Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrawy wigilijne. Kutia - danie dla łasuchów [PRZEPIS]

red.
P.Relikowski/ archiwum PP
Kutia to tradycyjna potrawa ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i dawnej polskiej kuchni kresowej.Dawniej część potrawy rzucano w niebo, wierząc, że to zdejmuje urok.

Kutia

jest jedną z 12 potraw tradycyjnie wchodzących w skład wschodniosłowiańskiej wieczerzy wigilijnej. Jada się ją głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jak można wyczytać w różnych źródłach, nazwa pochodzi od słowa ukraińskiego (z greki) kókkos - ziarno, chociaż ludowa etymologia wskazuje na słowo kut (kąt).

Składniki
Szklanka pszenicy (najczęściej można ją kupić w sklepach z ekologiczną żywnością lub na bazarach), 1/2 szklanki maku, dwie szklanki mleka, skórka z połowy pomarańczy, skórka z połowy cytryny, pięć suszonych fig, trzy łyżki sparzonych rodzynek, dwie łyżki miodu, pięć łyżek siekanych mieszanych orzechów, sok z cytryny (do smaku).

Wykonanie
Pszenicę należy namoczyć przez noc, kilka razy zmieniając wodę, a następnie ugotować w wodzie do miękkości. Mak ugotować w mleku i przepuść dwukrotnie przez maszynkę. Figi pokroić w kostkę. Skórkę z pomarańczy i cytryny trzeba sparzyć i pokroić w drobną kostkę. Wszystkie składniki trzeba ze sobą połączyć, przyprawić miodem i kilkoma kroplami soku z cytryny.

Z czego powstaje kutia
Kutia robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu lub miodu i bakalii oraz orzechów i rodzynek. W wielu przepisach uwzględnia się mleko lub śmietankę (w oryginalnej kutii mlekiem było mleko z mielonego maku).
Współcześnie używa się też składników, które niegdyś nie były tak popularne i dostępne, takich jak kawałki kandyzowanej skórki pomarańczowej czy migdały. Na Białorusi częściej niż z pszenicy kutię przygotowuje się z kaszy jęczmiennej (pęczak), ale czasami także z ryżu. Szeroko rozpowszechniona jest kutia na słono z samych ziaren bądź z dodatkiem maku, ale bez miodu i bakalii.

Przesądy związane z kutią
U pogańskich Słowian wspólne spożywanie kaszy z pęczaku z makiem i z miodem było wyrazem zgody. Do sporządzania kutii używano też jęczmienia, który uważano za boskie ziarno, miód był symbolem słodyczy, a mak spokoju i spoczynku. Część kutii rzucano ku niebu i wierzono, że w ten sposób zdejmowano zły urok sprowadzający nieurodzaj. Drugie wyjaśnienie nazwy mówi, że wywodzi się od greckiego kukkia i dotarła do Polski jako kucija lub kutja. Na wschodzie Polski od nazwy tej potrawy wzięła nazwę cała wieczerza wigilijna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto