Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kartuski przygotowuje się do "podwójnej" w tym roku rekrutacji do szkół średnich

Lucyna Puzdrowska
Ogłoszona w 2016 roku reforma oświaty spowodowała, że we wrześniu br. o miejsca w pierwszych klasach szkół średnich rywalizować będą dwa roczniki uczniów: ci, którzy ukończyli 8-letnią szkołę podstawową oraz absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Jolanta Tersa, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach zapewnia, że szkoły średnie w Kartuskiem będą na tę wyjątkową rekrutację przygotowane.

- Dyrekcje, rady pedagogiczne szkół, przebadały swoje możliwości kadrowe, oceniły stan bazy i przygotowały propozycje naboru w taki sposób, aby wszystkim tegorocznym absolwentom, czyli zarówno tym z ośmioklasowej szkoły podstawowej, jak i ostatniej klasy gimnazjum, zapewnić miejsce w klasach pierwszych - mówi Jolanta Tersa.

Jak się okazuje, w powiecie kartuskim o miejsce w liceach, technikach i szkołach branżowych ubiegać się będzie 1755 absolwentów gimnazjum i 1864 absolwentów klasy VIII szkoły podstawowej. W kolejnych latach liczba ta w jednym roczniku będzie się utrzymywać na podobnym poziomie, ale za to w latach 2022-24 nastąpi kolejny, jeszcze wyższy niż w tym roku, nabór do szkół średnich. To również efekt reformy oświaty z 2016 r., która pozwoliła rodzicom wybrać w jakim wieku dziecko rozpoczynać będzie edukację wczesnoszkolną. Po roku 2024 rekrutacja do szkół średnich ma się stopniowo normalizować.
- Mimo tegorocznego wzmożonego naboru do pierwszych klas, nie przewidujemy dalszej rozbudowy bazy dydaktycznej, zwłaszcza, że 14 stycznia oddamy do użytku nową część budynku dydaktycznego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie – mówi dalej Jolanta Tersa. - To pokazuje, że już rozszerzamy możliwości bazowe w taki sposób, by zapotrzebowanie Żukowa i okolic mogło być w tym zakresie spełnione.

Bez pewnych trudności jednak się nie obejdzie

- Największym wyzwaniem na chwilę obecną jest pozyskanie odpowiedniej kadry do kształcenia w przedmiotach zawodowych, a także niektórych ogólnokształcących, zwłaszcza nauczycieli przedmiotów informatycznych i technicznych - dodaje Jolanta Tersa. - Liczymy na to, że chętnie na nasze propozycje odpowiedzą uczniowie, którzy chcieliby się uczyć właśnie w tych kierunkach informatycznych i technicznych, bo takie jest zapotrzebowanie naszego rynku pracy. Aktywnie poszukujemy też nauczycieli, przede wszystkim tych, dla których zgodnie z projektami unijnymi przygotowaliśmy nowe kierunki kształcenia i zaplecze właśnie do nauki w tych nowoczesnych, branżowych, ważnych z punktu widzenia gospodarki Pomorza kierunkach.

Problemem też może być dwuzmianowość w szkołach powiatu kartuskiego

- Przez cały czas na tę dwuzmianowość się przygotowujemy – kontynuuje Jolanta Tersa. - Z uwagi na tę wyjątkową, tegoroczną wzmożoną rekrutację, może się okazać, że nasze szkoły będą pracowały do godziny 17, a nawet dłużej. Wiemy jednak, że dla młodzieży szkół średnich nie powinna to być sytuacja wybitnie trudna. Najważniejsze, by wszyscy uczniowie mogli na czas do szkoły dojechać, a po lekcjach bezpiecznie wrócić do domu. Toczą się w tej sprawie rozmowy pomiędzy starostą a przewoźnikami. Ponadto szkoły dysponować będą w tym czasie pełną ofertą różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania i talenty uczniów, co spowoduje, że nasze szkoły zaczną tętnić życiem od rana do wieczora. Jestem przekonana, że czas, który zyska szkoła dla ucznia i nauczyciela, będąca niejako zmuszona pracować dłużej, będzie czasem dobrze wykorzystanym.
Zapytaliśmy też dyrektor kartuskiego wydziału edukacji skąd trudności w pozyskaniu nauczycieli w tak wydawałoby się „modnych” branżach, jak np. informatyka.
- Być może te problemy wiążą się z tym, że specyfika organizacji pracy szkół, nie tylko w powiecie kartuskim, wygląda obecnie tak, że nauczyciele muszą być mobilni i realizują swoje godziny pensum ( liczba godzin zajęć dydaktycznych, które mają obowiązek realizować nauczyciele – przyp. red.) często w kilku szkołach. To na pewno duża niedogodność, zwłaszcza, że wynagrodzenia nauczycieli nie należą do szczególnie wysokich. W związku z tym, jeżeli będziemy szukali inżynierów, osób które pracują jako pracownicy techniczni z wykształceniem politechnicznym i mogliby znaleźć dobre zatrudnienie z godziwym wynagrodzeniem na rynku pracy poza szkołą, to na pewno praca w szkole może okazać się dla nich mniej atrakcyjna niż inna – dodaje Jolanta Tersa.

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu

- To są zazwyczaj osoby, które pracują w szkołach, gdzie kształcenie w jednym kierunku dotyczy takiej liczby uczniów, że nie są w stanie wypełnić całego etatu – wyjaśnia Jolanta Tesner. - Nie można przecież liczyć na to, my będziemy kształcić kilka klas równorzędnie np. handlowców, niezależnie od tego ilu ich potrzeba na rynku pracy, tylko dlatego, że chcemy wypełnić etat nauczycielowi. To jest nie w tę stronę, a dokładnie w odwrotną. Pierwsza jest potrzeba ucznia, jego ambicje i wyobrażenie o przyszłości, zapotrzebowanie na ten zawód, a dopiero potem wychodzi propozycja ze szkoły z propozycją nauczyciela.

Symulacja już dokładnie przygotowana

Powiat kartuski już dziś dysponuje danymi ile młodzieży wkroczy w mury szkół ponadgimnazjalnych w kolejnych rocznikach absolwentów kończących edukację w stopniu podstawowym.
- Bardzo dokładnie przygotowaliśmy się do symulacji, która pokazuje w jakiej liczbie uczniowie będą przychodzili do szkół średnich i branżowych w poszczególnych latach – objaśnia dalej dyrektor Tersa. - Chodziło nam o to, aby przygotować się do nowej reformy z głównym zapleczem, a jednocześnie nie być zaskoczonym pewnymi zmianami w demografii. I dziś mogę już powiedzieć, że wiemy jak będą wyglądały kolejne rekrutacje do naszych szkół. Wiemy też jak będą wyglądały kolejne kierunki kształcenia, a także jak powinna wyglądać nowa organizacja pracy szkoły. Robimy to po to, aby przez najbliższych sześć lat mieć już jasną informację o tym, na co musimy się przygotować. Ponadto będziemy prowadzić rozmowy z przewoźnikami tak, aby nasi przyszli uczniowie mogli bez przeszkód poruszać się między szkołą a miejscem zamieszkania.

Zobacz też: Polonez maturzystów 2018 w Kartuzach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto