ma o nim ani słowa...? .. Nie ma też w tytule "Największe i najmniejsze szpitale z liczbą urodzeń"... jeśli umieszcza się taki artykuł na stronie także dla M-ka, to należałoby wspomnieć też o tym mieście, bez względu na statystyki.
Teraz rozumiesz ? Przeczytaj to co napisałem ja ze zrozumieniem..

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3